Takip Et

DÜNYA ÜZÜMCÜLÜĞÜ VE TÜRKİYE’NİN YERİ

Türk çiftçisinin en büyük ve etkin kuruluşu olan Türkiye Ziraat Odaları Birliği ‘nin Genel Başkanı Sayın Şemsi Bayraktar, Türk üzüm gen kaynaklarının devamlılığının korunmasına vurgu yaparken Türk üzümcülüğünün yeri konusunda tespitlerde bulundu.

“Üzüm üretim alanları dünyada 7,1 milyon hektarı buluyor. Bu alanın 920 bin hektarı İspanya’da, 843 bin hektarı Çin’de, 757 bin hektarı Fransa’da, 668 bin hektarı İtalya’da, 435 bin hektarı Türkiye’de, 410 bin hektarı ABD’de, 224 bin hektarı Arjantin’de, 207 bin hektarı İran’da, 203 bin hektarı Şili’de ve 175 bin hektarı Romanya’da yer alıyor. Dünyadaki bağ alanlarının yüzde 6,1’ine sahip olan Türkiye, sıralamada 5’nciliği alıyor.

Dünyada 9 milyar dolarlık üzüm ihracatı yapıldığını vurgulayan Bayraktar, Türkiye’nin 2016 yılında 531 milyon dolarlık üzüm ihracatı ile Şili, ABD, İtalya Çin, Peru ve Hollanda’nın ardından Güney Afrika ile birlikte 7’nci sırada yer aldığını belirtti. Bayraktar, Türkiye’nin üzüm ihracatında yüzde 5,9 pay aldığını, buna karşın pay olarak Şili’nin yüzde 16,7’yi, ABD’nin yüzde 13,8’i, İtalya’nın yüzde 8,3’ü, Çin’in yüzde 8,1’i, Peru’nun yüzde 7,2’yi, üzüm üretmeyen, ithal ettiği üzümü değer katarak ihraç eden Hollanda’nın yüzde 6,9’u bulduğunu, Güney Afrika’nın da yüzde 5,9 ile dünya ihracatında Türkiye kadar pay aldığını belirtti. 2016’da yüzde 80’i kurutulmuş sultani üzüm, yüzde 19,7’sini ise taze sofralık üzümden oluşan ihracatın, 2014 yılında 679, 2015 yılında 570 milyon doları bulduğunu vurgulayan Bayraktar, “Türkiye dünyanın 102 ülkesine üzüm ihracatı yapıyor. İhracatta Avrupa Birliği ülkeleri yüzde 54,6 pay alıyor. Özellikle kuru üzümde ihracat imkanları artırılır, mevcut pazarlar korunur, yeni pazarlar bulunursa ihracat çok daha fazla artırılabilir. Üzümde ürün temizliğine ve ambalajlamaya da önem verilmelidir. Üzümde katma değeri artırıcı çalışmalar da yapılmalıdır” dedi.

“Türk üzüm üretimi içinde ihracatın yüzde 80’i kurutulmuş sultani üzüm oluşturmaktadır

-“Okul üzümü programı devam etmeli”-

Üzümün, A ve C vitamini bakımından oldukça zengin olduğunu belirten Bayraktar, şunları kaydetti:

“100 gram üzüm, vücudun günlük C vitamini ihtiyacının tam 3 katını, demir ihtiyacının 3’te 1’ini, kalsiyum ihtiyacının 5’te 1’ini karşılıyor. A ve C’nin yanı sıra B1, B2, B6, E vitaminleri içerir. Potasyum, fosfat, fosforik asit mineralleri ile protein ve karbonhidrat açısından da oldukça zengindir.

Bu kadar sağlıklı bir besin maddesinin tüketiminin artırılması için gayret sarf edilmelidir. Özellikle okul üzümü programı devam etmeli, çocukların bu faydalı besinden azami faydalanmasına dikkat edilmeli, her yıl rekoltenin belirli miktarı bu program kapsamında değerlendirilmelidir.” 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.