Sabri SAĞLAM
Nazilli İlçe Vaizi

Annesini Merdivenlerden İten Kız

12 Haziran 2020, Cuma

     

Hayırlı cumalar değerli okuyucular!

İkinci İslam halifesi Hz. Ömer (r.a.) halifeliği sırasında Eslem (r.a.) ile beraber Medine sokaklarında geceleyin teftişe çıkmıştı. Yorulunca da dinlenmek için bir evin duvarına yaslanmışlar. Evin içinden bir ana ile kızının sesi duyulmuş,

“Kızım kalk şu süte biraz su kat” diye kızına seslenmiş, kızı da;

“Anne! Hz. Ömer’in süte su katılmasını yasakladığını bilmiyor musun?” dedi. Annesi de;

“ Kızım sen kalk, şu süte biraz su kat da çoğalsın. Hem bu saatte Ömer bizi nereden görecek ve bilecek?” dedi. Kızı ;

“Anne! Ben halkın içinde Ömer (r.a.)’a itaat edeceğimi söyleyip kendi başıma kalınca ona isyan edemem. Hem Ömer görmüyorsa Allah görüyor ya!” diye cevap vermiş.

Hz. Ömer (r.a.) bütün konuşmaları dinliyordu. Yanındaki Eslem (r.a.)’a dönerek

“Şu eve bir işaret koy, gündüz gelip bir araştır bakalım, bu kadınla kızı kimdir; kocaları var mıdır?” dedi. Eslem (r.a.) ertesi gün araştırınca kızın bekâr olduğunu öğrendi. Hz. Ömer (r.a.) kadının evine gidip kızını, oğlu Âsım’a istedi. Kadın ve kızı razı oldular. Evlendiler böylece. Bu kızdan bir kız çocuğu dünyaya geldi. Ondan da beşinci râşid halife Ömer b. Abdülaziz dünyaya geldi.

Anne, kızına belli ki iyi terbiye vermişti fakat kendisinin dalgınlığına gelerek kızına süte su karıştırmasını söylemişti. Böyle muhteşem yetiştirilmiş bir kıza ise, adaletiyle ünlü Hz. Ömer (r.a.)‘a gelin olmak yaraşırdı.

O zamandan bu zamana çok şey değişti. Yazıyı okuyan orta yaşta olanlar ve daha büyük olanlar çocukluklarından bilirler ki mahalleden, komşulardan veya akrabalardan yaşı büyük olan kim varsa hürmet edilirdi. Çünkü büyüklere hürmet etmek başta Kerîm Kitabımızın emriydi. Rasülüllâh (s.a.s.) de büyüklere hürmet etmeyi küçükleri sevmeyi öğretmişti.

Toplumumuz da İslam mayasıyla harmanlandığı için, kısa zaman öncesine kadar bu doğrultuda bir nesil yetişiyordu. İlerleyen zamanın kendine has şartlarının bulunmasıyla birlikte, artık edep ve ahlak denen bir şey kalmadı. Evlatlarımızı eğitmeyi sabah kaldırıp kahvaltısını yaptırdıktan sonra okula göndermek zannediyoruz. Cebine harçlık koyunca ebeveynlik vazifemiz bitti sayıyoruz. Eğitim anlayışımız böyle yüzeysel olduğu için evlatlarımızın değişik hareketlerinden şikâyet ediyoruz da yaptığımız hatayı fark etmiyoruz.

Önceden toplumumuzda İslami hassasiyet varken, çocuk evde eğitilmese de sokakta eğitilir, herhangi bir çocuk kötü bir şey yaptığında mahallenin büyükleri kendilerini uyarmakla görevli sayarlardı. Bir çocuğun ahlaksız davranışını gören herkes uyarabilirdi. Zamanımızda, bırakalım dışardan birinin bir hatayı uyarmasını anne-baba bile çocuğunu uyaramıyor.

Gelişen teknolojiyle beraber birçok olumsuzluklar da beraber geldi. Belki de bundan en büyük zararı evlatlarımız gördü ancak farkında değiller. Anne-babalar da ev geçindirme derdine düşüp, ebeveynliklerini birkaç şeyden ibaret zannedince durum da kötüye evrilmeye başladı. Çoğu anne baba ise hala bunun farkında değil. Evde kendisinin vermediği terbiyeyi, ahlaksızlık ve çirkefliğin yayıldığı sosyal medya veriyor. Evlatlarımız, daha çok beğenilmek için akla hayale gelmez rezilliklere bulaşıyor, ciğeri beş para etmez kişileri taklide yöneliyor.

Geçen hafta internette çok izlenen ve paylaşılan bir video vardı. Kız, annesi kendisine istediği ayakkabıları almadı diye annesini birçok kişinin içinde merdivenlerden itti. Ardından da ağza alınmayacak sözler sarf etti. İzleyince hem üzüldüm hem de İslam’da ki hükümlerin en kadar yerinde ve doğru olduğunu anladım. Belki bu yazıyı okuyanların evlatları bu şekilde davranmıyordur. Eğer İslam’ı çocuklarımıza yaşatmak için çaba göstermezsek her mahalleye bir okul, yakınına da bir huzur evi açmak zorunda kalırız. Zira anne-babaya saygı ve hürmeti Allah ve Rasülü’nden daha iyi kimse bildiremez. Aynen bazılarımızın, bütün her şeyiyle örnek almaya başladığı batı gibi, anne-baba yaşlanıp hastalanınca evlatları gözünün içine bakar, ölse de mirasını bölüşsek diye.

Anneler ve babalar hatta anne-baba adayları! Çocuğum küçük, daha zaman var diye kendinizi avutmayın. Atasözümüz “Ağaç yaşken eğilir.”diyor. Annelik-babalık hakkım var diye de güvenme, o hakları da en iyi anlatan yine Allah ve Rasülü’dür. Zira Rabbimiz bir ayetinde şöyle emrediyor; “Rabbin, kendisinden başkasına asla ibadet etmemenizi, anaya babaya iyi davranmanızı kesin olarak emretti. Eğer onlardan biri, ya da her ikisi senin yanında ihtiyarlık çağına ulaşırsa, sakın onlara "öf!" bile deme; onları azarlama; onlara tatlı ve güzel söz söyle.” (İsra Sûresi 23) Öf bile demek yasaklanmışken dövmek, bağırmak, çağırmak vb. diğer bütün kötü hareketler anne-babaya karşı yasaklanmıştır. Bununla beraber, onlara güzel söz söylenmesi emredilmiştir. İşte evlatlarımıza dinini öğretirsek bizlere bu şekilde davranır. Dinini öğretmezsek, kabul edeceği yüksek bir değer olmadığında, bugün olmasa da yarın anne-babaya yapılmayacak hareketlerde bulunur.

Başımdan geçen kısa bir hadise ile yazımızı bitirelim. Caminin birinde anne-baba hakkı ve bunlarla ilgili çocuk haklarını anlattım. Namazı kıldıktan sonra yaşlı amcalardan birisi elimi sıktı, gözlerine baktım nemliydi, “Allah razı olsun hocam.”deyip gitti. Durumu anlamıştım. Fakat yapacak bir şey yoktu.

Geç olmadan, dinine bağlı evlatlar yetiştirelim değerli okurlar! Selam ve dua ile kalın… Yazarın Tüm Yazıları
BEKLENENSİN RAMAZAN!
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız