Takip Et

TARIMA VE KALKINMAYA ADANMIŞ BİR ÖMÜR: İRFAN YILDIRIM-3

Bu yazı dizisini yazmadan önce epeyce düşündüm. Çünkü İrfan Yıldırım’ın biyografisi Prof.Dr. Sayın Cengiz Çakır tarafından kitaplaştırıldı. İster istemez tekrarlamaktan çekindim. Ancak yazmanın da bir teşekkür olacağı inancıyla birkaç günlük köşe yazısı olarak da olsa değerli olacağını düşündüm.

Mehmet Nedim Bey’in oğlu İrfan Bey 1927 Nazilli doğumludur.

İlkokulu Nazilli Beş Eylül İlkokulu’nda Cumhuriyetin ilk Hanım öğretmenlerinden olan Mürüvvet Özsoy elinde okumuştur ki hâlâ başarısında Mürüvvet Hanım’ın etkisini hayırla yâd etmektedir.

1947 yılında İstanbul’da Galatasaray Lisesi’ni “Pekiyi” derece ile bitirdikten sonra ,o yılların lise üstü öğrenimi olan Devlet Olgunluk Sınavına hak kazanır ve bu sınavı da fen kolundan aynı derece ile tamamlar.

Sonra ABD’ye üniversite öğreimine gider. Makine Mühendisi olmak için California Berkeley Üniversitesi’ne kaydolur ve bu üniversiteyi de en iyi derece ile tamamlar.

Tek diploma yetmez. Illıonıs Üniversitesi’ni de tamamlayarak İnşaat Mühendisliğini elde eder.

1953 yılında yurda dönerek askerlik görevine başlar. Yedek Subay Talimgahı'nda öğretimini tamamlar ve 1954 yılında terhis edilir.

1954 yılında İnşaat Mühendisi ruhsatı sahibi olur. Menderes hükümetlerinin en yoğun faaliyetlerinden olan Baraj inşaatlarında inşaat mühendisi olarak görev alır. Aynı yıl belediyelerin inşaat işlerini ihale ile alır ve gerçekleştirir.

Daha sonra makine işlerine girer ve NATO ile ilişkili sanayi yatırımlarını gerçekleştirir.

Yatırımlarından birisi henüz gelişmemiş olan ağır iş makineleri servisi kuruculuğudur.

Son olarak Genel Müdürü olduğu makine şirketinden ayrılarak inşaat ve tarımla uğraşmaya başlar. Nazilli’de o dönemin en modern binalarını inşa eder.

Nazilli Bozdoğan arasında ailesinden kalan 2 bin dekar arazide tarım yapar. Hayvancılıkla uğraşır. 320 dekar özel ve bir modern çiftlik vücuda getirir.

Ülkemizde modern süt hayvancılığının gelişmsi amacı ile Nazilli’de hayvancılık faaliyetleri içinde yer almaya çalışır.

İtalya’nın Türkiye’de sürt sığırcılığını geliştirmek için uygulanan ANAFİ projesinin yürütülmesinde özel görev alır.

Bu dönemde hayvancılığın geliştirilmesi için yazılar kaleme alır, konferanslar verir, çeviriler yapar.

Tarımın önemini vurgulamak ve kamuya mal etmek için pek çok etkinlik içinde yer alır. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.