Sabri SAĞLAM
Nazilli İlçe Vaizi

CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE

4 Haziran 2021, Cuma

     

Kıymetli kardeşlerim hayırlı cumalar!

Allah Teala Hz. Adem (a.s.)’ı yarattıktan sonra Havva anamızı yaratmıştır. Cennette bir yuva kurmuşlardır. Bu sebeple mutlu evliliklerde cennetten bir tat ve lezzet vardır. Zira ilk yuva cennette kurulmuştur. Ahirette ibadetler ve diğer bütün dünya işleri bitecektir. Devam edecek olan ise sadece dünyada kurulan evliliklerdir.

Yuvalarımızın cennetten bir tat ve lezzet içermesi aile ferdlerinin Allah (c.c.)’ın emri ve Rasûlüllah (s.a.s.)’in sünnetine ne kadar bağlı olduğuyla alakalıdır. Ailedeki en büyük sorumluluk kocaya verilmiştir. Ailenin geçiminden koca sorumludur. Kadın ister zengin olsun ister durumu kötü olsun koca örf ölçüsünde hanımına bakmak zorundadır. Çocukların da geçimini temin etmedeki maddi kısım da babaya aittir. Ailedeki erkeğin bu sorumluluklarına uygun olarak bazı yetkileri de vardır. Sorumluluk ve yetki bir arada olmazsa sorumlu olan yetkisiz olur. Yetkisiz olan da sorumluluğunu yerine getiremez. Ev içindeki görevler de hemen hemen bütün toplumlarda kadının sorumluluk alanına girmiştir. İslam’da da kesin sınırlar olmamakla beraber ev içindeki çocukların sorumluluğu kadına yani anneye aittir.

Evin geçiminden erkekler/kocalar/babalar sorumlu oldukları için ayet ve hadisler ev reisinin bu sorumluluklarına dikkat etmesini emreder. Çünkü ev reisi sorumluluklarını yerine getirmeyip yetkilerini kullanmak isterse ortaya zulüm ve adaletsizlik çıkar. Emirler ve kaideler sorumlu olanlara yöneltilir. İlk aklımıza gelen erkeğin hanımına karşı iyi davranması gerektiğidir. Bu konuda Rasûlüllah (s.a.s) şöyle buyurmuşlardır; “Müminlerin iman bakımından en olgun olanları, ahlâkı en iyi olanlarıdır. Sizin en hayırlılarınız da hanımlarına karşı en iyi davrananınızdır.” (Tirmizî, Radâ’, 11) Erkek hanımına iyi davranırsa hanım da kocasına karşı iyi davranır.

Erkek hanımına saygı duymalı, hanım da kocasına saygı duymalıdır. İkisi de Allah'ın yarattığı muazzam iki varlıktır. Zaten karı ve kocanın bir arada yaşayıp birbirlerine helal olmaları Allah'ın adını anarak olmuştur. Karı-kocanın münasebetlerinden dolayı kimse de ayıplama gibi bir teşebbüste bulunamaz. Aile mademki iki farklı cinsten meydana gelmektedir o halde farklılıklar zenginlik sayılıp Allah Teâlâ’nın takdiri olarak görülmelidir. Zaten birbirinin aynı olan insan bir arada yaşayamaz. Dünyada da birbirinin aynı iki insan yoktur.

Beden kuvveti olarak erkek kadından daha güçlü ve dayanıklı olarak yaratılmıştır. Erkek bu kuvvet ve dayanıklılığını ailesinin geçimini temin etmek ve onları kötülüklere karşı korumak ve de düşmanla savaş durumunda kullanmalıdır. Erkek bu kuvvetine beden olarak kendisin güçsüz yaratılmış kadın ve çocuklara karşı kullanamaz. Rasûlüllah (s.a.s.) şu hadisinde insanlara eziyet edenlerin durumunu izah ediyor; “Kıyamet günü en şiddetli azap görecek kimseler, dünyada insanlara en çok işkence edenlerdir.”(Tayâlisî, Müsned, II, 11)

Karı da olsa koca da olsa birbirlerinden hoşlanmadıkları bazı şeyler olabilir. Bu hususta da Rasûlüllah (s.a.s.) şöyle buyurmaktadır; “Mümin, hanımına karşı kötü duygular beslemesin; çünkü onun bazı huylarından hoşlanmasa da diğer huylarından hoşlanabilir.”(Müslim, Radâ", 61) Kadın için de aynı şey geçerlidir. Onun da kocasında sevmediği bazı huylar olabilir. Bir ayette ise bu durum şöyle emrediliyor; Onlarla (kadınlarla) iyi geçinin. Eğer onlardan hoşlanmadıysanız olabilir ki siz bir şeyden hoşlanmazsınız da Allah onda pek çok hayır yaratmış olur.” (Nisa Sûresi 19)

Bu dünyada madem aile olacak, o da neden Rabbimizin razı olduğu şekilde olmasın? Mademki bir kere dünyaya geleceğiz, onu da niçin Rabbimizin razı olduğu şekilde yaşamayalım? Yazarın Tüm Yazıları
BEKLENENSİN RAMAZAN!
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız