Aydın KIROBALI

PİZZACI MUSTİ...

1 Ağustos 2019, Perşembe

     

"Ülkemizin en önemli sorunları nelerdir" diye sorulacak olsa, verilecek cevaplar içerisinde "işsizlik sorunu" ilk sıralarda yer alır. Gel gelelim, bu sorunla bağlantılı ve belki de sorunun büyümesinin en önemli sebeplerinden biri olan, "iş ahlakı" gibi çok önemli bir başka sorunumuz daha bulunmaktadır. Özellikle hizmet sektöründe, pek çok kimsenin "işini düzgün yapmaması", bir başka deyişle "iş ahlakı"nın bulunmaması iş dünyasının en önemli sorunlarından biridir.

"Ne iş olsa yaparım" deyip bir iş sahibi olanların ötesinde, elektrikçi, marangoz, inşaatçı, mimar, mühendis, şoför veya avukat gibi nitelikli işlere sahip pek çok insanımız, malesef aynı hastalığa mübtela olmuş durumdalar.

Ne yazık ki, herkesin kendini doktor, mühendis, hakim, avukat ya da öğretmen olmak zorunda hissettiği bir ülkede yaşıyoruz.

O veya bu sebepten, yetenekleri görmezden gelerek ya da hiçe sayarak meslek seçimi yapıyoruz. Havuz problemlerini çözebilen bir çocuk hayattaki bütün problemleri çözebilir, ya da onları çözemeyenler hiçbir problemin altından kalkamaz zannediyoruz.

Oysa, kim olursa olsun, şu dünyada herkesin bir işlevi ve kabiliyeti mevcuttur. Fakat, bu realiteyi ısrarla görmezden geliyor ve hep ulaşılması güç hedeflere odaklanıyoruz. Sonuç mu, "Başarısızlık ve yitip gitmiş milyonlarca yetenek"...

Bu seneki yıllık iznimin bir kısmında, oğlumun görev yaptığı Çorum'un Kargı ilçesine gittim. Çorum-Kastamonu-Çankırı üçgeninin tam ortasında yer alan Kargı, küçük fakat şirin bir ilçe. Bu nedenle de, büyükşehirde yaşamaya alışmış insanlar için, uzun süre kalınması zor olan bir yer. Ben bu durumu sorun etmeyerek, orada bulunduğum süre içerisinde Amasya, Sinop, Çorum gibi yakın illere günübirlik ziyaretler yapmayı tercih ettim. Pek tabi ki, gittiğim yerlerde o yörelere ait yöresel yiyecekleri tatmaktan da geri durmadım.

Bir akşam, Kargı'da tanıştığım birkaç dostla sohbet ederken oradakilerden biri, "Pizzacı Musti'yi duydunuz mu, duymadıysanız mutlaka gidin ve yapmış olduğu pizzalardan tadın" diye bir tavsiyede bulundu. Kargı gibi küçücük bir yerde meşhur bir pizzacının olması bana ilginç gelmişti. Adresini sorunca, sözkonusu pizzacının Kargı'ya bağlı, uzak bir dağ köyü olan Çetmi'de olduğunu söylediler.

Hemen ertesi gün, akşam yemeği için Pizzacı Musti'ye giymek üzere yola koyulduk ve maceralı bir yolculuk sonrasında nihayet hedefimize ulaştık.

Gördüklerimiz inanılır gibi değildi; yeşillikler içerisindeki bir köyde, meyve ağaçları ile dolu bir bahçeye kurulmuş gayet modern bir pizza evi ve müşterilerini gülen gözlerle kapıda karşılayan bir pizzacı...

Asıl adı Mustafa olan, fakat herkesin Musti diye hitap ettiği pizzacıya ait bahçenin bir köşesindeki evde, küçük çaplı etnografik bir müze bile mevcuttu.

Bahçeyi ve müzeyi dolaşıp masamıza oturduğumuzda, çok beklemeden pizzalarımız servis edildi. Zaten aç olduğumızdan, nar gibi kızarmış ve mis gibi kokan pizzalarımızı afiyetle yemeğe başladık. Fakat, o nasıl bir lezzettir ki, pizzaları yemiyor da sanki yutuyorduk.

Bahçeye kurulmuş diğer masalarda, pizzalarını yemekte olan bizden başka bir sürü müşteri vardı.

Karnımızı doyurduktan sonra, işi biraz hafiflemiş olan Mustafa Bey, sohbet etmek üzere yanımıza geldi. Talebimiz üzerine, kendisinin ve müessesenin ilginç hikayesini anlatmaya başladı.

Anlattığına göre, yirmili yaşlarda İsveç'e gitmiş ve ilk başta uzun yıllar tekstil sektöründe çalışmış. Daha sonraları ise pizzacılık, lokantacılık ve marangozluk gibi işler yaparak geçimini sağlamış. Emekli olduktan sonra da birkaç yıl önce, doğup büyüdüğü köy olan Çetmi'ye gelmiş ve orada pizza evi açmış.

Dediğine göre, pizza yaparken kullandığı baharat ve diğer malzemeleri İsveçten, peynirleri ise İtalya'dan getiriyormuş. Hamur yapımında kullandığı un ise, kepekli doğal undanmış.

Mustafa Beyin Çetmi'de pizza evi açma fikrini ilk duyduklarında, köylüleri Ona deli gözüyle bakmaya başlamışlar. Ama, Mustafa Beyin işinde başarıya ulaştığını ve köylerinin daha tanınır hale geldiğini gördükten sonra, herkes pişman olmuş Ona saygı duymaya başlamış.

Mustafa Beyin anlattıkları ve bizim de görüp duyduğumuza göre, çevre illerden ve hatta ülkeye gelen gurbetçilerden pek çok insan,  Pizzacı Musti'nin o leziz pizzalarından tatmak üzere yaz-kış demeden her gün Çetmi'ye gelmekte ve Onun yaptığı eşsiz pizzalarla karınlarını doyurmaktadırlar.

Sevgili okurlarım, anlatmış olduğum gerçek hikaye, tipik bir "işini seven, saygı duyan ve iyi yapan insan" hikayesidir. Pek tabi ki, işini iyi yapan böylesi insanlar için, başarı kaçınılmaz bir sonuçtur.

Tıpkı Pizzacı Musti'nin hayat hikayesinde olduğu gibi, hangi iş olduğuna bakmaksızın, işlerini iyi yapan insanlar, dünyanın neresine giderlerse gitsinler başarılı olurlar.

Bu bağlamda, aslında genç beyinlere tavsiye etmemiz gereken ilk şey, "en iyi okullarda okumak" değil, "işini iyi yapmak" olmalıdır. Hayatta başarılı ve mutlu olmanın sırrı budur.

Öte yandan, özellikle devletle iş yapanlar, işlerini çok daha da iyi yapmak durumundadırlar. Çünkü, böylelerinin kazandıkları parada, "tüyü bitmemiş yetimin" hakkı vardır.

Konu ile alakalı olarak unutulmaması gereken önemli bir husus ise, işini iyi yapmakla, alınan ücret arasında doğrudan bir ilişkinin kurulmaması gerektiğidir.

Çünkü, işini iyi yapmak kazancın karşılığı değil, karakterin yansımasıdır...

Dünyaca meşhur Steve Jobs'ın babasına ait şu söz, ne kadar manidardır;

"Yaptığın bir sehpanın en altına koyacağın tahta, hiç görünmeyen bir yerde olsa bile, iyi bir tahtadan olmalıdır."

Yine unutulmaması gereken bir başka husus ise, insanların işlerini iyi yapmalarının, kendilerine ve başkalarına duydukları saygının yanısıra, kul hakkına riayetin de bir gereği olduğudur.

Tıpkı, sokakta işini özenle yapmakta olan yaşlı bir şemsiye tamircisine bir gencin;

"Bir şemsiye için neden bu kadar uğraşıyorsunuz? Halbuki işinizi çabucak halledip, artan zamanda yeni müşteriler bulabilirsiniz. Zaten bu sokağa bir daha ya gelirsiniz ya da gelmezsiniz. Gelseniz bile sizi kim tanıyacak"  demesi üzerine, yaşlı tamircinin verdiği ibret dolu şu cevapta olduğu gibi;

" Eğer ben işimi iyi yaparsam, bundan sonra buradan geçecek tamircinin işi kolaylaşacak. Fakat kötü malzeme kullanır ve baştan savma iş çıkarırsam, halk bunu er yada geç anlayacak ve daha sonra buradan geçecek olan tamirciye iş vermeyecektir."

Özetle, insanlar seni övmese de, görmese de işini iyi yapman gerekiyor. Çünkü, her şeyi gören bir Allah var...

Son söz, Martin Luther King'ten gelsin;

“Eğer sizden sokakları süpürmeniz istenirse Micheangelo’nun resim yaptığı, Beethoven’ın beste yaptığı veya Shakespeare’in şiir yazdığı gibi süpürün. O kadar güzel süpürün ki, gökteki ve yerdeki herkes durup, burada dünyanın en iyi çöpçüsü yaşıyormuş desin.”

Esen kalın... Yazarın Tüm Yazıları
KADER DİYEMEZSİN, SEN KENDİN ETTİN...
KIR ZİNCİRLERİNİ...
TRENE YENİLEN DEVELER...
"AH ZAMANE GENÇLERİ" DİYECEĞİNİZE...
UHUD'UN ANLATTIKLARI VE BİZİM ANLAMADIKLARIMIZ..
İKİNCİ EL GİYİM KÜLTÜRÜ...
İLAHİ DAVET, EZAN...
KÖRLER ÜLKESİNDE YA KRALSIN YA SEFİL...
SÜNNET ŞEKİL DEĞİL YORUMDUR...
UMUTLA OYUN OLMAZ...
AKILLI DELİLER...
HER İNSAN GİZLİ BİR HAZİNEDİR...
NE YAPARSAN YAP, AŞK İLE YAP...
BENİ İLGİLENDİRMEZ DEME...
SAVAŞIN GETİRDİĞİ FIRSATLAR...
SAVAŞI ASIL KİM BAŞLATTI?...
SU GİBİ AZİZ OL...
BABALAR VE KIZLARI...
ÜZGÜNÜZ, BİZ SİZİ DOYURAMADIK......
BU AYAKLAR KOKTU...
BALLAR BALINI BULDUM, KOVANIM YAĞMA OLSUN...
TÜRK GİBİ HİSSETMEK...
KAZAKİSTAN OLAYLARININ İÇYÜZÜ...
BUZDAĞININ GÖRÜNMEYEN YÜZÜ...
KIZIL SULTAN MI, ULU HAKAN MI?
İNSAN DOĞMAK KOLAY, İNSAN KALABİLMEK ZOR...
SADECE BAŞARIYA ODAKLANMA HATASI...
GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ...
PAVLOV'UN KÖPEKLERİ...
BİR ŞAİRDEN ÖTESİ...
DÜNYA'NIN EFES'İ...
KÜFÜRBAZ...
CİNSİNE TÜKÜRDÜKLERİM...
URLA KARANTİNA ADASI...
GEZEN ÇOCUK YEĞ OLUR...
GÜZEL ATLAR DİYARI; KAPADOKYA...
CAMİLER SADECE NAMAZ KILINAN YERLER MİDİR...
DİL DÜŞÜNCENİN AYNASIDIR...
HEPİMİZ BİRAZ ŞAMANIZ...
İYİLİK YAPMAK YETMEZ...
TÜRKİYENİN MAYASI; YÖRÜKLER...
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN...
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN...
"NEREDE BU DEVLET" TEMALI PROVAKASYON...
BAŞARMAK İÇİN, KIR KABUĞUNU...
ŞEYTANIN ÇOCUKLARI...
SAHİPSİZ MEMLEKETİM...
BAZEN KANUN SUSAR İNSANLIK KONUŞUR...
ÖTEKİLEŞTİR(ME)...
KATAR SİZE NE YAPTI...
SEL GİDER KUMU KALIR ...
SENİ TUZ KADAR ÇOK SEVİYORUM...
KÖR DEĞİLLER, NİYETLERİ BOZUK...
FAZLA NORMALLEŞMEYİN, ÖLÜRSÜNÜZ...
DİKKAT! HER YAHUDİ SİYONİST DEĞİLDİR...
FİTNE, FÜCUR, DEDİKODU; YOK YOK ...
PLASEBO ETKİSİ...
PATATESTEN DOĞAN DOSTLUK...
MÖNTRÖYLE KANAL İSTANBUL'A VURMAK...
YAVRU VATAN KIBRIS...
BİD'ATLA ÂDETİ KARIŞTIRMAK...
ZAVALLI TETİKÇİLER...
CELLADINA AŞIK MİLLET...
NE ZAMAN İYİ BİR TOPLUM OLURUZ...
BAZI ŞEYLERDEN TASARRUF OLMAZ...
CEMRE DÜŞSÜN GÖNLÜMÜZE...
KAVANOZU KİM SALLADI...
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERÇEĞİ...
AYDIN'A KAR YAĞARSA...
CORONADAN DA BETER...
FUTBOLUN ADALETİ "VAR" MI?
BİR BOĞAZİÇİ HATIRASI...
SİYASET VE MEDYA ELİYLE KUTUPLAŞMA...
PANDEMİDE İNSANLIK TESTİ...
YEMİN OLSUN ZEYTİNE...
BOYAYI MI BEĞENMEDİN BOYACIYI MI...
YALVARIRIM BİRAZ NEFES...
SİZ BİZİ ASLA SEVEMEZSİNİZ...
ZAMANLA İMTİHAN...
PARA-TESTAN MÜSLÜMANLIK...
İT KOVAR GİBİ...
AHLAKSIZLIK VE CEHALET ÖLDÜRÜR...
HU DÖNÜŞÜ...
VERDİKÇE VERİYOR RABBİM...
MESELE AĞAÇ DEĞİL, VATAN...
HEM KEL, HEM FODUL BİR MİLLET...
HER SAKALLIYI HOCA SANMA...
DÜŞÜN ARTIK ATATÜRK'ÜN VE DİNDARLARIN YAKASINDAN...
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA...
KABAĞIN DA BİR SAHİBİ VAR...
RUHUNUZU DA FİTNESE SOKUN...
BÜYÜK RESMİ ISKALAMAYIN...
EGENİN YAZLIK SOKAK KAHVEHANELERİ...
ÇÖP KAMYONU İNSANLAR...
KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE...
AYASOFYA; BİR CAMİDEN FAZLASI...
PABUCU DAMA ATILASICALAR...
KADER MAHKUMLARI...
DİKKAT! FİLM İÇİNDE FİLM VAR...
UNVANIN SANA KALSIN, BANA İNSANLIĞIN LAZIM...
BİR MEYVEDEN ÖTESİ...
KIRIK CANLAR TEORİSİ...
MABEDİME NAMAHREM ELİ DEĞDİ...
EDEPSİZ YAPILAN İYİLİK, KÖTÜLÜKTÜR...
BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR...
BAZI ŞEYLERİN FİYATI OLMAZ...
OLANA DA OLMAYANA DA ŞÜKÜR...
KOBRA ETKİSİ...
VURUN ABALIYA...
KORONADAN KORUNALIM...
İNADINA GÜLÜMSE...
HEPİMİZ KORONAYAK OLDUK..
BU DA GEÇER YA HUU!...
VATAN BU KADAR UCUZ MU?
SURİYE'DE NE İŞİMİZ Mİ VAR?
VAKIF MALI ALLAH'IN MALIDIR...
İMDAAAT! BATIYORUZ...
HER MÜZİK GIDA DEĞİLDİR...
YOK, DEVE...
AKBABALAR...
SİLAHSIZ TERÖRİSTLER...
HIRSIZLIKTAN DA ÖTE...
ŞEYTANIN OYUNU..
ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR...
NE GÜNLERE KALDIK EY GAZİ HÜNKAR...
ZAMAN TÜNELİ...
BAZEN DİKİZ AYNASINA BAKMAK GEREKİR..
BİR KÜLTÜR EKONOMİSİ ÖRNEĞİ OLARAK EGE İLLERİ TANITIM GÜNLERİ...
HAD BİLDİRME HADSİZLİĞİ...
ÇAKIRBEYLİ ORGANİK KÖY PAZARI...
HERŞEY ZIDDIYLA KAİMDİR...
BİR BOZKIR KASABASINDAN BAŞKENTE...
ASLA PES ETME...
EVDEKİ ÖTEKİ ODA...
KAHPE İÇERDEN OLUNCA...
MUTLULUĞUN ANAHTARI; KANAAT..
BİLMEK YETMEZ, SÖYLEMEK LAZIM...
BAŞKASI OLMA KENDİN OL...
KİRPİ OKU MESAFESİNDE SEVGİ...
EYLÜL'DE GEL...
ÖN YARGI YA DA YARGISIZ İNFAZ...
Yaz sıcağında kar keyfi...
Duyarsızlık mı, hoşgörü mü...
KURBANLA ALLAH'A YAKLAŞMAK...
PİZZACI MUSTİ...
MAKAMLAR MİHENK TAŞIDIR...
YERYÜZÜNDEKİ MELEKLER...
"KEŞKE"LERE TAKILMADAN "İYİ Kİ"LERLE YAŞAMAK...
Küllerinden doğan ülke; Polonya
SABIR OLGUNLAŞTIRIR, ŞÜKÜR TATLANDIRIR...
KELEBEK ETKİSİ; GÜL Kİ DÜNYA GÜLSÜN...
GENCER; YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR GELENEK...
HER GECEYİ KADİR BİL...
ORUCA FARKLI BİR BAKIŞ; OTOFAJİ...
HIRSIZ VAR !!!
YENİ BİR KURTLA KUZU HİKAYESİ: VENEZUELA...
ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR...
BAZI ÖLÜMLER İTİBARLIDIR...
DİNİME KÜFREDEN BARİ MÜSLÜMAN OLSA...
SENİN OY KAÇA GİTTİ...
BİR BELEDİYEYE BAŞKAN OLMAK...
GÖNLÜM EGE'DE KALDI...
BİZE ÇOK AYIP ETTİLER(!)
SEÇİM AHLAKI, AHLAKIN SEÇİMİ...
MODERN YÖNETİMİN DEĞİŞEN KODLARI...
İNGİLİZCEYE NEDEN FRANSIZIZ...
EĞİTİME MUHTAÇ EĞİTİMCİLER...
ZEHİRLİ EKMEK...
HER YASAL HAK, HELAL DEĞİLDİR...
KUTSALLARI SÖMÜRMEK...
DEVLET BABADIR...
SEÇMEN NELERDEN ETKİLENİR...
TOPLUMUN SİNİR UÇLARINA DOKUNMAK...
ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM ...
HAD BİLMEK VE HAD BİLDİRMEK...
ÖNYARGI VE YARGISIZ İNFAZ...
SAATLER MİDİR ZAMANI BELİRLEYEN, YOKSA BİZ Mİ?
SARMAŞIK OLMA, KAVAK OL...
Merhamet edin ki merhamet bulasınız...
İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız onlarla birlikte yürüyün...
ŞEYTAN İŞ BULAMAYINCA KÜLÜ KARIŞTIRIRMIŞ...
AHLAK CAN ÇEKİŞİYOR...
ANDIMIZ ÜZERİNE BİRKAÇ TAHLİL...
FARKEDİLMEK İÇİN DEĞİL, FARK YARATMAK İÇİN ÇALIŞIN...
PATLAMAYA HAZIR BOMBA: BALKANLAR...
GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN İNSANLARI...
BOYLARI KÜÇÜK, KALPLERİ BÜYÜK İNSANLAR ÜLKESİ: VİETNAM... (Aydın Kırobalı - Perşembe)
FARKLI İNSANLAR VE FARKLI BİR KÜLTÜR: TAYLAND
ÖNCE ŞÜKÜR BİTTİ...
ÇİNE'NİN YOLLARI TAŞTAN...
BARDAĞI ARADA BİR YERE BIRAKIN...
AYAKLAR GİDER, YÜREK KALIR...
İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR...
HERKES BİRGÜN HESAP VERECEK...
EŞİTLİK Mİ, ADALET Mİ...
YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN BİRKAÇ TEMEL UNSURU...
SİYASETTE ÖNCELİK MESELESİ...
BAZEN SUSMAK DA VEBALDİR...
ŞİMDİ HESAP KİTAP ZAMANI...
GERÇEK KANDIRILANLAR...
ÖNCE DUYGULAR BİTTİ, SONRA BAYRAMLAR GİTTİ...
BEN PARTİ TUTMAM, PARTİ BENİ TUTAR...
(Bir Kısım Ülkücüler) DÜŞMANA YAKIN, DOSTA IRAK...
ORUÇ: KARNI AÇ, KALBİ TOK TUTMAK...
SİYASETTE KATAKULLİ..
SPORDAN ÖTE BİR ŞEY; FUTBOL...
BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİ...
ACİLEN ERKEN SEÇİM...
TUTARSIZLIKTA İSTİKRAR...
ARTIK, İPİN UCU BİZDE...
NE SÖMÜRDÜK, NE DE SÖMÜRÜLDÜK...
DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR...
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...
SAVAŞIN DA BİR AHLAKI VAR...
GELECEĞİMİZE BETON DÖKTÜK...
HİÇBİRİMİZ MASUM DEĞİLİZ...
SERVET VE ŞÖHRET DÜŞKÜNLÜĞÜ...
HELVA YAPACAK USTA YOK...
FETÖ TEHLİKESİ GEÇTİ Mİ?
ZEYTİN DALI GEVREK OLUR...
Ege'de ve Egeli olmak...
İRAN OLAYLARI ÜZERİNE BİR TAHLİL...
TÜRKİYE NERE, SEVAKİN NERE...
PİDE KUYRUĞUNDA BEKLEYEN HRİSTİYAN...
BİR KRİPTO HİKAYESİ...
REAKSİYON MU, AKSİYON MU? (KUDÜS)
EMPATİ, SEMPATİ VE HOŞGÖRÜ...
Başkalarının gözünden Aydın...
O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler...