Sabri SAĞLAM
Nazilli İlçe Vaizi

MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK

6 Kasım 2020, Cuma

     

Kıymetli kardeşlerim cumamız mübarek olsun!

Geçen Cuma günü İzmir merkezli gerçekleşen ve yüzden fazla ölümle sonuçlanan depremle yüzleştik. Rahmet-i Rahmân’a kavuşanlara Mevla Teâla rahmet eylesin, yaralılara acil şifalar ihsan eylesin, ülkemizin de başı sağ olsun. Rabbim hepimizi yerin ve göğün felaketlerinden muhafaza eylesin!

Şüphesiz depremler Rabbimizin takdiriyle meydana gelmektedir. Muhakkak ki depremler zaman zaman meydana gelecektir. Depremleri engellemeye gücümüz yetmez. Fakat elimizden gelen bazı şeyler de vardır. Tedbirimizi alabiliriz. Daha sağlam ve planlı binalar yaparak depreme karşı madden hazır olabiliriz. Deprem anında uzmanların açıkladığı gibi hareket edebiliriz. Bunlar maddi tedbirlerdir. İnsan hem maddi hem de manevi yönü bulunan bir canlı olduğu için, maddi yönünü tamamlayıp manevi yönünü eksik bırakmak aslında insanı yarım bırakmaktır.

Rabbimiz bir ayet-i kerimesinde şöyle buyurmaktadır; “Allah'ın izni olmaksızın hiçbir musibet başa gelmez. Kim Allah'a inanırsa, Allah onun kalbini doğruya iletir. Allah, her şeyi hakkıyla bilendir.” (Teğâbün Sûresi 11). Demek ki başımıza gelen ne kadar şey varsa, hepsi Rabbimizin izniyle oluyor. Madem burası imtihan dünyası, Rabbimiz de bizleri çeşitli şeylerle imtihana çekecektir. Başka bir ayette ise yapılacak imtihanla alakalı bilgi verilmektedir. Devamında ise bir müjde vardır; “Andolsun ki sizi biraz korku ve açlık; mallardan, canlardan ve ürünlerden biraz azaltma ile deneriz. Ey Peygamber, sabredenleri müjdele! Ki onlar, kendilerine bir belâ geldiği zaman: “Biz Allah’ın kullarıyız ve sonunda O’na döneceğiz” derler. İşte onlara Rablerinden mağfiretler ve rahmet vardır; işte onlar, doğru yola erenlerdir”. (Bakara Sûresi 155-157).

Bizim başımıza gelen musibetler başta peygamberler olmak üzere bütün insanların başına gelmiştir. İmtihanın büyüğünü yaşayanlar ise her zaman peygamberler olmuştur. Bizler de hayatımız boyunca sıkıntılara, belalara, hastalıklara ve musibetlere uğrayacağız. Madden tedbirli olmak yetmez. Manevi olarak da bütün başımıza gelenlerin Rabbimizin bir imtihanı olduğunu bilmeliyiz. Yatsı namazının ardından okunan Âmene’r-Rasûlü diye bildiğimiz Bakara Sûresi’nin son iki ayetinin ikincisinde Rabbimiz “Allah, bir kimseyi ancak gücünün yettiği şeyle yükümlü kılar.” buyurmaktadır. Bu ayetten anlıyoruz ki başımıza gelenler bizim gücümüz nispetinde. İsyan etmeden kâinatın Rabbine sığınmalıyız. Bu konuda Rasûlüllâh (s.a.v.) şöyle buyurmuştur; “Birinizin başına bir musibet/acı bir şey geldiği zaman, "Biz Allah’a aidiz ve biz O’na döneceğiz. Allah’ım! Başıma gelen musibetin/acının mükâfatını senden bekliyorum, bundan dolayı bana ecir ihsan et, benim için onu daha hayırlısıyla değiştir." desin.”(Ebû Dâvûd, Cenâiz, 17-18)

“Nebî (s.a.v.) zamanında Medine’de zelzele oldu. Allah Rasûlü elini yere koyarak “Sakin ol! Daha vakti gelmedi!” dedi ve sonra ashâbına dönerek “Rabbiniz sizden kendisini razı/hoşnut etmenizi istiyor. O’nu hoşnut ediniz!‟ buyurdu”. (İbn Ebî Şeybe, el-Musannef, Riyad 1988, II, 221, no. 8334) Rabbimiz bizden, kendisini hoşnut etmemizi istiyor. O zaman Rabbimiz’i razı/hoşnut etme peşinde olmalıyız. Musibet anında Efendimiz (s.a.s.)’in dediği gibi demeliyiz. Rabbimizin haram kıldığı şeyleri hemen terk etmeliyiz, ibadetlerin başı olan namazımızı kılmıyorsak hemen başlamalıyız, kılıyorsak daha huşu ile kılmaya çalışalım. Günden güne daha iyi bir mümin olmak için gayret edelim. Ardından diğer ibadetlerimizi aşk ile yerine getirmeliyiz. Dünyada ve ahirette işimize yaramayacak bütün söz ve işlerden uzak durmalıyız.

Bakalım Güzeller Güzeli Efendimiz (s.a.s.) başka ne buyurmuştur; “Batan bir diken bile olsa başına gelen her musibet/acı, Müslüman’ın günahlarına kefaret olur.”(Müslim, Birr, 49) Ne güzel bir müjde değil mi kıymetli kardeşlerim! Küçücük bir diken bile günahlarımıza kefaret oluyor. Küçük çocukların günahı yok dersek de şunu bilelim ki Rabbimiz onlara bizden kat be kat daha merhametlidir. Efendimiz (s.a.s.) “Hiçbiriniz başına gelen bir sıkıntıdan dolayı ölümü istemesin. Eğer mutlaka isteyecek olursa, "Allah’ım, yaşamak benim için hayırlı olduğu sürece beni yaşat, ölüm benim için hayırlıysa canımı al!" desin.”(Buhârî, Merdâ, 19) Ölümü istemek zorunda olan birisine de Efendimiz (s.a.s.) yol gösteriyor.

Rasûlüllâh (sav) şöyle buyurmuştur: “Müminin hâli ne hoştur! Her hâli kendisi için hayırlıdır ve bu durum yalnız mümine mahsustur. Başına güzel bir iş geldiğinde şükreder; bu onun için hayır olur. Başına bir sıkıntı geldiğinde ise sabreder; bu da onun için hayır olur.”(Müslim, Zühd, 64) Ne mutlu bu şekilde hayatını yaşayanlara ve yaşamak için gayret edenlere!

Efendimiz (s.a.s.)’in bir duası ile bitirelim değerli dostlar! “Allah’ım! Gam ve kederden, tembellik ve cimrilikten, korkaklıktan, borca batmaktan ve halkın taşkınlığından sana sığınırım.”(Nesâî, İstiâze, 25) Yazarın Tüm Yazıları
BEKLENENSİN RAMAZAN!
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız