Takip Et

Sabri SAĞLAM
Nazilli İlçe Vaizi

DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE

25 Aralık 2020, Cuma

     

Kıymetli Kardeşlerim! Cumamız Mübarek Olsun!

Hepimizin evinde televizyon vardır. Evinde televizyon olup da dizi veya film izlemeyen yok gibidir. Gündüzleri çocuklarımız izlesin diye çizgi filmler açarız. Onlar çizgi filmlerini izlerken anneler de rahatça ev işlerini yaparlar. Akşam olunca haberlerden sonra genelde ailece o gün hangi dizi varsa izlenir. İzlenen dizinin ahlakımıza ve milli değerlerimize ne kadar uyup uymadığı değil, nasıl bir macera, entrika, aldatma, ihanet, öldürme, vurdulu-kırdılı vs. olması dikkate alınır. Bu tarz dizi ve filmleri de izlerken aslında içimizde olan birçok şeyi kaybederiz. Çocuklarımız da çizgi film izlerken onlar da şekillenme devresinde olan karakterleri çizgi filmlerle şekillenmektedir. Çocuklar için olan çizgi filmlerdeki tehlikeleri başka bir yazıya havale ederek, bugünkü yazımızı ailece izlediğimiz haftalık dizilere ayıralım.

Sinemalar ilk önce şehrimize geldiğinde, hangi sokakta var ise edep ve dini bilinç sahibi insanlar o sokaktan geçmezmiş. Sinemaya iyi gözle bakılmazdı. Birçok kimse uzun yıllar evine televizyon almamıştır. Sonraki nesil ise evliliklerinde ilk aldıkları şeylerden olmazsa olmaz görüldü televizyon. Eskiden sinemalar ve evlere giren sinemanın şubesi olan televizyonların neden hoş görülmediğini, sinema ve filmlerin içerikleriyle alakalı olduğunu tahmin edersiniz. Şimdilerde ise televizyon olmayan ev yok gibidir. Herkesin izleyeceği dizisi vardır. Her akşam bir dizi belirlenmiştir. Dizilere ve filmlere bir şey öğrenmek gözüyle bakarsak, aslında bize hiçbir şey öğretmezler. İşin doğrusu zaman öldürmekten ve kendimizi oyaladığımızı sandığımız şeylerden öteye geçmediğini görürüz. Dizi ve film sektörünün amacı da zaten izleyenlere bir şey öğretmek değildir. Eğlendirmek niyetinde olduklarını çeşitli röportajlarında söylüyorlar. Masumane şekilde sadece eğlendirmek ve hoş vakit geçirtmek olduğunda hemfikirler. Sadece bu iki şey için olsa bu yazıyı zaman israfı noktasında devam ettirirdim. Fakat sinema ve dizi sektörü dedikleri kadar masum değildir.

Bunları biraz açıklayalım. Aslında bizleri eğlendirmek ve hoş vakit geçirtmek için ve tabi ki de bir yandan para kazanmak olduğunu masumane görebiliriz. İşin içyüzüne baktığımızda ya da dikkatli bir şekilde düşündüğümüzde şu sonuca varırız; bu sektör iki şey yapmaktadır. Birincisi daha fazla para kazanmak ve ikincisi ise ya izleyenleri bir fikre ve düşünceye yönlendirmek ya da bir şeyleri kalplerinden sökmek. Masumane görünen sektörün arkasında bunlar yatmaktadır. Biz ise dışarda karşılaştığımız insanlar için “kimseye güvenmeyeceksin” derken ekranlardan söylenenlere neden güveneyim diye sormak aklımıza gelmiyor. Dini değerlerimizden ne kadar uzaklaşırsak güven kaybı o kadar fazla olur. Dolayısıyla dışarda “kimseye güvenmeyeceksin” laflarının dolaşması dinden gittikçe uzaklaştığımızın göstergesidir. Kendisini görüp sohbet ettiğimiz ve belki de yıllarca tanıdığımız kimselere güvenmemeyi telkin ederken, sadece ekranlarda görünen ve bizim hiçbir şekilde tanımadığımız kişilerin yönettiği bir sektöre nasıl güvenebiliriz sorusu aklımıza gelmiyorsa, ekranların oyuncağı olduğumuzun göstergesidir.

İzlediğimiz dizi ve filmlerde iki tür insan tipi vardır. Ya çok iyi ya da çok kötü insan tipi. İyiler her zaman kazanır. Kötüler ise her zaman kaybeder. Bunun ortası yoktur. İyiler ise ne tür rezaleti yaparsa yapsın hoş görülür. Dizi ve filmlerde beklenmeyen bir karakter kötü bir şey yaptığında seyirci şaşırır. Bu durum gerçek hayatta kimsenin hayatına olduğu gibi yansımaz. Fakat yıllarca bütün dizi ve filmler bu şekilde olursa, zaten pasif durumdaki seyirci tepki vermediği için bir zaman sonra bu durumu kabullenir. Bu da kişiyi diğer insanları güvenilmez konumuna koymasına sebep olur. Gerçek diye sunulan haberler, seçme suçlar olduğu için ya da şöyle izah edersek, haberlerde verilen olaylar belki binde bir belki yüzde birdir. Yani haber değeri olacak ki sayılı dakikaların içine haber diye girsin ve seyirci kanalı seyretmekten vazgeçmesin. Başka kanalı değil de o kanalı seyretsin. Bir söz vardır, köpek adamı ısırırsa haber olmaz fakat adam köpeği ısırırsa haber olur. Bilmek gerekir ki böyle bir durum çok nadir olan olaylardandır.

Ailece izlenen filmlerdeki en büyük zarar ise ahlaksızlığa teşvik etmesi. “Aman canım ne var bunda? Gerçek değil ki! Dizide var diye hemen kişi eşini mi aldatacak?”. Doğru dizide var diye kimse eşini aldatmaz. Dizide hanımını dövüyor diye kimse hanımını dövmez. Fakat bu tür dizilerde, karakterler ve diziler değişse de değişmeyen şey konulardır. Yirmi yıl boyunca aldatma dizisi izleyen bir kişiye eşini aldatmak kolay gelir. Çünkü göre göre alışmıştır. Bundan yirmi yıl önce televizyonda kadın ve erkeğin seviştiğini gören çocuklar gözlerini kapatırlardı aileler ise kanalı değiştirirdi. Şimdi ise ne çocuklar gözlerini kapatıyor ne de aileler kanalı değiştiriyor. Kimse hanımıyla yatarken başkasının onu görmesini istemez. Kimse komşusunun rüzgârdan açılmış perdesinden içeriye bakmaz. Edepsizliktir çünkü. Kaldı ki herkes mahremini göstermemek noktasında dikkatli oluyor. Dizideki yatak sahnesini normalmiş gibi hem aile seyrediyor hem de çocuklarına seyrettiriyor. Görüyoruz değil mi? Nerden nereye gelmişiz. Aldatmanın olmadığı dizi sayısı beşi geçmez. Zinanın reklam edilmediği dizi ve film sayısı çok ama çok azdır. Atasözümüz vardır; bir kişiye kırk kere deli dersen deli olur diye. Yıllardır pasif şekilde izlediğimiz dizi ve filmler bizi değiştirdi. Zaten dizileri aktif şekilde izleme şansımız yok. Dizilerde izlediğimiz ahlaksızlıklar toplum içinde virüsün yayılması gibi yayıldı.

Zor bir soru soracağım. Bu soruya evet diyebiliyorsak dizi ve filmi izlemeye devam edelim; Rasûlüllâh (s.a.s.) bizim evimizde olsa o dizi ve filmi onunla beraber izleyebilir miydik? Yazarın Tüm Yazıları

BEKLENENSİN RAMAZAN!

1 Nisan 2022, Cuma

BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR

11 Haziran 2021, Cuma

CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE

4 Haziran 2021, Cuma

İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR

28 Mayıs 2021, Cuma

ALLAH VAR GAM YOK

21 Mayıs 2021, Cuma

EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?

5 Mayıs 2021, Çarşamba

RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR

30 Nisan 2021, Cuma

FITIR SADAKASI VE FİDYE

27 Nisan 2021, Salı

ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ

23 Nisan 2021, Cuma

ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II

20 Nisan 2021, Salı

ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER

16 Nisan 2021, Cuma

ORUÇLA İLGİLİ MESELELER

14 Nisan 2021, Çarşamba

EŞSİZ AY RAMAZAN

9 Nisan 2021, Cuma

GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ

2 Nisan 2021, Cuma

GENÇLİĞİMİZ VE BİZ

26 Mart 2021, Cuma

ÇANAKKALE

19 Mart 2021, Cuma

MANEVİ MERDİVEN NAMAZ

12 Mart 2021, Cuma

MİRAÇ KANDİLİ

5 Mart 2021, Cuma

DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR

26 Şubat 2021, Cuma

ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ

19 Şubat 2021, Cuma

ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK

12 Şubat 2021, Cuma

CİNAYET HARAMDIR

5 Şubat 2021, Cuma

MÜMİN ORTA YOLU TUTAR

29 Ocak 2021, Cuma

DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI

22 Ocak 2021, Cuma

MÜMİNİN CVSİ -II

15 Ocak 2021, Cuma

MÜMİNİN CVSİ -I

8 Ocak 2021, Cuma

ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ

1 Ocak 2021, Cuma

DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE

25 Aralık 2020, Cuma

YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR

18 Aralık 2020, Cuma

HER İNSAN DEĞERLİDİR

11 Aralık 2020, Cuma

ALACALI, KEL VE KÖR

4 Aralık 2020, Cuma

İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER

27 Kasım 2020, Cuma

İslam'da boşanma

20 Kasım 2020, Cuma

ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ

13 Kasım 2020, Cuma

MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK

6 Kasım 2020, Cuma

ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)

30 Ekim 2020, Cuma

PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR

23 Ekim 2020, Cuma

KADINLAR SAYGINDIR

16 Ekim 2020, Cuma

ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ

9 Ekim 2020, Cuma

CAMİ VE İLİM

2 Ekim 2020, Cuma

ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?

25 Eylül 2020, Cuma

HER ZAMAN SABIR GEREKLİ

18 Eylül 2020, Cuma

AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK

11 Eylül 2020, Cuma

ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN

4 Eylül 2020, Cuma

KALBİM TEMİZ

28 Ağustos 2020, Cuma

ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR

21 Ağustos 2020, Cuma

İMANSIZ AMEL BOŞTUR

14 Ağustos 2020, Cuma

İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ

7 Ağustos 2020, Cuma

BAYRAM O BAYRAM OLA

31 Temmuz 2020, Cuma

KURBAN REHBERİ

24 Temmuz 2020, Cuma

HER İŞİN DOĞRUSU

17 Temmuz 2020, Cuma

ZAMANI GELMEDİ Mİ?

10 Temmuz 2020, Cuma

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ

3 Temmuz 2020, Cuma

Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!

26 Haziran 2020, Cuma

VİRÜS VE SİVRİSİNEK

23 Haziran 2020, Salı

Kur’ân’ın Kalbinden

23 Haziran 2020, Salı

Annesini Merdivenlerden İten Kız

12 Haziran 2020, Cuma