Sabri SAĞLAM
Nazilli İlçe Vaizi

BEKLENENSİN RAMAZAN!

1 Nisan 2022, Cuma

     

Cumamız mübarek olsun Kıymetli kardeşlerim!

Ne mutlu bize ki bir Ramazan ayına daha bu akşam itibariyle girmiş olacağız. İki yıldır teravih namazlarımızı camilerimizde cemaatle kılamıyorduk. Bu sene inşallah cemaatle birlikte teravih namazlarımızı eda edeceğiz. Rabbim şimdiden ibadetlerimizi kabul eylesin!

İslam’da gece önce gelir, sonradan ise gündüz gelir. Bu sebeple bu cumayı cumartesiye bağlayan gece ilk teravih namazımızı kılarak Ramazan ayına girmiş olacağız. Ardından sahura kalkarak orucumuza niyetleneceğiz. Bu maneviyat mevsimini beş vakit namazlarımızı kılmakla birlikte, oruç ve teravih ile taçlandıracağız inşallah.

Ramazan ayı için on bir ayın sultanı deriz. Çünkü Kur’an-ı Kerim bu ayın içerisinde olan Kadir Gecesi’nde indirilmeye başlanmıştır. Kadir Gecesi ise içinde Kadir Gecesi olmayan bin aydan daha hayırlıdır. Bu ay Kur’an ayıdır. Bu Kur’an öyle bir kitap ki inmeye başladığı ay bin aydan daha faziletli oluyor. Buradan şunu anlıyoruz ki, hayatını Kur’an’a göre yaşayan bir mümin de diğer müminlerden kat be kat üstündür. Zaten mümin, iman etmekle imansızlardan kıyas edilemeyecek kadar üstündür. İman edenlerin en üstünleri ise hayatlarını devam ettirirken Kur’an-ı Hakîm’i her işlerinde rehber edinenler ve bu kitabın en iyi yaşayanı olan Efendimiz (s.a.s.)’i örnek alıp onun sünnet-i seniyyesini yaşayanlardır.

Kur’an’ın bu ayda indirilmesi ile ilgili Rabbimiz şöyle buyuruyor; “Ramazan ayı, insanlara yol gösterici, doğrunun ve doğruyu eğriden ayırmanın açık delilleri olarak Kur’an’ın indirildiği aydır. Öyle ise sizden Ramazan ayını idrak edenler onda oruç tutsun. Kim o anda hasta veya yolcu olursa (tutamadığı günler sayısınca) başka günlerde kaza etsin. Allah sizin için kolaylık ister, zorluk istemez. Bütün bunlar, sayıyı tamamlamanız ve size doğru yolu göstermesine karşılık, Allah’ı tazim etmeniz, şükretmeniz içindir.” (Bakara Sûresi 184-185) Bu ayetlerde açıkça ifade edildiği üzere Kur’an’ın indirildiği ay oruçla geçirilmelidir. Bu da şuna benzer ki, yılın herhangi bir gününde önemli bir olay meydana gelir. Daha sonraki yıllarda, o önemli olay hatırlanır ve çeşitli şekillerde değerlendirilir. Mesele 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin her yıldönümünde hem şehidlerimiz anılır hem de milli şuurumuzu diri tutmak için çeşitli organizasyonlar düzenlenir. Diğer önemli olaylar için bu şekilde hareket edilir. Kur’an’ın indirildiği ayda hem Kur’an okunur hem de İslam’ın beş şartından biri olan oruç ibadeti yerine getirilir.

Efendimiz (s.a.s.) bir hadis-i şeriflerinde İslam’ın temelini şu şekilde ifade buyurmuşlardır; “İslâm beş esas üzerine kurulmuştur: Allah’tan başka ilâh olmadığına ve Muhammed’in Allah’ın Rasûlü olduğuna şahitlik etmek, namazı dosdoğru kılmak, zekât vermek, Kâbe’yi haccetmek ve Ramazan orucunu tutmak.”(Müslim, îmân, 21). Demek ki bu sayılanlardan birisi bile eksik olursa İslam binası eksik kalır. Bunları “İslam’ın beş şartı” diye ezbere biliyoruz. Peki, oruç neden farz kılınmıştır? Allah Teâlâ bizlere zulmetmeyeceğine göre bunun bir sebebi olmalı. Allah, hiç kuluna zorluk çıkarmak ister mi? Bizim tutacağımız oruçtan Allah Teâlâ bir fayda sağlayacak mı? İşte ayet-i kerime orucun farz kılınma sebebini açıklıyor; “Ey inananlar! Oruç, sizden öncekilere farz kılındığı gibi, sakınasınız diye size de sayılı günlerde farz kılındı...” (Bakara Sûresi 183-184) Yani sakınalım diye oruç bizlere farz kılındı. Haramlardan uzaklaşalım ve Hak Teâlâ’ya yaklaşalım diye. Yani bizim faydamız için. Biz oruç tutmazsak Allah Teâlâ’ya hiçbir zarar veremeyiz. Zararımız da bize kârımız da.

Efendimiz (s.a.s.)’in dilinde Ramazan ayı şöyle kelimelere dökülür; “Mübarek Ramazan ayı size geldi. Yüce Allah bu ayda size oruç tutmayı farz kıldı. Bu ayda sema (cennet) kapıları açılır, cehennem kapıları ise kapanır ve şeytanların azgınları bağlanır.”(Nesâî, Sıyâm, 5) Başka bir hadiste ise bu durum daha açık ve müjdeleyici biçimde ifade edilir; “Ramazan ayının ilk gecesi olunca, şeytanlar ve azgın cinler zincire vurulur, cehennem kapıları kapatılır ve hiçbiri açılmaz. Cennetin kapıları açılır ve hiçbiri kapanmaz. Sonra bir (melek) şöyle seslenir: Ey hayır dileyen, ibadet ve kulluğa gel! Ey şer isteyen günahlarından vazgeç! Allah’ın bu ayda ateşten azat ettiği nice kimseler vardır ve bu Ramazan boyunca her gece böyledir.”( Tirmizî, Savm,1)

Bu aya yetişip de kıymetini bilmeyenlere Rasûl-ü Ekrem (s.a.s.) şöyle uyarıda bulunuyor; “Ramazan ayına girdiği hâlde günahlarını affettiremeden bu ayı tamamlayan kişinin burnu yerde sürünsün!” (Tirmizî, Deavât, 100.)

Efendimiz (s.a.s.)’in iki müjdesiyle yazımızı bitirelim; “Kim inanarak ve karşılığını Allah’tan bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa geçmiş günahları bağışlanır.” (Buhârî, Îmân, 28)

“Büyük günahlardan kaçınıldığı takdirde, beş vakit namaz ile Cuma, bir sonraki cumaya kadar ve Ramazan diğer Ramazan’a kadar, aralarında işlenen günahların bağışlanmasına vesiledir.”(Müslim, Tahâret, 16)

Ramazan- Şerîfiniz mübarek olsun kıymetli dostlar! Selam ve dua ile…Yazarın Tüm Yazıları
BEKLENENSİN RAMAZAN!
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız