Takip Et

DEPREMİN FİYATLARA ETKİSİ-1 (MARKET FİYATLARI)

Kahramanmaraş merkezli deprem bölge halkında,insanının psikolojisinde ,ekonomisinde derin etkiler bıraktığı gibi genel ekonomimiz içinde piyasalarda oluşan fiyatları da doğrudan etkiledi

(TZOB) Türkiye Ziraat Odaları Birliği ramazan ayı ile beraber deprem etkisini analiz eden raporu Genel Başkan Sayın Şemsi Bayraktar’ın görüntülü basın toplantısıyla kamuoyu ile paylaştı.

Bayraktar’ın deprem bölgesinde oluışan zarar ve üretimin kesintiye uğradığı süreç ile ilgili olarak verdiği bilgiler şöyle:

“Adıyaman’da tütünler ve ekili dikili alanlar zarar gördü.

Şanlıurfa’da hububat alanları, meyve ve sebze bahçeleri zarara uğradı. Seralarda zararlar meydana gelirken, arı kovanlarını sel bastı, hayvanlar telef oldu.

Aşırı yağmur ve dolu Gaziantep ve Kilis’te de büyük zararlara yol açtı. Hububat, baklagiller, sebze ve meyve bahçelerinde zarar görüldü. Arpa, buğday ve mercimeklerde yapraklar ve saplarda kırılmalar meydana geldi.

Yağan dolu nedeniyle başta badem ağaçları olmak üzere erik, kayısı, ceviz, fıstık ve zeytinde dallar üzerinde yaralanmalar olurken, meyve gözlerindeki dökülmeler sebebiyle de verim kaybı yaşanacaktır.

Yaşanan sel aynı zamanda hayvancılık işletmelerine de zarar verdi. “

Türkiye tarım ürünlerinin ve gıdanın yaklaşık %15’nin üretildiği bölgedeki deprem etkisi ve süregelen yüksek enflasyon, tarım ürünü ve gıdalardaki yüksek artışlar üretici ve market fiyatlarını da yüksek oranda etkiledi.

Mart ayı üretici market fiyatları:

Bayraktar,“Mart ayında üretici ve market arasındaki fiyat farkının en fazla yüzde 366,8 ile limonda görüldü;

“Limondaki fiyat artışını yüzde 260 ile elma, yüzde 233,2 ile marul, yüzde 209,9 ile kırmızı mercimek, yüzde 195,6 ile kuru üzüm, yüzde 183,2 ile maydanoz, yüzde 181,7 ile ıspanak takip etti.

Limon 4,7 kat, elma 3,6 kat, marul, 3,3 kat, kırmızı mercimek 3,1 kat, kuru üzüm 3 kat, maydanoz ve ıspanak 2,8 kat fazlaya markette satıldı.

Üreticide 3 lira 50 kuruş olan limon 16 lira 34 kuruşa, 5 lira olan elma 18 liraya, 4 lira 21 kuruş olan marul 14 liraya, 13 lira 84 kuruş olan kırmızı mercimek 42 lira 89 kuruşa, 25 lira olan kuru üzüm 73 lira 90 kuruşa, 2 lira 15 kuruş olan maydanoz 6 liraya, 5 lira 57 kuruş olan ıspanak 15 lira 69 kuruşa tüketiciye satıldı.”

Market fiyatları

“Mart ayında markette 39 ürünün 27’sinde fiyat artışı, 12’sinde fiyat azalışı görüldü.

Mart ayında markette fiyatı en fazla artan ürün yüzde 23,6 ile dana ve kuzu eti oldu. Dana ve kuzu etini, yüzde 17,2 ile kuru soğan, yüzde 17 ile beyaz lahana, yüzde 13 ile sivri biber takip etti.

Markette fiyatı en çok azalan ürün ise yüzde 27,1 ile domates oldu. Domatesteki fiyat düşüşünü yüzde 21 ile patlıcan, yüzde 20,2 ile karnabahar, yüzde 13,2 ile salatalık izledi.” 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.