Aydın KIROBALI

BİR KRİPTO HİKAYESİ...

21 Aralık 2017, Perşembe

     

Değerli Okurlarım,

 

Bu haftaki yazımda, son dönemin en çok duyulan kelimelerinden biri olan "KRİPTO" kelimesini ele alıp, ne manaya geldiğinin ve neden meşhur olduğunun izahını, yaşanmış bir örnek üzerinden anlatmaya çalışacağım.

 

Öncelikle Kripto kelimesinin manasının ne olduğunu öğrenelim;

 

Kripto, Fransızca kökenli bir kelime olup, "Dini inancını gizleyen kimse, gizlilik özelliği taşıyan belge" manalarına gelir.

 

Nedense bu kelimeyi ilk ve en çok kullananlar Yahudilerdir. Hatta o kadar ki "Kripto Yahudilik" diye bir kavram bile vardır.

 

Kripto Yahudilik (veya Gizli Yahudilik), gizlice Yahudiliği uygulamak, fakat topluma karşı farklı bir dini uyguluyormuş gibi görünmektir. Bu dinin takipçilerine, "gizli" anlamına gelen ve Yunan kökenli "Kriptos" kelimesinden türeyen "Kripto Yahudiler" (veya "gizli Yahudiler") denir. Kripto Yahudi terimi, atalarının bazı Yahudi geleneklerini takip eden fakat genelde Katoliklik gibi farklı bir dinden gözükenlere de denir.

 

Ülkemizde, Kripto kelimesinin yaygın kullanımının 15 Temmuz hain darbe girişimi sonrasında ortaya çıktığını görmekteyiz.

 

Hepimizin bildiği üzere 15 Temmuz darbe girişimi, ülkemizi ele geçirmeye çalışan (başta ABD olmak üzere) dış güçlerin içerdeki işbirlikçisi FETÖ tarafından gerçekleştirilmiştir. Allah'a çok şükür ki, milletimizin sağduyusu ile bu girişim başarılı olmamış ve hainler emellerine ulaşamamışlardır. 15 Temmuz sonrasında, özelde ve kamuda FETÖ'ye yönelik yoğun bir şekilde operasyonlar başlamıştı. Bu operasyonlarda çok sayıda FETÖ mensubu yakalanmış ve adalete teslim edilmiş olmasına rağmen, binlerce hain de malesef yurtdışına kaçmıştır.

 

FETÖ'cülerin tespiti bazı kriterlere dayanılarak yapılmıştır. Bu kriterler kurumdan kuruma, komisyondan komisyona ufak tefek farklılıklar gösterse de, genel olarak aynıdur. Bylock denilen yazılımı kullanmış mı, Bank Asyadaki hesap hareketleri nasıl, FETÖ okullarında okumuş mu vs. Kriterler belliyse ve kişi bu kriterlere uyuyorsa FETÖ'cü olduğu yönünde kanaat oluşmuş demektir. Peki, toplumda 100 kişiye sorsan 99'unun FETÖ'cü diyebileceği bir kişi, belirlenen kriterler açısından sorun taşımıyorsa ne olacak? Elini kolunu sallıyarak gezecek mi?

 

İşte bu konuda sıkıntı büyük. Devlet herşeyi bilmeyebilir, herkesi bizzat tanımayabilir. Ama yakalanan FETÖ'cülerin ifadeleri ve toplumdaki insanların ihbarları bu konuda devreye giriyor. Yapılan araştırma sonucuna göre de haklarında bir kanaat oluşuyor. Zaten OHAL'e ilişkin olarak çıkarılan kararnamede, kimlerin soruşturmaya tabi tutulacağı belirlenirken, "Örgüte mensup oldukları hususunda haklarında kanaat oluşanlar" da sayılmıştır. Bu nedenle, yapılan işlemlerde kanaat te bir kriter olarak kullanılmaktadır.

