Takip Et

TARIMDA YENİ YAKLAŞIMLAR

Türk Tarım Gazetecilik, Yazarlık ve Televizyon programcılığının kıdemli adlarından Türkiye Gıda ve Tarım Gazeteci ve Yazarları Derneği Genel Başkanı Sayın İsmail Uğural Tarım literatürüne yeni bir deyim ilave etti.

Sayın Uğural’ın Antalya GROWTECH Tarım Fuarı dolayısıyla gündeme getirdiği “Döngüsel Tarım” adını verdiği sistemi tanıtmak istiyorum:

Bu yeni bakış açısı, Ellen MacArthur adlı İngiliz sosyal girişimcinin dünyada da büyük yankılar uyandıran "Döngüsel Ekonomi" konulu tezinden hareketle oprtaya çıkmış durumda.

Konuyu Sayın Uğural’ın anlatımları ile ortaya koyalım:

“ Döngüsel (Circular) ekonomi, hiç atık olmaması üzerine kurulmuş, daha doğrusu böyle bir sonuç yaratmak üzere sıfırdan tasarlanmış yeni bir üretim modeli... Şu an uygulanmakta olan Doğrusal (Linear) ekonomi modelinde her şey sıfırdan üretiliyor, yani 'Al-Kullan-At' anlayışı hakim. Oysa Döngüsel ekonomi insanlığa yeni bir zihniyet modeli sunuyor. Burada 'Üretim-Tüketim-Atık Yönetimi ve Atıktan kaynağa dönüşüm' zinciri sayesinde kaynak kullanımını baştan tasarlama ve kaynakları en uygun (optimal) biçimde değerlendirmek imkanı buluyoruz. Sonuç olarak dünya yeni bir ekonomik devrimin ayak seslerini duymaya başladı.”

“Döngüsel tarım geçmiş zamanlara dönmek anlamına gelmiyor! Tam aksine yeni ve yenilikçi (inovative) bir tarım modelinden söz ediyorum. Bu modeli başta çiftçiler olmak üzere iş insanları, bilim insanları ve araştırmacılar, kısaca tarım sektörüyle bağlantısı olan herkesin yeni teknolojiler ile çevresel etkileri de ön plana alarak ortaklaşa oluşturdukları bir ekonomik ve tarımsal çözüm (Combination) şeklinde ele almamız gerekiyor. Döngüsel tarım sadece geri dönüşüm, iyi verim almak ve kaynakları doğru kullanmak gibi de görülmemeli, bunların yanı sıra doğa, çevre ve iklim gelişmelerini de özellikle dikkate almak bu modelde büyük önem taşıyor. “

Konu Türk Tarım sektörü ile ilgili düşünce üreten kesimin de gündemine girdi.

Çünkü TÜRK TARIMI GERÇEKTEN ÇIKMAZDA…

Konu, Geçtiğimiz hafta Antalya'da gerçekleştirilen ve dünyanın en büyük örtü altı fuarı kabul edilen Growtech Uluslararası Tarım Teknolojileri Fuarında çok değerli konuklarla birlikte ve tabii "Döngüsel Tarım" başlığı altında bir panel yaparak konuyu belki de ilk defa bu düzeyde kamuoyunun dikkatine sunmak istedik. Akdeniz Üniversitesi Ziraat Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Orhan Özçatalbaş, Prof. Dr. Mustafa Kaplan ve Baumann Genel Müdürü Fatih Akdağ'ın konuşmaları büyük ilgi ile dinlendi. Bugünkü yazımı şöyle bitirmek istiyorum; "Döngüsel tarım"ı yakın gelecekte çok daha fazla konuşmaya başlayacağız.

Türk Tarımına yeni ufuklar açılması ve hayırlı olması dileğiyle.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.