Aydın KIROBALI

SİYASET VE MEDYA ELİYLE KUTUPLAŞMA...

7 Ocak 2021, Perşembe

     

Türk siyasetinin son dönemdeki en önemli sorunlarından biri nedir diye sorsalar, hiç tereddüt etmeden "aşırı kutuplaşma" diye cevap veririm. Toplumsal barışı önemli ölçüde zedeleyen bu sorun, belki de ekonomik problemlerden daha tehlikeli ve yıkıcı bir özellik taşımaktadır. Toplum, kelimenin tam anlamıyla, "İktidar ve muhalefet yanlıları" olarak ikiye bölünmüş vaziyette ve bu bölünme ne yazık ki her geçen yıl daha da keskin bir hal almaktadır.

 

Toplumda herkesin posizyonu o kadar belirginleşmiş vaziyette ki, ortaya çıkan olaylar karşısında kimin nasıl bir refleks göstereceğini kestirmek artık hiç de zor değil. Herkes birbirinin ne söyleyeceğini ve nasıl davranacağını artık kolaylıkla kestirebiliyor. Kısacası, toplum eskisinden daha tehlikeli bir kutuplaşmaya doğru hızla yol almakta...

 

TDK sözlüğüne göre kutuplaşma “birbirine karşıt gruplara ayrılmak” demektir. Bir başka deyişle kutuplaşma, toplum bireylerinin belirli gruplar halinde kendi içlerinde ya da birbirlerine karşı aşırı ve keskin şekilde ayrışmasıdır.

 

Ne yazık ki toplumsal kutuplaşmaya en çok da siyasal partiler ve siyasetçiler katkıda bulunuyor. Söylemleriyle, hedef göstermeleriyle ve biz/onlar ayrımı yapmalarıyla toplumdaki kutuplaşmaya doğrudan katkıda bulunuyorlar.

 

Toplumsal ayrışmada medyanın da çok önemli etkisinin olduğu inkar edilemez bir gerçektir. Medya artık eskisi gibi tarafsız olmayıp, neredeyse her yayın organının açıkça ya da zımnen bir siyasal grupla illiyet bağı bulunmaktadır. İnsanların kendilerini nispeten daha rahat hissettikleri bir alan olan sosyal medya ise, nefret söylemleri ve ayrımcılığın kolaylıkla yayıldığı bir mecra olarak karşımıza çıkıyor. Medyanın partizanca tavırlarıyla değişen çehresi, artık toplumsal kutuplaşmayı artıran en önemli etkenlerden biri haline geldi.

 

Koronavirüsle birlikte herşeyin çok farklı olacağını, toplumdaki ekonomik dengelerin, yaşam standartlarının, alışkanlıklarımızın ve kültürel değerlerin önemli değişimler göstereceğini bekliyorduk, ki öyle de oldu. Bunun yanısıra, siyasetin eskisi kadar gündemi işgal etmeyeceğini ve daha ılımlı olacağını düşünüyorduk. Hatta siyasilerin ve siyasetin toplumu birleştirme yolunda önemli işler başaracaklarını umut ediyorduk. Fakat malesef umduğumuz dağlara karlar yağdı...

 

Pandemi sürecinin başlarında siyaset sahnesinde az da olsa görülen olumlu hava kısa süre sonra değişti ve (sanki pandemi gibi global bir bela yokmuşçasına) şiddetli siyasi çekişmeler başladı. Malesef hemen hemen her alanda şiddet, tehdit, hakaret ve çatışmalara şahit oluyoruz. Biraz da yeni yönetim sisteminin getirdiği bir sonuç olarak, iki kutuplu bir toplum haline geldik. Yapılan siyasi ittifaklarda yer alan partiler, karşı ittifaka muhalefet uğruna, kendi ittifak ortaklarının hata ve günahlarını dahi görmez oldular. Kısacası, hal ve gidişat hiç de iyi değil...

 

İşin ilginç yanı, pandemi gibi bir problemin yönetimi ve çözümü konusundaki tartışmalar diğerlerine göre daha şiddetli cereyan etmekte.

 

Hatırlayın, pandeminin ilk aylarında hükümetin merkezi olarak aldığı ve uyguladığı kararları beğenmeyen ana muhalefet partisi, kendine ait belediyeler vasıtasıyla farklı uygulamalara baş vurmuş, hatta Adana'da alternatif bir sahra hastanesini kurmayı teşebbüs edecek kadar da ileri gitmişti.

 

Diğer bir çatışma alanı ise, maske ve hijyen malzemelerinin temini hususunda ortaya çıktı. Bu alanda da gerek hükümet, gerekse muhalefet birbirlerini yerden yere vurdular.

 

Yapılan yurt içi ve uluslararası insani yardımlar da muhalefetçe en çok eleştirilen hususlardan biriydi.

 

Kısacası, sokağa çıkma yasağı başta olmak üzere, virüsün kontrolü amacıyla alınan her türlü tedbir yeni bir siyasi çatışmayı beraberinde getirdi. O nedenle de pandemi belasına karşı ulusal dayanışma ruhu bir türlü oluşturulamadı.

 

Kolaylıkla söyleyebilirim ki, bu toplum 15 Temmuz hain darbe girişiminde gösterdiği kenetlenmeyi, ne yazık ki pandemi ile mücadele konusunda gösteremedi. Sanki görünen düşmanlarla mücadele konusunda iyiyiz de, görünmeyen düşmanlara karşı pek başarılı değiliz gibi bir durum var ortada. Halbuki biri vatanını, diğeri de canını kastediyor. Tevekkeli "Can veririz de vatan vermeyiz" demiyormuşuz biz...

 

Öte yandan, toplumu kutuplaşmaya götüren sebepler pek tabi ki sadece pandemi ile alakalı konular değil. Ne yazık ki, bir de durduk yerde eski defterleri karıştıran müflis tüccarlar gibi davranan siyasiler var. Bunlardan biri geçen hafta diline başörtü meselesini dolayarak, hukuken kapanmış bir konuyu tekrar gündeme taşımaya kalktı. Neymiş efendim, bu fosil siyasetçi türbanlı bir hakimin karşısına çıktığında adaletin sağlanacağından kuşkuluymuş. Bu söz, tam da "Buyrun burdan yakın" kabilinden söylenebilecek bir söz. Anlaşılıyor ki bu siyasetçinin olgunlaşma süreci geri sarmaya başlamış. Fakat hangi sebeple söylenirse söylensin, bu sözün toplumu provaka etmeye yönelik bir söz olduğu kesin. Provakasyonun doğal sonucu da malesef kutuplaşma oluyor...

 

Aynı türden bir başka provakatif hareket ise, satılmayan milli piyango biletlerine isabet eden paraların varlık fonuna devredilmesi ile ortaya çıktı.

 

Hatırlayın, Milli Piyango tarihinin en yüksek ikramiyesi olan 100 milyon TL bir adet çeyrek bilete isabet edince 75 milyon TL’lik ikramiye tutarı Türkiye Varlık Fonu’na devredilmişti.

 

Bu gelişmenin ardından bazı kesimlerde, “Milli Piyango’dan Varlık Fonu’na aktarılan 75 milyon TL, SMA hastası çocukların tedavilerine harcansın” sesleri yükseldi. "75 milyon" sözcüğü 130 binden fazla kullanımla Türkiye’de bir numaralı sosyal medya gündemi oldu. Kısacası, bilerek ya da bilmeyerek, toplumsal kutuplaşma için örülen duvara bir tuğla daha konulmuş oldu...

 

Bütün bunlardan çıkarılan sonuca göre, siyasetin ve medyanın içinde bulunduğumuz sıkıntılı günlerde koronavirüse karşı uygun reaksiyon gösterdiğini söylemek pek de mümkün değil.

 

Oysa ki siyasetçilerin ve medyanın daha birleştirici bir dil tercih etmeleri, zaten mevcut olan kutuplaşmayı azaltma konusunda çok önemli bir rol oynayabilirdi.

 

Bu güne kadar her ne olduysa oldu, artık geleceğe bakmak gerekir. Bundan sonraki süreçte toplumun beklentisi, siyasetin kutuplaştırıcı bir üslup sergilemekten kaçınıp, devletle vatandaş arasında bir köprü oluşturmaya öncülük etmesidir.

 

Unutulmamalıdır ki marifet, insanları ötekileştirmeden, birbirlerine düşürmeden ve kutuplaştırmadan siyaset edebilmektir. Ön tekerlek nereye giderse arka tekerlek oraya gider...

 

Esen Kalın...Yazarın Tüm Yazıları
KADER DİYEMEZSİN, SEN KENDİN ETTİN...
KIR ZİNCİRLERİNİ...
TRENE YENİLEN DEVELER...
"AH ZAMANE GENÇLERİ" DİYECEĞİNİZE...
UHUD'UN ANLATTIKLARI VE BİZİM ANLAMADIKLARIMIZ..
İKİNCİ EL GİYİM KÜLTÜRÜ...
İLAHİ DAVET, EZAN...
KÖRLER ÜLKESİNDE YA KRALSIN YA SEFİL...
SÜNNET ŞEKİL DEĞİL YORUMDUR...
UMUTLA OYUN OLMAZ...
AKILLI DELİLER...
HER İNSAN GİZLİ BİR HAZİNEDİR...
NE YAPARSAN YAP, AŞK İLE YAP...
BENİ İLGİLENDİRMEZ DEME...
SAVAŞIN GETİRDİĞİ FIRSATLAR...
SAVAŞI ASIL KİM BAŞLATTI?...
SU GİBİ AZİZ OL...
BABALAR VE KIZLARI...
ÜZGÜNÜZ, BİZ SİZİ DOYURAMADIK......
BU AYAKLAR KOKTU...
BALLAR BALINI BULDUM, KOVANIM YAĞMA OLSUN...
TÜRK GİBİ HİSSETMEK...
KAZAKİSTAN OLAYLARININ İÇYÜZÜ...
BUZDAĞININ GÖRÜNMEYEN YÜZÜ...
KIZIL SULTAN MI, ULU HAKAN MI?
İNSAN DOĞMAK KOLAY, İNSAN KALABİLMEK ZOR...
SADECE BAŞARIYA ODAKLANMA HATASI...
GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ...
PAVLOV'UN KÖPEKLERİ...
BİR ŞAİRDEN ÖTESİ...
DÜNYA'NIN EFES'İ...
KÜFÜRBAZ...
CİNSİNE TÜKÜRDÜKLERİM...
URLA KARANTİNA ADASI...
GEZEN ÇOCUK YEĞ OLUR...
GÜZEL ATLAR DİYARI; KAPADOKYA...
CAMİLER SADECE NAMAZ KILINAN YERLER MİDİR...
DİL DÜŞÜNCENİN AYNASIDIR...
HEPİMİZ BİRAZ ŞAMANIZ...
İYİLİK YAPMAK YETMEZ...
TÜRKİYENİN MAYASI; YÖRÜKLER...
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN...
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN...
"NEREDE BU DEVLET" TEMALI PROVAKASYON...
BAŞARMAK İÇİN, KIR KABUĞUNU...
ŞEYTANIN ÇOCUKLARI...
SAHİPSİZ MEMLEKETİM...
BAZEN KANUN SUSAR İNSANLIK KONUŞUR...
ÖTEKİLEŞTİR(ME)...
KATAR SİZE NE YAPTI...
SEL GİDER KUMU KALIR ...
SENİ TUZ KADAR ÇOK SEVİYORUM...
KÖR DEĞİLLER, NİYETLERİ BOZUK...
FAZLA NORMALLEŞMEYİN, ÖLÜRSÜNÜZ...
DİKKAT! HER YAHUDİ SİYONİST DEĞİLDİR...
FİTNE, FÜCUR, DEDİKODU; YOK YOK ...
PLASEBO ETKİSİ...
PATATESTEN DOĞAN DOSTLUK...
MÖNTRÖYLE KANAL İSTANBUL'A VURMAK...
YAVRU VATAN KIBRIS...
BİD'ATLA ÂDETİ KARIŞTIRMAK...
ZAVALLI TETİKÇİLER...
CELLADINA AŞIK MİLLET...
NE ZAMAN İYİ BİR TOPLUM OLURUZ...
BAZI ŞEYLERDEN TASARRUF OLMAZ...
CEMRE DÜŞSÜN GÖNLÜMÜZE...
KAVANOZU KİM SALLADI...
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERÇEĞİ...
AYDIN'A KAR YAĞARSA...
CORONADAN DA BETER...
FUTBOLUN ADALETİ "VAR" MI?
BİR BOĞAZİÇİ HATIRASI...
SİYASET VE MEDYA ELİYLE KUTUPLAŞMA...
PANDEMİDE İNSANLIK TESTİ...
YEMİN OLSUN ZEYTİNE...
BOYAYI MI BEĞENMEDİN BOYACIYI MI...
YALVARIRIM BİRAZ NEFES...
SİZ BİZİ ASLA SEVEMEZSİNİZ...
ZAMANLA İMTİHAN...
PARA-TESTAN MÜSLÜMANLIK...
İT KOVAR GİBİ...
AHLAKSIZLIK VE CEHALET ÖLDÜRÜR...
HU DÖNÜŞÜ...
VERDİKÇE VERİYOR RABBİM...
MESELE AĞAÇ DEĞİL, VATAN...
HEM KEL, HEM FODUL BİR MİLLET...
HER SAKALLIYI HOCA SANMA...
DÜŞÜN ARTIK ATATÜRK'ÜN VE DİNDARLARIN YAKASINDAN...
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA...
KABAĞIN DA BİR SAHİBİ VAR...
RUHUNUZU DA FİTNESE SOKUN...
BÜYÜK RESMİ ISKALAMAYIN...
EGENİN YAZLIK SOKAK KAHVEHANELERİ...
ÇÖP KAMYONU İNSANLAR...
KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE...
AYASOFYA; BİR CAMİDEN FAZLASI...
PABUCU DAMA ATILASICALAR...
KADER MAHKUMLARI...
DİKKAT! FİLM İÇİNDE FİLM VAR...
UNVANIN SANA KALSIN, BANA İNSANLIĞIN LAZIM...
BİR MEYVEDEN ÖTESİ...
KIRIK CANLAR TEORİSİ...
MABEDİME NAMAHREM ELİ DEĞDİ...
EDEPSİZ YAPILAN İYİLİK, KÖTÜLÜKTÜR...
BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR...
BAZI ŞEYLERİN FİYATI OLMAZ...
OLANA DA OLMAYANA DA ŞÜKÜR...
KOBRA ETKİSİ...
VURUN ABALIYA...
KORONADAN KORUNALIM...
İNADINA GÜLÜMSE...
HEPİMİZ KORONAYAK OLDUK..
BU DA GEÇER YA HUU!...
VATAN BU KADAR UCUZ MU?
SURİYE'DE NE İŞİMİZ Mİ VAR?
VAKIF MALI ALLAH'IN MALIDIR...
İMDAAAT! BATIYORUZ...
HER MÜZİK GIDA DEĞİLDİR...
YOK, DEVE...
AKBABALAR...
SİLAHSIZ TERÖRİSTLER...
HIRSIZLIKTAN DA ÖTE...
ŞEYTANIN OYUNU..
ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR...
NE GÜNLERE KALDIK EY GAZİ HÜNKAR...
ZAMAN TÜNELİ...
BAZEN DİKİZ AYNASINA BAKMAK GEREKİR..
BİR KÜLTÜR EKONOMİSİ ÖRNEĞİ OLARAK EGE İLLERİ TANITIM GÜNLERİ...
HAD BİLDİRME HADSİZLİĞİ...
ÇAKIRBEYLİ ORGANİK KÖY PAZARI...
HERŞEY ZIDDIYLA KAİMDİR...
BİR BOZKIR KASABASINDAN BAŞKENTE...
ASLA PES ETME...
EVDEKİ ÖTEKİ ODA...
KAHPE İÇERDEN OLUNCA...
MUTLULUĞUN ANAHTARI; KANAAT..
BİLMEK YETMEZ, SÖYLEMEK LAZIM...
BAŞKASI OLMA KENDİN OL...
KİRPİ OKU MESAFESİNDE SEVGİ...
EYLÜL'DE GEL...
ÖN YARGI YA DA YARGISIZ İNFAZ...
Yaz sıcağında kar keyfi...
Duyarsızlık mı, hoşgörü mü...
KURBANLA ALLAH'A YAKLAŞMAK...
PİZZACI MUSTİ...
MAKAMLAR MİHENK TAŞIDIR...
YERYÜZÜNDEKİ MELEKLER...
"KEŞKE"LERE TAKILMADAN "İYİ Kİ"LERLE YAŞAMAK...
Küllerinden doğan ülke; Polonya
SABIR OLGUNLAŞTIRIR, ŞÜKÜR TATLANDIRIR...
KELEBEK ETKİSİ; GÜL Kİ DÜNYA GÜLSÜN...
GENCER; YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR GELENEK...
HER GECEYİ KADİR BİL...
ORUCA FARKLI BİR BAKIŞ; OTOFAJİ...
HIRSIZ VAR !!!
YENİ BİR KURTLA KUZU HİKAYESİ: VENEZUELA...
ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR...
BAZI ÖLÜMLER İTİBARLIDIR...
DİNİME KÜFREDEN BARİ MÜSLÜMAN OLSA...
SENİN OY KAÇA GİTTİ...
BİR BELEDİYEYE BAŞKAN OLMAK...
GÖNLÜM EGE'DE KALDI...
BİZE ÇOK AYIP ETTİLER(!)
SEÇİM AHLAKI, AHLAKIN SEÇİMİ...
MODERN YÖNETİMİN DEĞİŞEN KODLARI...
İNGİLİZCEYE NEDEN FRANSIZIZ...
EĞİTİME MUHTAÇ EĞİTİMCİLER...
ZEHİRLİ EKMEK...
HER YASAL HAK, HELAL DEĞİLDİR...
KUTSALLARI SÖMÜRMEK...
DEVLET BABADIR...
SEÇMEN NELERDEN ETKİLENİR...
TOPLUMUN SİNİR UÇLARINA DOKUNMAK...
ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM ...
HAD BİLMEK VE HAD BİLDİRMEK...
ÖNYARGI VE YARGISIZ İNFAZ...
SAATLER MİDİR ZAMANI BELİRLEYEN, YOKSA BİZ Mİ?
SARMAŞIK OLMA, KAVAK OL...
Merhamet edin ki merhamet bulasınız...
İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız onlarla birlikte yürüyün...
ŞEYTAN İŞ BULAMAYINCA KÜLÜ KARIŞTIRIRMIŞ...
AHLAK CAN ÇEKİŞİYOR...
ANDIMIZ ÜZERİNE BİRKAÇ TAHLİL...
FARKEDİLMEK İÇİN DEĞİL, FARK YARATMAK İÇİN ÇALIŞIN...
PATLAMAYA HAZIR BOMBA: BALKANLAR...
GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN İNSANLARI...
BOYLARI KÜÇÜK, KALPLERİ BÜYÜK İNSANLAR ÜLKESİ: VİETNAM... (Aydın Kırobalı - Perşembe)
FARKLI İNSANLAR VE FARKLI BİR KÜLTÜR: TAYLAND
ÖNCE ŞÜKÜR BİTTİ...
ÇİNE'NİN YOLLARI TAŞTAN...
BARDAĞI ARADA BİR YERE BIRAKIN...
AYAKLAR GİDER, YÜREK KALIR...
İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR...
HERKES BİRGÜN HESAP VERECEK...
EŞİTLİK Mİ, ADALET Mİ...
YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN BİRKAÇ TEMEL UNSURU...
SİYASETTE ÖNCELİK MESELESİ...
BAZEN SUSMAK DA VEBALDİR...
ŞİMDİ HESAP KİTAP ZAMANI...
GERÇEK KANDIRILANLAR...
ÖNCE DUYGULAR BİTTİ, SONRA BAYRAMLAR GİTTİ...
BEN PARTİ TUTMAM, PARTİ BENİ TUTAR...
(Bir Kısım Ülkücüler) DÜŞMANA YAKIN, DOSTA IRAK...
ORUÇ: KARNI AÇ, KALBİ TOK TUTMAK...
SİYASETTE KATAKULLİ..
SPORDAN ÖTE BİR ŞEY; FUTBOL...
BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİ...
ACİLEN ERKEN SEÇİM...
TUTARSIZLIKTA İSTİKRAR...
ARTIK, İPİN UCU BİZDE...
NE SÖMÜRDÜK, NE DE SÖMÜRÜLDÜK...
DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR...
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...
SAVAŞIN DA BİR AHLAKI VAR...
GELECEĞİMİZE BETON DÖKTÜK...
HİÇBİRİMİZ MASUM DEĞİLİZ...
SERVET VE ŞÖHRET DÜŞKÜNLÜĞÜ...
HELVA YAPACAK USTA YOK...
FETÖ TEHLİKESİ GEÇTİ Mİ?
ZEYTİN DALI GEVREK OLUR...
Ege'de ve Egeli olmak...
İRAN OLAYLARI ÜZERİNE BİR TAHLİL...
TÜRKİYE NERE, SEVAKİN NERE...
PİDE KUYRUĞUNDA BEKLEYEN HRİSTİYAN...
BİR KRİPTO HİKAYESİ...
REAKSİYON MU, AKSİYON MU? (KUDÜS)
EMPATİ, SEMPATİ VE HOŞGÖRÜ...
Başkalarının gözünden Aydın...
O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler...