Takip Et

TAGYAD’IN YERİNDE VE ZAMANINDA BİR MESAJI

Ülkemiz nüfusu içinde yaklaşık 5 milyon 600 bin aile ve 19milyon 600 bin oyu ile en geniş kesimi çiftçiler oluşturmaktadır.

Ancak TBMM’de ise en az sayıda temsil edilen kesim de Türk çiftçisidir.

 

TBMM’nin 26. Dönem milletvekillerinin mesleklerini ele aldığımızda tarımla ilgili olarak partilere göre tarımla uzaktan-yakından ilgisi olan milletvekillerini aradık,taradık ve şu sonuca ulaşabildik:

 

AK Parti listelerinde şu isimleri görmekteyiz:

Cesim Gökçe-Ağrı Ziraat Mühendisi,

Hüseyin Zamani-Antalya-Ziraat Mühendisi

Ataullah Hamidi,Mardin-Tüccar-çiftçi

Ayhan Gider-Çanakkale- Ziraat Mühendisi

Ahmet Sami Ceyan-Çorum -Ziraat Mühendisi

Rafet Sezen-Edirne-Çiftçi-Yönetici

Orhan Karasayar-Hatay- Ziraat Mühendisi

Mehmet Öntürk-Hatay- İktisatçı, Sanayici, Çiftçi

Recep Konuk-Karaman- İş Adamı, Çiftçi ve Kooperatifçi

Ahmet Akyürek-Şanlıurfa- İş Adamı, Çiftçi.

Ak Parti listelerinden seçilmiş ve çoğunluğu Ziraat Mühendisi olan milletvekillerinden Sayın Recep Kounk dışında herhangi birisinin tarım lehine ne adlarını ne de bir faaliyetlerini duyduk .

CHP Listelerinde ise:

Orhan Sarıbal:Bursa- Ziraat Mühendisi

Turabi Kayan-Kırklareli- Mimar -Çiftçi

Ali Akyıldız.Sivas- Çiftçi

MHP

Muharrem Varlı-Adana-Çiftçi

Zihni Açba-Sakarya- Esnaf, Çiftçi, Gazeteci-Yazar

HDP

İbrahim Ayhan-Şanlıurfa-Öğretmen –Ziraat Mühendisi

 

TBMM’de 548 milletvekili var. Mesleğini doğrudan “çiftçi” olarak belirten sadece 2 milletvekili bulunmakta.

Çiftçiliği ikinci meslek olarak kabul ederek beyanda bulunanlar dahil tarıma yakın olduğuna inanmak istediğimiz milletvekili sayısı sadece 16.Tüm milletvekillerine oranı ise % 2,9.

Ülkemiz nüfusunun neredeyse % 30’u çiftçi.

Bu bakımdan ilk sesini yükselten Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD) Genel Başkanı Sayın İsmail Uğural ve Assiye YıldırımWı tebrik ederken bildirilerini aynen köşemize alıyoruz.

TARIM TEMSİLCİLERİ MECLİS'E..

Türkiye 24 Haziran 2018 tarihinde milletvekili genel seçimlerine gidiyor. Bizler de Tarım Gıda Yazarları ve Gazetecileri Derneği (TAGYAD) olarak kamouyuna önemli bir çağrıda bulunmak istiyoruz.

 

Dünyanın ve Türkiye'nin en stratejik sektörü tarım ve gıdada hem bilgi hem fikir sahibi gerçek temsilcilerin Türkiye Büyük Millet Meclisinde artık söz sahibi olması gerekmiyor mu? Siyasi partiler başta çiftçilerimiz olmak üzere veteriner hekimler, ziraat ve gıda mühendisleri ile birlikte akademisyenler, teknikerler, diyetisyenler, su ürünleri mühendisleri ve tarımsal sanayi temsilcilerini daha ne zamana kadar görmezden gelecekler?

 

Belki seçimlere çok az bir sürenin kaldığı düşünülebilir, ancak tarım ve gıda sektörü bir an önce harekete geçmeli ve siyasi partilere karşı bu çok önemli konuda açık tavır koymalıdır. TAGYAD'ın "Tarım Temsilcileri Meclise" çağrısı bu büyük sektör mensuplarınca mutlaka etkin bir kampanyaya dönüştürülmelidir.

 

Aksi takdirde yine her seçim öncesi olduğu gibi siyasi partiler, tarım ve gıda sektörüne ve özellikle çiftçiye verdikleri önemden bahsedecekler fakat bunun gereğini yapmayacaklar!

 

Son sözümüz şudur; TARIM TEMSİLCİLERİNE milletvekili aday listelerinde mutlaka seçilecek sıralarda yer verilmelidir!

TAGYAD 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.