Sabri SAĞLAM
Nazilli İlçe Vaizi

LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ

3 Temmuz 2020, Cuma

     

Cumamız mübarek olsun kıymetli okurlar!

Elhamdülillâh Müslümanız sözünü her zaman söyleriz. Bu sözü söylemek çok kolaydır. Çünkü çoğunluğu Müslümanların olduğu bir ülkede yaşadığımız için, kimse bizi bu sözü söyledik diye yadırgamaz ve de ayıplamaz. Rahatça söyleriz. Hele birisi dinden bahsedince hemen ağzına lafı tıkamak için “Elhamdülillâh biz de Müslümanız.” deriz. Bunu deme amacımız ibadetlerimizi yapmasak da, dinimizin diğer emirlerini yerine getirmesek de kendimizi, bu sözü söyleyerek rahatlatma çabasıdır.

Şöyle bir düşünsek, “Ben öğrenciyim.” diyen kişiden beklentimiz okuluna gitmesidir. Eğer gitmiyorsa “Ne biçim öğrenci!” deriz. Çünkü okulda okuması gerekirdi. Hiç okula gitmeden öğrenci olunmaz. Veya başka bir meslek grubu düşünelim; “Doktorum.” diyor fakat hiçbir hastanede görev yapmıyor. Velev ki diploması olsun. Biz de dinimizin gereklerini yerine getirmeden “Elhamdülillâh biz de Müslümanız.” diyerek sıyrılıveriyoruz gelecek sorulardan ve içimizi kavuran ıstıraptan. Düşünmek istemiyoruz. Düşünsek suçlu çıkacağız çünkü.

Bahçemizde meyve vermeyen zeytin ağacı olsa, keser odun yaparız. Veya işe yaramayan başka bir şey. Kimse çalışmayan telefonu istemez. Çünkü ne olursa olsun çalışan telefon işe yarar. Evinde çalışmayan buzdolabını başköşede yıllarca tutan birini gördünüz mü hiç? Bozulduysa yenisini alır. Müslümanız diyoruz fakat dinimizin gereklerini yerine getirmiyoruz. Demezler mi bize “Ne biçim Müslümanlık bu!” diye. Gerçi deseler de özgürlük var ya, ister yaparız ister yapmayız, kim karışır derdinde ve savunmasındayız.

Çalışmadığımız bir işyerinden –velev ki daha önceden orada çalışmış olalım- maaşımızı almaya gitsek vermezler. O işyerinde çalışmadığımızı söylerler. Haklarını teslim eder ve geri döneriz. Zaten aklı başında olan hiç kimse de çalışmadığı yerden maaşını almaya gitmez.

Fakat Allah’tan cenneti istemeye sıra gelince, ne yaptım diye kendimize sormadan bol keseden cennetin de en üst olanını isteriz. Tamam, Allah Teâlâ’nın rahmeti geniş, hazineleri bol, binlercesini verse de hiç birinde bir azalma olmaz. Acaba şeytan bizleri buradan da kandırıyor mu?

Rabbimizin kelâmına bakalım, ne diyor; “Ey İnsanlar! Rabbinize karşı gelmekten sakının. Ne babanın evlâdı, ne evlâdın babası nâmına bir şey ödeyemeyeceği günden çekinin. Bilin ki, Allah'ın verdiği söz gerçektir. Sakın dünya hayatı sizi aldatmasın ve şeytan, Allah'ın affına güvendirerek sizi kandırmasın.” (Lokman Sûresi 33) şeytan da işte bu şekilde, amel etmediğimiz zaman, “Allah affeder, onlar ne karışıyor ki? Allah’ın rahmeti geniş. ” diyerek bizleri kandırmaya çalışır.

Ahiret günü herkes önce kendini kurtarmaya çalışacaktır. Bu yüzden ne babanın oğluna, ne de oğlun babasına bir faydası olmaz. “O gün ne mal, ne de oğullar yarar verir. Ancak Allah’a temiz kalble gelen yarar görür.” (Şuarâ Sûresi 88, 89). Neden baba oğluna, oğul babasına hiç fayda vermeyecek biliyor muyuz? İşte gelecek olan ayetler bunu açıklıyor; “Kişinin kardeşinden, annesinden, babasından, eşinden ve çocuklarından kaçacağı gün kulakları sağır edercesine şiddetli ses geldiği vakit, işte o gün onlardan herkesin kendini meşgul edecek bir işi vardır.” (Abese Sûresi 33-37)

Kıymetli dostlar! Şeytan, Allah’ın emirlerine uyup yasaklarından kaçanlara zarar veremez. Çünkü Rabbimiz, kendi yolunda olana yardım eder. Temiz kalp, ibadetle olur. Kalbim temiz demekle kalp temiz olmaz. Anlayacağımız, lafla peynir gemisi yürümez sözü tam buraya oturuyor. İcraat gerek. Zararın neresinden dönülürse kardır diye başka bir atasözümüz daha vardır. Kimse için Rabbine yönelmek imkânsız değildir. Hem kendimiz sâlih kul olalım hem de evlatlarımızın sâlih ve sâliha olması için gayret edelim ve onlara beddua değil dua edelim. Zira Rahmet Peygamberi (s.a.s.)’in ümmetiyiz.

Selam ve dua ile kalın! Yazarın Tüm Yazıları
BEKLENENSİN RAMAZAN!
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız