Sabri SAĞLAM
Nazilli İlçe Vaizi

BAYRAM O BAYRAM OLA

31 Temmuz 2020, Cuma

     

Kıymetli dostlar Kurban Bayramımız ve cumamız mübarek olsun!

Rabbimize sonsuz kere hamdolsun, Rasûlüne binlerce kez salât ve selâm olsun ki bizlere çifte bayram yaşattı. Bugün hem Allah’a yakınlaşmak demek olan kurbanların kesildiği bayram hem de haftanın en değerli günü olan Cuma. İkisi de bizim için çok değerlidir, ikisi de bizim bayramımızdır. Biri haftalık bayram diğeri yılda bir gelen bayram. Bayramlar sevinç günlerimizdir, yardımlaşma, birlik-beraberlik, dostluk, kardeşlik, hal hatır sorma günlerimizdir.

Kurban demek Allah’a yakın olmak, yakın olmak için gereken vesileler demektir. Bütün ibadetler yakınlaşma vesilesidir. Fakat Kurban dışındaki ibadetlere kurban denmez. Bugün en kıymetli ibadetimiz, gücü yetenlerin bayram namazından sonra kurban kesmesidir. Kurban, Hz. İbrahim (as)’ın Rabbinin emrine boyun eğmesinin göstergesi, Hz. İsmail (as)’ın teslimiyetinin zirvesidir. Kurban, Hz. İbrahim (as)’in devam edegelen sünnetidir, yoludur. Kurban, Rasûlüllâh (s.a.s.)’in kurban meşru olduktan sonra terk etmediği kıymetli bir ibadettir. Kurban, sahabe ve sonradan gelen bütün Müslümanların yüzlerce yıldır devam ettirdiği yardımlaşmada ve teslimiyette zirve olan bir ibadettir. Kurban, “Ya Rabbi! Senin yoluna gerekirse başımı koyarım.” demenin şimdilik göstergesidir.

Rabbimiz kurbanla ilgili şöyle buyurmaktadır; “Her ümmet için, Allah'ın kendilerine rızık olarak verdiği hayvanlar üzerine ismini ansınlar diye kurban kesmeyi meşru kıldık. İşte sizin ilâhınız bir tek ilâhtır. Şu hâlde yalnız O'na teslim olun. Alçak gönüllüleri müjdele!(Hacc Sûresi 34) Rabbimiz için kestiğimiz kurbanların etleri veya kanları ona ulaşmaz. Çünkü Rabbimize ulaşan bizim takvamızdır yani emre teslimiyetimiz, yasaklardan kaçınmamızdır. Bu konuda Rabbimizin kelamı da şöyledir; “Onların etleri ve kanları asla Allah'a ulaşmaz. Fakat O'na sizin takvanız (Allah'a karşı gelmekten sakınmanız) ulaşır. Böylece onları sizin hizmetinize verdi ki, size doğru yolu gösterdiğinden dolayı Allah'ı büyük tanıyasınız. İyilik edenleri müjdele.( Hacc Sûresi 37)

Kurban kesmek, maddi gücü elverenler için, Hanefilere göre vacip diğer mezheplere göre kuvvetli bir sünnettir. Vacip demek ameli farz demektir. Vacibi yapmak ile farzı yapmak arasında fark yoktur. Kurban günü Efendimiz (s.a.s.)’in ifadesiyle “Bugün ilk işimiz, (bayram) namazı kılmak, sonra dönüp kurban kesmektir. Kim böyle yaparsa sünnetimize uymuş olur.”(Buhari, İdeyn 3) Buradaki sünnet Efendimiz (s.a.s.)’in yolu demektir.

Yine Efendimiz (s.a.s.) kurbanla alakalı şöyle buyurmuştur; ““Âdemoğlu kurban günü Allah katında kurban kesmekten daha güzel bir amel işlemez. Kurban, kıyamet günü boynuzları, kılları ve tırnaklarıyla (sevap olarak) gelir. Kurban, henüz kanı yere düşmeden, Allah tarafından kabul edilir. Bu sebeple kurban kesme konusunda gönlünüz hoş olsun, (bu iş size zor gelmesin).”( Tirmizî, Edâhî, 1)

Öyleyse değerli kardeşlerim, gelin bu bayram diğer bayramlardan farklı olsun. Sözde değil özde bayram olsun. İçinde bulunduğumuz pandemi sebebiyle ziyaretlerimiz asgari seviyede olsa da, yakınlarımızı, dostlarımızı ve sevdiklerimizi bir telefon açarak mutlu edelim. Seslerini duyalım, sesimizi duyuralım. Hepimiz Rabbimizin yarattığı en muazzam varlıklarız. Madem bayram namazı için camilere doluşuyoruz, kurbanlarımızı kestikten sonra da beş vakit namazımızı ihmal etmeyelim. Kurbanımızı sadece Rabbimizin rızasını kazanmak ve Rasûlünün yoluna uymak için keselim. Kurbanlarımızın fiyatını ve kilosunu yarıştırmayalım. Et için değil ibadet için kurban keselim. Kestiğimiz kurban etlerini dolaplara doldurup bir dahaki kurbana kadar yetsin diye saklamayalım. Bir bölümünü dostlarımızla yiyelim, bir bölümünü evine et girmeyen kardeşlerimize verelim, diğer bölümünü ise saklayabiliriz. Bu haftaki yazımızı Alvarlı Efe Hazretlerinin muhteşem şiiriyle bitirelim;

Cân bula cânânını/ Bayrâm o bayrâm ola

Kul bula sultânını/ Bayrâm o bayrâm ola

Hüzn ü keder def' ola/ Dilde hicâb ref' ola

Cümle günâh af ola/ Bayrâm o bayrâm ola

Mevlâ bizi afv ede/ Gör ne güzel 'ıyd ola

Cürm ü hatâlar gide/ Bayrâm o bayrâm ola

Mevlâ'yı cândan seven/ Rızâ-yı Hakk’a eren

Lutf-i Hudâ'ya güven/ Bayrâm o bayrâm ola

Tevhîd ede zevk ile/ Hakk’ı seve şevk ile

Tasdîk inerse dile/ Bayrâm o bayrâm ola

Dildeki Rahmân ola/ Derdlere dermân ola

Âzâde fermân ola/ Bayrâm o bayrâm ola

Lutfî’ye lutf u kerem/ Dâhil-i bâb-ı harem

Dâima Allah direm/ Bayrâm o bayrâm ola

(def' ola; uzaklaşmak/ hicâb; perde/ 'ıyd; bayram/ Cürm; Suç, kabahat/ Tasdîk; doğrulama/ Âzâde; Hür, serbest /Dâhil; içerisi, içi / bâb; kapı ) Yazarın Tüm Yazıları
BEKLENENSİN RAMAZAN!
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız