Sabri SAĞLAM
Bozdoğan İlçe Vaizi

AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK

11 Eylül 2020, Cuma

     

Cumamız mübarek olsun kıymetli kardeşlerim!

Rabbimiz bizleri yaratırken tek olarak yaratmış fakat bu dünya âleminde başkalarıyla beraber yaşamamızı uygun görmüştür. Dilimizde “Tek olmak Allah’a mahsustur.” sözü ne kadar da güzeldir. Allah Teâla dışındaki varlıklar, başkasına muhtaçtır. Rabbimiz ise hiç kimseye muhtaç değildir. Birbirimize muhtaç olduğumuz o kadar çok şey vardır ki… İşte birbirimize muhtaç olduğumuz şeylerden birisi de “dostluktur”. Akrabalarımız çok olsa da kan bağımızın olmadığı insanlarla dost oluruz, derdimizi ve sırrımızı paylaşırız. Herkes için dostluk gereklidir.

Yediğimiz yemeğe, gittiğimiz doktora, satın alacağımız arabaya azami dikkat ederiz. En iyisini araştırırız. Dostluk kuracağımız insanları da aynı hassasiyetle seçmeliyiz. Çünkü dost önemlidir. Güzeller Güzeli Efendimiz (s.a.s.) bu konuda bizi şöyle uyarmaktadır; “Kişi dostunun dini üzeredir. Bu yüzden her biriniz, kiminle dostluk ettiğine dikkat etsin.”(Tirmizî, Zühd, 45;Ebû Dâvûd, Edeb, 16)

Kişi dostluk ettiği kimseyle çoğu zaman beraber vakit geçirir. Bazı huylarını kişi dostundan alır. Eğer dostu iyi ise ondan iyilikler kapar, kötü ise ondan kötülükler kapar. Hiç kimse kötü olmayı istememiştir. Fakat kötü arkadaşlık ve dostluklar edinmek kişiyi kötü yapar. Kendi arkadaşlarımız iyilerden seçmeli, çocuklarımıza da böyle tavsiye etmeliyiz. Efendimiz (s.a.s.) iyi ve kötü arkadaşın misalini şu şekilde anlatıyor; “İyi arkadaşla kötü arkadaş misk taşıyan kimse ile körük üfüren kimse gibidir. Misk taşıyan ya sana onu ikram eder yahut sen ondan (miski) satın alırsın ya da ondan güzel bir koku duyarsın. Körük üfüren kimse ise ya elbiseni yakar ya da ondan kötü bir koku duyarsın!”(Müslim, Birr, 146;Buhârî, Sayd, 31)

Dostluklar sadece bu dünya için olmamalıdır. Ya da şöyle diyelim, ahirette beraber olmayı istemeyeceğimiz insanla bu dünyada da dost olmayalım. Rasûlüllâh (s.a.s.) “Kişi sevdiğiyle beraberdir.” buyuruyor. Sahabe, Nebi (s.a.s.)’in bu sözünü, müslüman olduktan sonra en fazla sevindikleri ikinci şey olarak sayarlar. Dostluk ahirete de uzanır. Eğer dost iyiyse ahirette onunla beraber olunur, eğer dost kötü biriyse ahirette ondan kaçılır. Bu husus Kerîm Kitâbımız’da şu şekilde ifade edilmektedir; “Yazıklar olsun bana! Keşke falanı dost edinmeseydim! Andolsun, Kur’an bana geldikten sonra beni ondan o saptırdı.” (Furkân Sûresi 28-29) Ne biz böyle kaçacağımız, pişman olacağımız dostlar edinelim ne de kendisinden kaçılan ve dostluğundan kaçılan kişiler olalım.

Şefaatini her daim umduğumuz Rasûlüllâh (s.a.s.) şöyle buyurmuştur; “Mümin cana yakındır. (İnsanlarla) yakınlık kurmayan ve kendisiyle yakınlık kurulamayan kimsede hayır yoktur.”(İbn Hanbel, II, 400) Ne kadar güzel öğütler veriyor bizlere Allah’ın Rasûlü! Mümin kişiyi hep iyi özellikleriyle anlatıyor. Mümine hep iyi ve güzel şeyleri yakıştırıyor Efendimiz (s.a.s.). Müminlerin hep Allah Teâla ve Tekaddes Hazretleri’nin sevdiği sıfat ve özelliklere bürünmesini arzuluyor canımızdan kıymetli bildiğimiz Efendimiz (s.a.s.). Yine buyuruyor ki; “Sadece müminle arkadaş ol! Yemeğini de ancak takva sahibi olan yesin!”(Tirmizî, Zühd, 55; Ebû Dâvûd, Edeb, 16)

Güzel ve müreffeh bir toplum olmamızın tek çaresi, Rabbimiz Teâla ve Tekaddes Hazretleri’nin emrine Rasûlüllâh Efendimiz (s.a.s.) anlayıp yaşadığı şekilde anlayıp yaşamamızla mümkündür. Eğitim, Rabbini, peygamberini tanıtırsa gerçek eğitim olur. Ahlaklı olmayı en sağlam temele bağlayan eğitim, gerçek eğitim olur. Ahlak, İslam’ın ahlakı olmayınca, birçok kul hakkına ve zulme sebep olur. “Allah katında arkadaşların en hayırlısı, arkadaşına karşı hayırlı davranandır. Allah katında komşuların en hayırlısı ise komşusuna karşı hayırlı davranandır.”(Tirmizî, Birr, 28;Dârimî, Siyer, 3) Ne güzel bir açıklama! Biz iyi olacağız ki karşımızdaki de bize karşı iyi olsun. Hatta bizden daha iyi gördüklerimizle dostluk kuralım. Daha iyiye bakıp halimizi düzeltelim. Kötüye bakıp kötü olmayalım, kötüden alacağımız ise sadece ibret olsun. Kötüden başka bir şey almayalım. “O gün Allah'a karşı gelmekten sakınanlar dışında, dostlar birbirine düşman olurlar.” (Zuhruf Sûresi 67) Allah’ın emirlerini yerine getiren, yasakladığı şeylerden kaçanların dostlukları ahirette kalıcıdır. Bu kullar dışındakiler dostlukları ahirette pişmanlık sebebidir. Allah’ın emirlerini yerine getiren ve yasakladıklarından kaçanlara ahirette Rabbimiz şöyle diyecek; “ "Ey âyetlerimize iman eden ve müslüman olan kullarım! Bugün size korku yoktur, siz üzülmeyeceksiniz de." (Zuhruf Sûresi 68-69) Ne güzel müjde!

Rabbim, bizleri ayette belirttiği gibi karşıladığı kullarından eylesin. Her daim kul olma şuurunu dipdiri tutanlardan eylesin. Rabbime emanet olun değerli kardeşlerim! Yazarın Tüm Yazıları
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız