Sabri SAĞLAM
Bozdoğan İlçe Vaizi

ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN

4 Eylül 2020, Cuma

     

Kıymetli kardeşlerim! Cumamız hayırlara vesile olsun inşallah.

Geçen cumartesi günü Bursa’da bir olay yaşandı. 58 yaşında bir adam dolmuşta giderken yolculardan bir kıza dokunmuş. Kız tepki verince de kızın sevgilisi 16 yaşındaki genç olaya dâhil olmuş. 58 yaşındaki adamla tartışmaya başlamış, dolmuştan inince de tartışma devam etmiş. 16 yaşındaki genç 18 yaşındaki arkadaşıyla adamı darp etmişler. Çevredekiler olayı ayırmış, farklı yönlere dağılmışlar. Ardından 16 yaşındaki genç geri dönerek 58 yaşındaki adamı, yanında taşıdığı kurusıkı tabancanın kabzasıyla vura vura öldürmüş. Adam ölmüş, 16 yaşındaki genç tutuklanmış, yardım eden 18 yaşındaki arkadaşı da adli kontrol şartıyla serbest bırakılmış.

Bu olay, belki de her gün izlediğimiz, okuduğumuz ve işittiğimiz olaylardan farklı görünmüyor. Her gün böyle olayların onlarcası yaşanıyor. Haberlerde çıkan ise bir iki paragraf yazı, yarım dakikalık bir video ve sosyal medyada birbiri ardına gelen tepkiler. İki gün sonra ise bunların hepsi unutuluyor. Anlattığım olayda dikkat çekmek istediğim, 16 yaşında çocuk saydığımız yaşta birinin gözünün bu kadar kararmış olması. 58 yaşındaki adam kötü niyetli miydi, onu bilemiyoruz. Bu olaydan bir şeyler çıkarmalıyız. İşi toptan çözmek için adım atılmalıdır. Bunun için de ilk görev anne-babalara düşmektedir. Sonraki görev de devletin etkili ve yetkili organlarına kalmaktadır.

Böyle olaylardan sonra, cezaların caydırıcı olmadığı hep dillendirilir. Cezaların ağırlaştırılması kısıtlı bir çözümdür. Papağan gibi cezaların ağırlaştırılmasını dillendirmenin kimseye faydası olmuyor. Çünkü bu dillendirme yıllardan beri yapılıyor. Olaylar artmaya devam ediyor. Öyle görünüyor ki artmaya da devam edecek.

Tefsir âlimlerimize göre, Allah Teâlâ’nın yarattığı en güzel mahlûk, insandır. İnsanı en güzel şekilde yaratmıştır. Hem fiziksel olarak hem de ruhsal olarak, diğer canlı türleri arasında seçkin bir yere sahip olarak yaratmıştır. İnsan, insan olduğu için saygındır. İnsan, Rabbimizin yarattığı ve muhatap kabul ettiği bir canlı olarak değerlidir. Canı veren hangisini emretmişse ancak o şekilde hayatı son bulabilir. İşte insana verilen bu değeri en etkili şekilde din öğretir. Tek hak din olan İslam öğretir. Eğer ahirete iman diye bir şey yoksa her kötülük yapılır. Ahirette her yaptığının hesabını verecek olmak, kötülük yapacak insanı engeller. Yüce bir yaratıcıya hesap vereceğini bilmek, her yapılan şeyde dikkatli olmayı zorunlu kılar.

Din, sadece ahiret için geçerli bir şey değildir. Din, iki dünyada da mutluluğu hedefler. Mutluluk ise sadece maddi refah değildir. En büyük mutluluk, iman ederek Allah Teâla dışındakilere boyun eğmemektir. Nefsin ve şeytanın fitnelerine pabuç bırakmamaktır. Madem din iki dünyada da mutluluğu hedefler ve bize emreder, o zaman biz de bu dine uymalıyız ki, iki dünyamız da mutluluk yurdu olsun. Allah Teâla her şeyi yaratmışsa, her şeyin en iyisini bilir ve emreder.

Evlatlarımıza İslam’ı öğretelim. Rabbimizin emanet olarak verdiği yavrularımıza hep hayır dua edelim, onlara asla beddua etmeyelim, helalinden kazanıp besleyelim, hakkın tarafında olmayı öğütleyelim. Biz eğer hayırlı işleri bizzat yaparsak, evlatlarımıza öğretmemiz de o kadar kolay ve etkili olacaktır. Yazımızı insanın değerini en iyi takdir eden Mevla’mızın Kelamı ile bitirelim; “Kim bir mü'mini kasten öldürürse, cezası, içinde ebedî kalacağı cehennemdir. Allah, ona gazap etmiş, lânet etmiş ve onun için büyük bir azap hazırlamıştır.” (Nisa Sûresi 93) Yazarın Tüm Yazıları
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız