Aydın KIROBALI

BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİ...

3 Mayıs 2018, Perşembe

     

Merhaba Sevgili Okurlarım,

Geçen haftaki yazımda da belirttiğim üzere, iki hafta önce Balkanlardaki iki dost ülke olan Makedonya ve Kosova'yı ziyaret etme imkanım oldu. Araya erken seçim kararı girince, geçen hafta bu gezilerle ilgili olarak yazamamıştım. Bu nedenle bu haftaki yazımın konusu, ülkemizle karşılaştırıldıklarında kuruluşları oldukça yeni, yüzölçümleri küçük ve nüfusları çok az olan bu ülkelere ilişkin olacaktır.

 

Gezimizin ilk durağı Makedonya'nın başkenti Üsküp (Skopje) oldu.

Üsküp, 500 yıldan fazla Osmanlı hükümdarlığı altında bulunmuş bir şehir. Osmanlının izlerini şehrin her yerinde görmek mümkün. Özellikle, Çarşı olarak bilinen bölge, çok büyük ölçüde Türk izleri taşırken, burada bulunan dükkanlar, camiler, sokaklar ve esnaf, yıllar sonra bile Osmanlıdan kalma bir havayı ciğerlerinize çekme fırsatı veriyor. Dükkanlarda satılan yiyecekler, tatlılar, hediyelikler ve kıyafetler sizi adeta bir zaman tünelinden geçirip, yüzlerce yıl öncesine götürüyor. Burada yabancı dile ihtiyaç yok. Çünkü, her adım başında, Türkçe konuşan bir kişi ya da gruba rastlamak gayet sıradan bir hadise. Binaların Türk kimliklerine, her köşebaşında var olan ve küçük minareleriyle adeta kadim birer dostu hatırlatan camiler şehadet ediyor. Bu camilerdeki kalabalık cemaati görünce, Türkiyedeki boş camiler geliyor insanın aklına. Ve ister istemez, Fuzuli'nin olduğunu sandığım şu sözler dökülüveriyor dillerde;

 

"Ol mahiler ki derya içredür, deryayı bilmezler"

(O balıklar ki, denizde yaşarlar, denizi bilmezler)

Çarşı bölgesinin hemen bitişiğinde, tamamen farklı bir kültüre sahip olan, Makedon Meydanı var. Bu iki bölge, birbirlerinden bir nehirle ayrılıyor. İsmi Vardar Nehri olan bu nehir üzerinde birçok köprü mevcut olmasına karşın, bu köprülerin en güzeli, bir Osmanlı eseri olan Taşköprü. Bu köprüden geçtiğinizde, Makedon ve Hristiyan kültürü ile buluşmuş oluyorsunuz. Meydan, birçok devasa heykelle donatılmış. Bu heykellerin oldukça suni ve zevksiz olduklarını söylemek abartılı olmaz. Edindiğim bilgiye göre, bu heykellerden Makedon halkı da çok rahatsızmış. Hatta bunlara ödenen yüksek paraların, ülke ekonomisine büyük yük oluşturduğu ve bu durumun hükümetin başını yiyeceği konuşuluyor.

 

Üsküp'teki bir günlük ziyaretin ardından, ertesi gün Makedonya'nın en önemli tatil beldesi olan Ohri'ye geçtik. Ohri, Avrupa'nın en eski ve en derin gölü olan Ohri Gölünün kenarında kurulmuş ve Arnavutluk sınırında bir yerleşim birimi olup, kentin nüfusu ağırlıklı olarak Arnavut ve Makedonlardan oluşmakta. Ohri'deki üçüncü kalabalık nüfusu ise Türkler oluşturuyor.. Kent, tarih boyunca birçok medeniyetin egemenliği altında kalmakla birlikte, kent içerisinde Türklerden kalma birçok eseri bulmak mümkün. Burada da, adım başı Türkçe konuşan birine rastlamak beni oldukça mutlu etmişti. Kentte, Osmanlılardan kalma 10 cami ve bir adet tekke olmasına karşın, bu küçük yerleşim birimi aynı zamanda Avrupadaki en çok kiliseye sahip yerleşim birimlerinden biridir. Öyle ki, kentte yam 40 adet kilise bulunmaktadır.

 

Gezimizin üçüncü gününde karayoluyla Kosova'ya geçtik. İlk gün Kosova'nın başkenti Priştina'yı gezip dolaşma imkanımız oldu. Kentte görülebilecek yerleri yürüyerek gezmek en iyi seçim. Çünkü, burada da bir Türk bölgesi var ve hemen hemen bütün tarihi eserler bu bölgede yer almakta. Osmanlının damgasını bu bölgede fazlasıyla görebiliyorsunuz. Ecdadımız öyle eserler bırakmış ki, Sırpların birçok eseri yok etmelerine rağmen hala pekçok Osmanlı eseri dimdik ayakta ve fiilen kullanılıyor.

 

Priştine'de rehberimiz bizi bir müzeye götürdüğünde, Kosova ile ilgili öğrenmem gerekenlerin büyük bir bölümünü oracıkta öğreniverdim. Müze çok küçük ve sade olmasına rağmen, savaş ve Kosova tarihi ile ilgili olarak sergilenen materyaller çok dikkat çekiciydi. UÇK (Kosova Kurtuluş Ordusu) askerlerine ait üniformalarda yer alan Amerikan ve UÇK bayraklarını görünce rehberimize gayri ihtiyari olarak, "Amerika sizin için neyi ifade ediyor?" diye sordum. Aldığım cevap herşeyi ortaya koyuyordu;

 

 

Kosova için ABD neredeyse herşey demekti. Sırplara karşı yaptıkları bağımsızlık mücalesinde onlara silahlı olarak destek veren ilk ülkeydi mesela. Türkiye ABD'den tam bir ay sonra gitmişti onlara yardıma. Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülke gene ABD olmuş. Tabi bütün bunlar olunca, Kosovalılar da doğal olarak Amerikalılara karşı minnet duygusu içerisindeler.

 

Gelgelelim kazın ayağı hiç te öyle değil. Her ülkede yaptıkları gibi, Amerikalıların Kosova için yaptıkları karşılıksız değil elbette. Amerika, bu ülkese kurduğu devasa üsler ve yapılar sayesinde hem Kosova'yı hem de diğer komşu ülkeleri gözlemekte ve kontrol altında tutmakta. Kosovanın neredeyse her adımı, her kurumu ve siyasi figürü Amerikanın müsadesi ve onayına tabi. İşte durum böyle olunca, FETÖ terör örgütünün Kosovada neden bu kadar rahat ve etkin olduğunu kolaylıkla anlayabiliyorsunuz.

 

Kosovadaki gezimizin son gününde, her tarafı Osmanlı kokan ve ülkemizdeki Amasya ilini andıran Prizren'e geçtik. Taş döşeme sokakları, Osmanlı'dan kalma camileri ve binaları, şehrin ortasından geçen akarsuyun üzerindeki köprüler ve daha birçok unsurlarıyla,  Prizren'de gezerken eski bir Osmanlı şehrinde dolaşıyormuş hissine kapılıyorsunuz. Üç tarafı dağlarla çevrili olan şehirde, 37 tane cami, 3 Ortodoks kilisesi ve 1 tane de Katolik klisesi bulunmakta. Ziyaretimizin Cuma gününe denk gelmesi sebebiyle, Cuma namazımızı şehrin en büyük camisi olan ve ismi Ak Nehir olarak ta bilinen Bistrica Nehrinin hemen kenarında yer alan Sinan Paşa Camiinde eda ettik. Camide vaaz ve hutbenin hala Türkçe olarak icra edilmekte oluşuna şaşırdım doğrusu. Namaz sonrasında cemaat bize yakın ilgi göstererek ikramlarda bulundu. İnanın kendimizi evimizde gibi hissettik.

 

Sevgili Okurlarım,

Aslında bu iki ülke ile ilgili olarak daha birçok şeyi anlatabilirim. Ama köşemin sınırları daha fazlasına izin vermediğinden, bu kadarla yetiniyorum. Benim tavsiyem, imkanı olan dostlarımın bu ülkelere ve hatta bütün balkanlara gidip görmeleridir. İnanın bana, orada yaşayan soydaşlarımız ve diğer Müslümanlar bizlerden çok fazla birşey istemiyorlar. Oraları unutmamamız, imkanımız ölçüsünde sahip çıkmamız, dertleriyle ilgilenmemiz ve nihayet ziyaretlerde bulunmamız onlar için büyük moral kaynağı olacaktır. Unutmayınız ki, sen sahip çıkmazsan birileri sahip çıkacaktır.

 

Hepinizi muhabbetle kucaklıyorum,

Esen kalın sevgili okurlarım. Yazarın Tüm Yazıları
HEPİMİZ BİRAZ ŞAMANIZ...
İYİLİK YAPMAK YETMEZ...
TÜRKİYENİN MAYASI; YÖRÜKLER...
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN...
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN...
"NEREDE BU DEVLET" TEMALI PROVAKASYON...
BAŞARMAK İÇİN, KIR KABUĞUNU...
ŞEYTANIN ÇOCUKLARI...
SAHİPSİZ MEMLEKETİM...
BAZEN KANUN SUSAR İNSANLIK KONUŞUR...
ÖTEKİLEŞTİR(ME)...
KATAR SİZE NE YAPTI...
SEL GİDER KUMU KALIR ...
SENİ TUZ KADAR ÇOK SEVİYORUM...
KÖR DEĞİLLER, NİYETLERİ BOZUK...
FAZLA NORMALLEŞMEYİN, ÖLÜRSÜNÜZ...
DİKKAT! HER YAHUDİ SİYONİST DEĞİLDİR...
FİTNE, FÜCUR, DEDİKODU; YOK YOK ...
PLASEBO ETKİSİ...
PATATESTEN DOĞAN DOSTLUK...
MÖNTRÖYLE KANAL İSTANBUL'A VURMAK...
YAVRU VATAN KIBRIS...
BİD'ATLA ÂDETİ KARIŞTIRMAK...
ZAVALLI TETİKÇİLER...
CELLADINA AŞIK MİLLET...
NE ZAMAN İYİ BİR TOPLUM OLURUZ...
BAZI ŞEYLERDEN TASARRUF OLMAZ...
CEMRE DÜŞSÜN GÖNLÜMÜZE...
KAVANOZU KİM SALLADI...
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERÇEĞİ...
AYDIN'A KAR YAĞARSA...
CORONADAN DA BETER...
FUTBOLUN ADALETİ "VAR" MI?
BİR BOĞAZİÇİ HATIRASI...
SİYASET VE MEDYA ELİYLE KUTUPLAŞMA...
PANDEMİDE İNSANLIK TESTİ...
YEMİN OLSUN ZEYTİNE...
BOYAYI MI BEĞENMEDİN BOYACIYI MI...
YALVARIRIM BİRAZ NEFES...
SİZ BİZİ ASLA SEVEMEZSİNİZ...
ZAMANLA İMTİHAN...
PARA-TESTAN MÜSLÜMANLIK...
İT KOVAR GİBİ...
AHLAKSIZLIK VE CEHALET ÖLDÜRÜR...
HU DÖNÜŞÜ...
VERDİKÇE VERİYOR RABBİM...
MESELE AĞAÇ DEĞİL, VATAN...
HEM KEL, HEM FODUL BİR MİLLET...
HER SAKALLIYI HOCA SANMA...
DÜŞÜN ARTIK ATATÜRK'ÜN VE DİNDARLARIN YAKASINDAN...
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA...
KABAĞIN DA BİR SAHİBİ VAR...
RUHUNUZU DA FİTNESE SOKUN...
BÜYÜK RESMİ ISKALAMAYIN...
EGENİN YAZLIK SOKAK KAHVEHANELERİ...
ÇÖP KAMYONU İNSANLAR...
KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE...
AYASOFYA; BİR CAMİDEN FAZLASI...
PABUCU DAMA ATILASICALAR...
KADER MAHKUMLARI...
DİKKAT! FİLM İÇİNDE FİLM VAR...
UNVANIN SANA KALSIN, BANA İNSANLIĞIN LAZIM...
BİR MEYVEDEN ÖTESİ...
KIRIK CANLAR TEORİSİ...
MABEDİME NAMAHREM ELİ DEĞDİ...
EDEPSİZ YAPILAN İYİLİK, KÖTÜLÜKTÜR...
BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR...
BAZI ŞEYLERİN FİYATI OLMAZ...
OLANA DA OLMAYANA DA ŞÜKÜR...
KOBRA ETKİSİ...
VURUN ABALIYA...
KORONADAN KORUNALIM...
İNADINA GÜLÜMSE...
HEPİMİZ KORONAYAK OLDUK..
BU DA GEÇER YA HUU!...
VATAN BU KADAR UCUZ MU?
SURİYE'DE NE İŞİMİZ Mİ VAR?
VAKIF MALI ALLAH'IN MALIDIR...
İMDAAAT! BATIYORUZ...
HER MÜZİK GIDA DEĞİLDİR...
YOK, DEVE...
AKBABALAR...
SİLAHSIZ TERÖRİSTLER...
HIRSIZLIKTAN DA ÖTE...
ŞEYTANIN OYUNU..
ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR...
NE GÜNLERE KALDIK EY GAZİ HÜNKAR...
ZAMAN TÜNELİ...
BAZEN DİKİZ AYNASINA BAKMAK GEREKİR..
BİR KÜLTÜR EKONOMİSİ ÖRNEĞİ OLARAK EGE İLLERİ TANITIM GÜNLERİ...
HAD BİLDİRME HADSİZLİĞİ...
ÇAKIRBEYLİ ORGANİK KÖY PAZARI...
HERŞEY ZIDDIYLA KAİMDİR...
BİR BOZKIR KASABASINDAN BAŞKENTE...
ASLA PES ETME...
EVDEKİ ÖTEKİ ODA...
KAHPE İÇERDEN OLUNCA...
MUTLULUĞUN ANAHTARI; KANAAT..
BİLMEK YETMEZ, SÖYLEMEK LAZIM...
BAŞKASI OLMA KENDİN OL...
KİRPİ OKU MESAFESİNDE SEVGİ...
EYLÜL'DE GEL...
ÖN YARGI YA DA YARGISIZ İNFAZ...
Yaz sıcağında kar keyfi...
Duyarsızlık mı, hoşgörü mü...
KURBANLA ALLAH'A YAKLAŞMAK...
PİZZACI MUSTİ...
MAKAMLAR MİHENK TAŞIDIR...
YERYÜZÜNDEKİ MELEKLER...
"KEŞKE"LERE TAKILMADAN "İYİ Kİ"LERLE YAŞAMAK...
Küllerinden doğan ülke; Polonya
SABIR OLGUNLAŞTIRIR, ŞÜKÜR TATLANDIRIR...
KELEBEK ETKİSİ; GÜL Kİ DÜNYA GÜLSÜN...
GENCER; YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR GELENEK...
HER GECEYİ KADİR BİL...
ORUCA FARKLI BİR BAKIŞ; OTOFAJİ...
HIRSIZ VAR !!!
YENİ BİR KURTLA KUZU HİKAYESİ: VENEZUELA...
ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR...
BAZI ÖLÜMLER İTİBARLIDIR...
DİNİME KÜFREDEN BARİ MÜSLÜMAN OLSA...
SENİN OY KAÇA GİTTİ...
BİR BELEDİYEYE BAŞKAN OLMAK...
GÖNLÜM EGE'DE KALDI...
BİZE ÇOK AYIP ETTİLER(!)
SEÇİM AHLAKI, AHLAKIN SEÇİMİ...
MODERN YÖNETİMİN DEĞİŞEN KODLARI...
İNGİLİZCEYE NEDEN FRANSIZIZ...
EĞİTİME MUHTAÇ EĞİTİMCİLER...
ZEHİRLİ EKMEK...
HER YASAL HAK, HELAL DEĞİLDİR...
KUTSALLARI SÖMÜRMEK...
DEVLET BABADIR...
SEÇMEN NELERDEN ETKİLENİR...
TOPLUMUN SİNİR UÇLARINA DOKUNMAK...
ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM ...
HAD BİLMEK VE HAD BİLDİRMEK...
ÖNYARGI VE YARGISIZ İNFAZ...
SAATLER MİDİR ZAMANI BELİRLEYEN, YOKSA BİZ Mİ?
SARMAŞIK OLMA, KAVAK OL...
Merhamet edin ki merhamet bulasınız...
İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız onlarla birlikte yürüyün...
ŞEYTAN İŞ BULAMAYINCA KÜLÜ KARIŞTIRIRMIŞ...
AHLAK CAN ÇEKİŞİYOR...
ANDIMIZ ÜZERİNE BİRKAÇ TAHLİL...
FARKEDİLMEK İÇİN DEĞİL, FARK YARATMAK İÇİN ÇALIŞIN...
PATLAMAYA HAZIR BOMBA: BALKANLAR...
GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN İNSANLARI...
BOYLARI KÜÇÜK, KALPLERİ BÜYÜK İNSANLAR ÜLKESİ: VİETNAM... (Aydın Kırobalı - Perşembe)
FARKLI İNSANLAR VE FARKLI BİR KÜLTÜR: TAYLAND
ÖNCE ŞÜKÜR BİTTİ...
ÇİNE'NİN YOLLARI TAŞTAN...
BARDAĞI ARADA BİR YERE BIRAKIN...
AYAKLAR GİDER, YÜREK KALIR...
İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR...
HERKES BİRGÜN HESAP VERECEK...
EŞİTLİK Mİ, ADALET Mİ...
YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN BİRKAÇ TEMEL UNSURU...
SİYASETTE ÖNCELİK MESELESİ...
BAZEN SUSMAK DA VEBALDİR...
ŞİMDİ HESAP KİTAP ZAMANI...
GERÇEK KANDIRILANLAR...
ÖNCE DUYGULAR BİTTİ, SONRA BAYRAMLAR GİTTİ...
BEN PARTİ TUTMAM, PARTİ BENİ TUTAR...
(Bir Kısım Ülkücüler) DÜŞMANA YAKIN, DOSTA IRAK...
ORUÇ: KARNI AÇ, KALBİ TOK TUTMAK...
SİYASETTE KATAKULLİ..
SPORDAN ÖTE BİR ŞEY; FUTBOL...
BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİ...
ACİLEN ERKEN SEÇİM...
TUTARSIZLIKTA İSTİKRAR...
ARTIK, İPİN UCU BİZDE...
NE SÖMÜRDÜK, NE DE SÖMÜRÜLDÜK...
DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR...
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...
SAVAŞIN DA BİR AHLAKI VAR...
GELECEĞİMİZE BETON DÖKTÜK...
HİÇBİRİMİZ MASUM DEĞİLİZ...
SERVET VE ŞÖHRET DÜŞKÜNLÜĞÜ...
HELVA YAPACAK USTA YOK...
FETÖ TEHLİKESİ GEÇTİ Mİ?
ZEYTİN DALI GEVREK OLUR...
Ege'de ve Egeli olmak...
İRAN OLAYLARI ÜZERİNE BİR TAHLİL...
TÜRKİYE NERE, SEVAKİN NERE...
PİDE KUYRUĞUNDA BEKLEYEN HRİSTİYAN...
BİR KRİPTO HİKAYESİ...
REAKSİYON MU, AKSİYON MU? (KUDÜS)
EMPATİ, SEMPATİ VE HOŞGÖRÜ...
Başkalarının gözünden Aydın...
O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler...