Sabri SAĞLAM
Nazilli İlçe Vaizi

ZAMANI GELMEDİ Mİ?

10 Temmuz 2020, Cuma

     

Hayırlı cumalar kıymetli okurlar!

“İman edenlerin Allah'ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi? Daha önce kendilerine kitap verilip de, üzerinden uzun zaman geçen, böylece kalpleri katılaşanlar gibi olmasınlar. Onlardan (önceden kitap verilenlerin) birçoğu fâsık kimselerdir.” (Hadîd Sûresi 16)

Bu ayetin indiği zamandan beri her ne kadar 1400 küsur sene geçmiş olsa da, Kerim Kitabımız güncelliğini kıyamete kadar koruyacaktır. Zira Kitabımız, bir zaman veya bir topluma sığdırılamaz. Her insan İslam’a muhtaçtır. İster muhtaçlığının farkında olsun ister olmasın, fark etmez. Çünkü Kur’ân-ı Kerîm bizleri hiç yoktan yaradan Rabbimiz tarafından indirilmiştir. Rabbimiz, Rahman isminin tecellisiyle mümin-kâfir ayırmadan herkese merhamet eder. Ahirette ise sadece müminlere merhamet edecektir. Bu dünya ise imtihan içindir. Herkese nimet verilmiş ki adalet olmuş olsun. İman ise zorunlu değil seçmeli olsun. Seçmeli olduğu için de iman edenlere mükâfat, etmeyenlere ise ahirette ceza olsun.

Geçen haftaki yazımızda “Lafla Peynir Gemisi Yürümez” demiştik. Anlamı gayet açık. Başta okuduğumuz ayet ise bizlere büyük bir uyarı yapıyor. Tabiri caizse “Kendine Gel Müslüman” demektedir. Ne zamana kadar daha Rabbimize ibadetten uzak olacağız? Bunca nimeti görmezden mi geleceğiz? Başımıza gelenlerden hiç ders çıkarmıyor muyuz? Sadece bizim başımıza gelenlerden değil, çevremizde olan bitenden de ibret almamızın zamanı gelmedi mi? Gözle görülmeyecek bir virüs sebebiyle ne hallere geldik. Rabbimiz, bizlere eski kavimlerin helak olmasını anlatırken büyük afetlerle yok edildiklerini haber veriyor. Kudretinin her şeyden yüce olduğunu birçok kere tekrarlıyor.

Şimdi ise küçücük bir virüs sebebiyle bizlere yine kudretini gösterdi. Aslında kendimize bile baktığımızda Rabbimizin birçok kudretini görebiliriz. Fakat insan, her zaman gördüğü şeylere alışır da farkında olmaz. Ara sıra böyle belalarla imtihan oluruz. Bu imtihanlarda ibret alıp Hakk’a yönelen kurtulur, eski tas eski hamam devam edenler ise kaybeder. Bunun örnekleri Kur’ân’da çoktur.

Bu ayetle ilgili bir kıssa ile bu haftaki yazımızı itmam eyleyelim; Horasan evliyalar diyarıdır. Birçok Allah dostu yaşamıştır o topraklarda. Horasan’da yaşayan, bizim de ismini duyduğumuz Fudayl bin Iyaz adında bir zat vardır. Gençliğin heyecanıyla arkadaşlarıyla toplanmış bir çete kurmuş. Herkesten haraç alıyor, kervanları soyuyorlarmış. Epey zaman bu şekilde eşkıyalık yapmışlar. Birçok kişinin de hakkına girmişler. Bir gün yine arkadaşlarıyla bir kervanı soymak için pusuya yatmışlar. Gece olduğu için de kervandakiler bir tane nöbetçi bırakmışlar. O nöbetçi seccadesini sermiş ve yanık sesiyle Kur’ân okumaya başlamış. Kur’ân öyle bir kitap ki hakkıyla dinleyenin kalbinde ürperti meydana getirir. Nöbetçi, bizim başta okuduğumuz ayeti okumaya başlar. “İman edenlerin Allah'ı zikretmekten ve inen haktan dolayı kalplerinin saygı ile ürpermesinin zamanı gelmedi mi?” Fudayl’ın gözlerinden yaşlar boşanır. “Geldi Ya Rabbi! Hem de geçti” diyerek hıçkıra hıçkıra ağlamaya başlar. Arkadaşları da onunla birlikte ağlamaya başlarlar. Yaptıkları işten pişman olurlar. Kimlerin hakkına girmişlerse mallarını iade ederek helallik isterler. İşte bizim de çok sevdiğimiz ve çeşitli hikâyelerini dinlediğimiz Fudayl bin Iyaz (k.s.) bu ayet sayesinde Tevbe etti.

Şimdi kendimize soralım; “Tevbe edip, alnımızı secdeye koyma zamanı gelmedi mi? Daha ne kadar daha ibadetsiz yaşayacağız? Her nimetin hesabını vereceğimizin ne zaman idrakinde olacağız?”

Şimdi kendimize gelme zamanı. Selam ve dua ile kalın değerli dostlar! Yazarın Tüm Yazıları
BEKLENENSİN RAMAZAN!
BESMELE HER HAYIRLI İŞİN BAŞIDIR
CENNETTEN BİR PARÇADIR AİLE
İMAN ATMEYENİN AMELİ BOŞTUR
ALLAH VAR GAM YOK
EN GÜZEL SÖZ KİMİN SÖZÜDÜR?
RAMAZAN VE ORUÇLA İLGİLİ DİĞER KONULAR
FITIR SADAKASI VE FİDYE
ORUCUN KAZASI VE KEFFÂRETİ
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER II
ORUCU BOZAN VE BOZMAYAN ŞEYLER
ORUÇLA İLGİLİ MESELELER
EŞSİZ AY RAMAZAN
GÜZEL AHLAK OLMADAN OLMAZ
GENÇLİĞİMİZ VE BİZ
ÇANAKKALE
MANEVİ MERDİVEN NAMAZ
MİRAÇ KANDİLİ
DOST, KARA GÜNDE BELLİ OLUR
ÜÇ AYLARIN FAZİLETİ
ALLAH İÇİN SADAKA VERMEK
CİNAYET HARAMDIR
MÜMİN ORTA YOLU TUTAR
DİNİN ZORUNLULUKLARI VE MÜLKİYET HAKKI
MÜMİNİN CVSİ -II
MÜMİNİN CVSİ -I
ÇOCUKLARIMIZA KARŞI DİKKAT EDECEKLERİMİZ
DİZİ VE FİMLERDEKİ BÜYÜK TEHLİKE
YILBAŞI BİLETİ, ŞANS OYUNLARI VE İDDİALAR KUMARDIR
HER İNSAN DEĞERLİDİR
ALACALI, KEL VE KÖR
İSLAM’IN İLME VERDİĞİ DEĞER
İslam'da boşanma
ÇOCUKLARIMIZIN DİN EĞİTİMİ
MUSİBETTE MANEVİ DAYANAK
ÇOCUKLARIN PEYGAMBERİ (S.A.S.)
PEYGAMBER EFENDİMİZ (S.A.S.) VE ÇOCUKLAR
KADINLAR SAYGINDIR
ALIŞVERİŞ ÖLÇÜSÜ
CAMİ VE İLİM
ALLAH’A BORÇ VERİR MİSİN?
HER ZAMAN SABIR GEREKLİ
AHİRETTE DEVAM EDEN DOSTLUK
ALLAH (c.c.)’IN YARATTIĞI EN GÜZEL CANLI: İNSAN
KALBİM TEMİZ
ZENGİNLİĞE SABRETMEK, FAKİRLİKTEN DAHA ZOR
İMANSIZ AMEL BOŞTUR
İHLASLIYA ŞEYTAN İLİŞEMEZ
BAYRAM O BAYRAM OLA
KURBAN REHBERİ
HER İŞİN DOĞRUSU
ZAMANI GELMEDİ Mİ?
LAFLA PEYNİR GEMİSİ YÜRÜMEZ
Ben Demeyrum, Çitap deyi Çitap!
VİRÜS VE SİVRİSİNEK
Kur’ân’ın Kalbinden
Annesini Merdivenlerden İten Kız