Takip Et

TARIMSAL MEKANİZASYONDA NEREYE GİDİYORUZ

İnternetteki sosyal alardaki görselleri izeldiğimizde tarımsal mekanizasyon “Modern makineleşme” nin nerelere ulaştığını üreticiye mali açıdan ve zaman tasarrufu bakımından neler kazandırdığını ibret ve hayretle görmekteyiz.Ve aklımıza ilk gelen soru,

Bizde neden yok?

“Ülkemizin tarımsal mekanizasyon düzeyi, tarımsal üretimimizin küresel rekabet ortamında gelişerek sürdürülebilmesine imkân verecek büyüklükte değildir. Ülkemiz mekanizasyon düzeyinin gelişememesinin en önemli nedeni istikrarlı bir tarım politikamızın olmamasından kaynaklanmaktadır.

Tarım yapılan arazi miktarını, var olan su kaynaklarını arttıramayacağımıza göre verimliliğin ana unsuru olan mekanizasyon girdisinin desteklenmesi geleceğe yapılacak en önemli yatırımdır.

Tarımsal girdi kalemleri içerisinde en pahalı girdi mekanizasyon girdisidir. Bu yüksek maliyet payına rağmen mekanizasyon tohum, gübre, ilaç ve mazottan daha az önemli görülmektedir.

Ülkemizdeki tarımsal mekanizasyon düzeyinin gelişmesini, çiftçinin satın alma gücünün azalması karşılığında tarım alet ve makine fiyatlarındaki artışlar etkilemektedir. Unutulmamalıdır ki ülkemiz makina parkına katılan her bir alet ve makine, iş gücü verimliliğini, ürünün kalitesini ve verimini arttırmaktadır.

Tarımsal üretimde verimliliğin artması, maliyetin düşmesi, sadece gübre ve mazot kalemlerinin desteklenmesi ile mümkün değildir. Tarım alet ve makinalarının da kesintisiz bir biçimde her yıl desteklenmesi gerekmektedir.

Tarım sektöründe kullanılan mekanizasyon araçları belirli dönemlerde yenilenmelidir. Bu yenileme sadece ülkemiz biçerdöver parkının yenilenmesi olarak değil kullanılan tüm alet ve ekipmanları kapsayacak bir yenileme olmalıdır. Bu amaçla sektöre verilecek destekler ve hibe kredileri gelecek projeksiyonları değerlendirilerek verilmelidir.

Yurt dışından ithal edilen eski ve çok yaşlı biçerdöverlerin yurda getirilmesi büyük sakıncalar yaratmaktadır. AB’de kullanım ömrünü tamamlamış tarım makinalarının yurdumuza getirilmesi hem ülkemizi AB’nin makina hurdalığı haline getirmekte hem de ürün hasadında dane kaybının artmasına neden olmaktadır. Bu nedenle yurt dışından ithal edilecek biçerdöver, pamuk hasat makinası gibi makinaların ithalinde en fazla beş yaş şartı konulmalıdır.” (*)

Alınacak başka tedbirler de var elbette.

Ülkemiz sanayicisi tarmsal mekanizasyonu sağlayacak ve modernleştirecek bilgi ve tekonoloji birikimine sahiptir.Eksik olan devlet desteklemesidir.

Tarımsal mekanizasyon da tarımın diğer sektörleri gibi uluslar arası rekabete açık bir sahadır.Tarımsal mekanizasyon üretici sanayiciye otomobil sanayicisine verilen destek kadar talebimiz olmasına rağmen onlara verilen desteğin % 10’u dahi verilse ilk anda yeterli olur.

(*):TZOB 2019 ktisadi ve Zirai Rapor

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.