 

Şimdi gelelim "Kripto FETÖ'cüler" meselesine;

 

FETÖ denilen hain yapı o kadar sistemli ve planlı çalışmış ki, her durumda kullanabileceği "uyuyan hücreler" yetiştirmiş. Bu gibi kripto kişiler, örgütün elemanları tarafından bile bilinmemekte ve zamanı geldiğinde kullanılmak üzere beklemektedirler. Bunlara örnek mi, alın size 15 Temmuz gecesi Meclisi ve halkı bombalayan hain pilotlar. Bu adamlara "Siz zamanı geldiğinde meclisi bombalayacaksınız" denmemiştir; "Siz bizden gelecek emri bekleyin, emir geldiğinde de sadece verilen emri yerine getirin, o zamana kadar da hiçbir şekilde kendinizi belli etmeyin" denmiş, ve kendilerini nasıl gizleyecekleri de özel olarak öğretilmiştir. Bütün kriptolar böyledir; özel olarak yetiştirilirler ve uyumaya bırakılırlar.

 

Bu adamlar sanıldığı gibi sağcı, muhafazakar ya da dindar da olmayabilirler.

 

Görevim Kocaeli'de iken 15 Temmuz hadisesi yaşanmış ve FETÖ'cü oldukları yönünde ilgili birimlerden isimleri bildirilenlerin ön soruşturmalarını yapmıştım. Dinle-imanla hiç alakası olmayan solcuların da FETÖ mensubu olduklarını o zaman öğrendim. Hatta, Kocaeli'de FETÖ'cü diye kapatılan birçok dernek, vakıf, sendika ve okul arasında bir sürü solcu yapı vardı. Anladım ki, bu hainler her kılığa bürünmüşler, kendilerini  gizlemek için  "her yolu mübah saymışlar". İçki de içmişler, kadın-kız işleri de olmuş, Atatürkçü de olmuşlar, en çok ta dindar geçinmişler.

 

Şaşırmamak mümkün değil...

 

Yazımızın sonuna geldiğimizde, olayın vehametini ve ciddiyetini iyice anlayın diye, başımdan geçen bir kripto hikayesi anlatayım.

 

15 Temmuz hadisesi bittikten ve Büyükşehirdeki soruşturmalarda epey yol aldıktan sonra, bir bayan personelin FETÖ'cü olduğu konusunda bir ihbar geldi. Tabi doğal olarak çağırdım ve ön görüşme yaptım. Başörtülü ve oldukça masum görünüşlü bir bayandı. Hakkında söylenenleri anlattım ve kendisinin bu konudaki söyleyeceklerini dinlemek istediğimi bildirdim. Bayan ağlamaklı bir şekilde, kendisinin zerre kadar bu yapıyla ilgili olmadığını, bunu söyleyenlerin iftira attıklarını, hatta bu yapıyla mücadele ettiğini, ailesinden hiç kimsenin bu yapıyla irtibatının olmadığını anlattı ve herşeyinin incelenmesini istedi. O kadar sakin ve düzgün konuşuyordu ki, içimden Ona bu iftirayı atanlara kızıyor ve Allah'a havale ediyordum. Görünen köy kılavuz istemez, bayan temizdi. Ve geçmiş olsun diyerek yerine gönderdim. Durumu da üstümdeki amire bildirdim.

 

Bir gün sonra odama, işleriyle ilgili olarak görüşmek üzere iki bayan personel gelmişti. Görüşme bittiğinde, başka bir konu olup olmadığını sordum bayanlara. Yok dediler, ama hallerinden bir sıkıntıları olduğu belliydi. Üsteleyince, "Başkanım dün size bir bayan gelmiş, o bayan bizim bölümde çalışıyor ve biz o kişinin FETÖ'cü, hatta abla olduğunu düşünüyoruz" dediler. Bunun ispatı olarak ta bir sürü delil ortaya koydular. "Peki, bu söylediklerinizi yazılı olarak bana getirebilir misiniz?" deyince, "Tabi ki, yarın sabah getirelim" dediler ve gittiler. Şok olmuştum ve ertesi günü sabırsızlıkla beklemeye başladım.

 

Ertesi gün sözkonusu kişiler, ellerinde imzalı ifadeleriyle geldiler. Ben de bunları alarak amirime gittim. Amirim, bana ilgili bayanı tekrar çağırmamı ve onunla beraber kendisine gelmemi söyledi. Bayan gelince onunla beraber amirime çıktık ve bizi masanın önündeki iki koltuğa karşılıklı oturttu. Hoşgeldiniz faslından sonra da bayana, "Duydum ki size bir iftira atılmış ve Aydın Bey sizinle görüşmüş. Anlattıklarınız "FETÖ'cü olmadığınız" hususunda Onu ikna etmiş. "Bir de ben dinlemek istedim sizi, o nedenle çağırdım" diyerek bayanı dinlemeye başladı. Bayan oldukça rahattı, herşeyi bana anlattığı gibi amirime de anlattı. Sonra sıra amirime geldi ve ihbar mektubundaki hususlarla ilgili olarak tek tek sorular sordu. Bayan soğukkanlılığını yitirmeden cevaplar veriyor ve hepsini inkar ediyordu. Gülümseyerek verdiği cevaplar bile vardı. Adeta dalga geçiyordu bizimle. Akrabalarımdan kimse bu yapıyla ilgili değil dedikten sonra, ablası ve eniştesinin FETÖ'den görevlerine son verilerek içeri atıldıklarını söyleyince bile inkar etti. Evinde defalarca sohbetler düzenlendiğini, gelmiyenleri fişlediğini de inkar etti. Ama her türlü bilgi ve belge elimizdeydi. Görüşme sonunda amirim Ona dönerek, "Seni yetiştirenleri tebrik ediyorum, seni çok güzel yetiştirmişler. Seni görevden alıyorum ve komisyona bildiriyorum" dedi. Ben tepkisinin ne olacağını merak ederken, bayan istifini bozmadan teşekkür etti ve gülerek odadan çıkıp gitti.

 

Tam bir kriptoydu ve gerçekten iyi yetiştirilmişti. Eğer o iki bayanın ihbarı olmasa tespiti imkansızdı.

Evet değerli okurlarım, sanırım FETÖ yapılanmasının ne kadar tehlikeli olduğu ve halen aramızda yaşayan binlerce kripto FETÖ'cünün bulunduğunu anlamışsınızdır. Bu nedenle rehavete kapılmamak ve uyanık olmak lazım derim ben. Düşman her daim fırsat kollamaya devam ediyor.

 

Size nasihatım;

"Her gördüğünüz takkeliyi dost sanmayın"

 

Muhabbetle kalın... Yazarın Tüm Yazıları
HEPİMİZ BİRAZ ŞAMANIZ...
İYİLİK YAPMAK YETMEZ...
TÜRKİYENİN MAYASI; YÖRÜKLER...
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN...
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN...
"NEREDE BU DEVLET" TEMALI PROVAKASYON...
BAŞARMAK İÇİN, KIR KABUĞUNU...
ŞEYTANIN ÇOCUKLARI...
SAHİPSİZ MEMLEKETİM...
BAZEN KANUN SUSAR İNSANLIK KONUŞUR...
ÖTEKİLEŞTİR(ME)...
KATAR SİZE NE YAPTI...
SEL GİDER KUMU KALIR ...
SENİ TUZ KADAR ÇOK SEVİYORUM...
KÖR DEĞİLLER, NİYETLERİ BOZUK...
FAZLA NORMALLEŞMEYİN, ÖLÜRSÜNÜZ...
DİKKAT! HER YAHUDİ SİYONİST DEĞİLDİR...
FİTNE, FÜCUR, DEDİKODU; YOK YOK ...
PLASEBO ETKİSİ...
PATATESTEN DOĞAN DOSTLUK...
MÖNTRÖYLE KANAL İSTANBUL'A VURMAK...
YAVRU VATAN KIBRIS...
BİD'ATLA ÂDETİ KARIŞTIRMAK...
ZAVALLI TETİKÇİLER...
CELLADINA AŞIK MİLLET...
NE ZAMAN İYİ BİR TOPLUM OLURUZ...
BAZI ŞEYLERDEN TASARRUF OLMAZ...
CEMRE DÜŞSÜN GÖNLÜMÜZE...
KAVANOZU KİM SALLADI...
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERÇEĞİ...
AYDIN'A KAR YAĞARSA...
CORONADAN DA BETER...
FUTBOLUN ADALETİ "VAR" MI?
BİR BOĞAZİÇİ HATIRASI...
SİYASET VE MEDYA ELİYLE KUTUPLAŞMA...
PANDEMİDE İNSANLIK TESTİ...
YEMİN OLSUN ZEYTİNE...
BOYAYI MI BEĞENMEDİN BOYACIYI MI...
YALVARIRIM BİRAZ NEFES...
SİZ BİZİ ASLA SEVEMEZSİNİZ...
ZAMANLA İMTİHAN...
PARA-TESTAN MÜSLÜMANLIK...
İT KOVAR GİBİ...
AHLAKSIZLIK VE CEHALET ÖLDÜRÜR...
HU DÖNÜŞÜ...
VERDİKÇE VERİYOR RABBİM...
MESELE AĞAÇ DEĞİL, VATAN...
HEM KEL, HEM FODUL BİR MİLLET...
HER SAKALLIYI HOCA SANMA...
DÜŞÜN ARTIK ATATÜRK'ÜN VE DİNDARLARIN YAKASINDAN...
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA...
KABAĞIN DA BİR SAHİBİ VAR...
RUHUNUZU DA FİTNESE SOKUN...
BÜYÜK RESMİ ISKALAMAYIN...
EGENİN YAZLIK SOKAK KAHVEHANELERİ...
ÇÖP KAMYONU İNSANLAR...
KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE...
AYASOFYA; BİR CAMİDEN FAZLASI...
PABUCU DAMA ATILASICALAR...
KADER MAHKUMLARI...
DİKKAT! FİLM İÇİNDE FİLM VAR...
UNVANIN SANA KALSIN, BANA İNSANLIĞIN LAZIM...
BİR MEYVEDEN ÖTESİ...
KIRIK CANLAR TEORİSİ...
MABEDİME NAMAHREM ELİ DEĞDİ...
EDEPSİZ YAPILAN İYİLİK, KÖTÜLÜKTÜR...
BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR...
BAZI ŞEYLERİN FİYATI OLMAZ...
OLANA DA OLMAYANA DA ŞÜKÜR...
KOBRA ETKİSİ...
VURUN ABALIYA...
KORONADAN KORUNALIM...
İNADINA GÜLÜMSE...
HEPİMİZ KORONAYAK OLDUK..
BU DA GEÇER YA HUU!...
VATAN BU KADAR UCUZ MU?
SURİYE'DE NE İŞİMİZ Mİ VAR?
VAKIF MALI ALLAH'IN MALIDIR...
İMDAAAT! BATIYORUZ...
HER MÜZİK GIDA DEĞİLDİR...
YOK, DEVE...
AKBABALAR...
SİLAHSIZ TERÖRİSTLER...
HIRSIZLIKTAN DA ÖTE...
ŞEYTANIN OYUNU..
ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR...
NE GÜNLERE KALDIK EY GAZİ HÜNKAR...
ZAMAN TÜNELİ...
BAZEN DİKİZ AYNASINA BAKMAK GEREKİR..
BİR KÜLTÜR EKONOMİSİ ÖRNEĞİ OLARAK EGE İLLERİ TANITIM GÜNLERİ...
HAD BİLDİRME HADSİZLİĞİ...
ÇAKIRBEYLİ ORGANİK KÖY PAZARI...
HERŞEY ZIDDIYLA KAİMDİR...
BİR BOZKIR KASABASINDAN BAŞKENTE...
ASLA PES ETME...
EVDEKİ ÖTEKİ ODA...
KAHPE İÇERDEN OLUNCA...
MUTLULUĞUN ANAHTARI; KANAAT..
BİLMEK YETMEZ, SÖYLEMEK LAZIM...
BAŞKASI OLMA KENDİN OL...
KİRPİ OKU MESAFESİNDE SEVGİ...
EYLÜL'DE GEL...
ÖN YARGI YA DA YARGISIZ İNFAZ...
Yaz sıcağında kar keyfi...
Duyarsızlık mı, hoşgörü mü...
KURBANLA ALLAH'A YAKLAŞMAK...
PİZZACI MUSTİ...
MAKAMLAR MİHENK TAŞIDIR...
YERYÜZÜNDEKİ MELEKLER...
"KEŞKE"LERE TAKILMADAN "İYİ Kİ"LERLE YAŞAMAK...
Küllerinden doğan ülke; Polonya
SABIR OLGUNLAŞTIRIR, ŞÜKÜR TATLANDIRIR...
KELEBEK ETKİSİ; GÜL Kİ DÜNYA GÜLSÜN...
GENCER; YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR GELENEK...
HER GECEYİ KADİR BİL...
ORUCA FARKLI BİR BAKIŞ; OTOFAJİ...
HIRSIZ VAR !!!
YENİ BİR KURTLA KUZU HİKAYESİ: VENEZUELA...
ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR...
BAZI ÖLÜMLER İTİBARLIDIR...
DİNİME KÜFREDEN BARİ MÜSLÜMAN OLSA...
SENİN OY KAÇA GİTTİ...
BİR BELEDİYEYE BAŞKAN OLMAK...
GÖNLÜM EGE'DE KALDI...
BİZE ÇOK AYIP ETTİLER(!)
SEÇİM AHLAKI, AHLAKIN SEÇİMİ...
MODERN YÖNETİMİN DEĞİŞEN KODLARI...
İNGİLİZCEYE NEDEN FRANSIZIZ...
EĞİTİME MUHTAÇ EĞİTİMCİLER...
ZEHİRLİ EKMEK...
HER YASAL HAK, HELAL DEĞİLDİR...
KUTSALLARI SÖMÜRMEK...
DEVLET BABADIR...
SEÇMEN NELERDEN ETKİLENİR...
TOPLUMUN SİNİR UÇLARINA DOKUNMAK...
ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM ...
HAD BİLMEK VE HAD BİLDİRMEK...
ÖNYARGI VE YARGISIZ İNFAZ...
SAATLER MİDİR ZAMANI BELİRLEYEN, YOKSA BİZ Mİ?
SARMAŞIK OLMA, KAVAK OL...
Merhamet edin ki merhamet bulasınız...
İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız onlarla birlikte yürüyün...
ŞEYTAN İŞ BULAMAYINCA KÜLÜ KARIŞTIRIRMIŞ...
AHLAK CAN ÇEKİŞİYOR...
ANDIMIZ ÜZERİNE BİRKAÇ TAHLİL...
FARKEDİLMEK İÇİN DEĞİL, FARK YARATMAK İÇİN ÇALIŞIN...
PATLAMAYA HAZIR BOMBA: BALKANLAR...
GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN İNSANLARI...
BOYLARI KÜÇÜK, KALPLERİ BÜYÜK İNSANLAR ÜLKESİ: VİETNAM... (Aydın Kırobalı - Perşembe)
FARKLI İNSANLAR VE FARKLI BİR KÜLTÜR: TAYLAND
ÖNCE ŞÜKÜR BİTTİ...
ÇİNE'NİN YOLLARI TAŞTAN...
BARDAĞI ARADA BİR YERE BIRAKIN...
AYAKLAR GİDER, YÜREK KALIR...
İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR...
HERKES BİRGÜN HESAP VERECEK...
EŞİTLİK Mİ, ADALET Mİ...
YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN BİRKAÇ TEMEL UNSURU...
SİYASETTE ÖNCELİK MESELESİ...
BAZEN SUSMAK DA VEBALDİR...
ŞİMDİ HESAP KİTAP ZAMANI...
GERÇEK KANDIRILANLAR...
ÖNCE DUYGULAR BİTTİ, SONRA BAYRAMLAR GİTTİ...
BEN PARTİ TUTMAM, PARTİ BENİ TUTAR...
(Bir Kısım Ülkücüler) DÜŞMANA YAKIN, DOSTA IRAK...
ORUÇ: KARNI AÇ, KALBİ TOK TUTMAK...
SİYASETTE KATAKULLİ..
SPORDAN ÖTE BİR ŞEY; FUTBOL...
BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİ...
ACİLEN ERKEN SEÇİM...
TUTARSIZLIKTA İSTİKRAR...
ARTIK, İPİN UCU BİZDE...
NE SÖMÜRDÜK, NE DE SÖMÜRÜLDÜK...
DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR...
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...
SAVAŞIN DA BİR AHLAKI VAR...
GELECEĞİMİZE BETON DÖKTÜK...
HİÇBİRİMİZ MASUM DEĞİLİZ...
SERVET VE ŞÖHRET DÜŞKÜNLÜĞÜ...
HELVA YAPACAK USTA YOK...
FETÖ TEHLİKESİ GEÇTİ Mİ?
ZEYTİN DALI GEVREK OLUR...
Ege'de ve Egeli olmak...
İRAN OLAYLARI ÜZERİNE BİR TAHLİL...
TÜRKİYE NERE, SEVAKİN NERE...
PİDE KUYRUĞUNDA BEKLEYEN HRİSTİYAN...
BİR KRİPTO HİKAYESİ...
REAKSİYON MU, AKSİYON MU? (KUDÜS)
EMPATİ, SEMPATİ VE HOŞGÖRÜ...
Başkalarının gözünden Aydın...
O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler...