Aydın KIROBALI

SİYASETTE KATAKULLİ..

17 Mayıs 2018, Perşembe

     

Değerli Dostlarım,

 

Ülkemiz hızla seçim sathı mailine girdi ve inşallah 24 Haziranda yapılacak seçimle de Türkiye yeni bir sisteme fiilen kavuşmuş olacak. Bu süreç içerisinde siyasi partiler ve adaylar, imkan ve kabiliyetleri ölçüsünde, kampanyalarını sürdürüyorlar. Kim kazanırsa kazansın, memleketimiz ve insanımız için inşallah en hayırlı sonucun ortaya çıkmasını diliyorum.

 

Siyaset, ilginç bir ilim dalı. Bir sosyal bilim olması hasebiyle, fen bilimlerinden farklı özelliklere sahip olması da doğaldır. Ancak siyaset, sosyal bilimler arasında da kendine has ilginç özelliklere sahiptir. Teorisi ile pratiği arasında, siyaset ilminde olduğu kadar uçurum bulunan bir başka ilim dalı sanırım yoktur. Mesela, siyasette hiçbir zaman iki kere iki dört etmez ve siyasette yirmidört saat çok uzun bir zamandır.

 

Dostlarım,

 

İçinde bulunduğumuz seçim kampanyası döneminde de, daha önceki seçim dönemlerinde olduğu gibi, ilginç söylemler, eylemler ve kişilere şahit oluyoruz. Hiç umulmadık isimleri milletvekili aday adayı olarak görmek insanı şaşırtıyor. En muhafazakar bildiğimiz partilerden solcu ya da aşırı milliyetçi söylemler duyuyoruz. Gene, en solcu ve sosyalist liderlerin, muhafazakarlara taş çıkartan söylem ve davranışlar ortaya koymaları artık sıradan hale geldi.

 

Bazılarının takiyye dedikleri bu davranışlar ve sözler, aslında takiyye değil, kelimenin tam anlamıyla "katakulli" diye tabir edilen söz ve davranışlardır. Buna ilişkin örneklere geçmeden önce bu iki kelimenin manaları konusunda kısaca bilgi vermek istiyorum;

 

Kelime anlamı örten, koruyan demek olan takiyye, Kur'an'daki Nahl Suresinin 106 ncı ayetine dayanarak, Müslümanın zorlayıcı nedenlerle inancını inkar edebilmesi veya gizleyebilmesi anlamına gelir.

 

Daha çok Şia mensubu Müslümanlara atfedilen takıyye, ancak zaruret hallerinde ve şartları bulunduğunda caiz görülmüştür. Ortada bir zorlama olmadan, başka düşüncede olanları ikna etmek, uyarmak için başvurulan kandırıcı hareketler ise takiyye değil hile sayılır. Ne yazık ki, maalesef bu gibi haller de takiyye olarak adlandırılmaktadır.

 

"Yapılan işle amacın farklı olması durumu ve bir tür aldatma" demek olan katakulli ise, siyasi alanda, "kitleleri yanıltma, yöneltme ve yönetme" amacıyla kullanılmaktadır.

 

Sevgili Okurlarım,

 

Şimdi size en güncel katakulli örneklerinden bazılarını anlatmak istiyorum;

 

Bildiğiniz üzere, çatı adayı arayışında sonuca ulaşamayan CHP,  partinin neredeyse her genel kurulunda Kemal Kılıçtaroğlu'nun rakibi olan Muharrem İnce'yi Cumhurbaşkanı adayı olarak belirledi. Peki, isminin kamuoyuna açıklandığı gün Muharrem İnce ne yapmıştı? Doğruca Hacı Bayram'a gidip, basın önünde Cuma Namazını eda etmişti. Allah kabul etsin, namazında gözümüz yok, kıskanmış filan da değiliz. Ama, ortada bir gariplik vardı; çünkü bu şahsiyet daha önce hiç böyle yapmazdı. Daha önce çok şahit olunmadığı için, düzenli olarak Cuma namazı kılıp kılmadığını bilen de yoktu. Gerçi, adaylığı açıklandıktan sonra, çokça dini ve muhafazakar söylemlerde bulunmaya başladığını görüyoruz. "Benim ailem muhafazakar, annem başörtülü, ben küçükken Kuran kursuna gittim ve çok zeki olduğum için sureleri en önce ben ezberlerdim, hatta hoca babama "bunu hafız yapalım" bile demişti" kabilinden bir sürü laflar etmeye başladı. Halbuki eskiden hiç böyle yapmazdı bu şahsiyet. Bir haller oldu Muharrem İnce'ye...

 

Oysaki aynı şahsiyet, 2005 yılında, Yalova'daki bir okulun din dersi öğretmeninin tatbikat amacıyla öğrencileri camiye götürmesi üzerine meclise soru önergesi vermemiş miydi? Yine aynı kişinin, bir Ramazan ayında, sahilde soğuk içkisini yudumlarken çekilen fotoğrafı gazetelere yansımamış mıydı?

 

Bütün bunları yanyana koyduğumuzda, Sayın İnce'nin yaptığının siyasi katakulli olduğunu söylemek yanlış olmaz.

 

İsterseniz bir başka örneğe geçelim;

 

Seçim kararı alınmasından bu güne kadar gelen sürece baktığımızda, bu seçimlerin en hızlı ve ateşli partisinin Saadet Partisi olduğunu görüyoruz. Cumhur İttifakına karşı kurulan Millet İttifakında yer alan Saadet Partisinin genel başkanı Temel Karamollaoğlu hiç boş durmuyor, hergün bir sürü etkinliğe katılarak, Cumhur İttifakına yönelik en ağır itham ve eleştirilerde bulunuyor. Akıllara zarar bir sürü laflar ediyor. Hızını alamayıp, terör suçundan hapiste bulunan ve terör örgütlerine en büyük desteği veren HDP'nin cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş'a haksızlık edildiğini ve kendisinin hapisten salıverilmesi gerektiğini bile söylüyor. Hatta o kadar ileri gidiyor ki, "inşallah en kısa zamanda çıkar ve onu da aramızda görürüz" diyebiliyor. Rahmetli Erbakan'ın kemiklerini sızlatırcasına, O'nu 28 Şubat sürecinde şırıl şırıl terleten kişilere ödül verdirtiyor, CHP ile işbirliği yapıyor ve hain FETÖ örgütüne zerre söz edemiyor. Bütün bunların olacağını bundan 1 yıl önce bana söyleseler, söyleyen kişiye deli derdim. Bu ne müthiş değişim, akıl sır ermiyor.

 

Kısaca söylemek gerekirse, Saadet Partisi (Rahmetli Erbakanın bütün ilke ve söylemlerinden vazgeçip) ya katakulli yapıyor, ya da birileri tarafından fena katakulliye getirildi.

 

Son örneğimiz ise biz seçmenlerle ilgili;

 

Bilindiği üzere Sayın Akşener, üzerinde en fazla spekülasyon yapılan liderlerden biri. Çünkü, 15 Temmuz hain darbe girişimi öncesinde sık sık "Ben Cumhurbaşkanı olacağım" diyerek meydanlarda dolaşıyor ve 15 Temmuzdan hemen önceki gün "Yarın çok güzel şeyler olacak" diyerek kehanetlerde bulunuyordu. Hanımefendi, 15 Temmuz darbe girişimini biliyormuşçasına, hain darbecilerin kurdukları "Yurtta Sulh Konseyi"ni, daha darbe girişimi olmadan çoktan ağzında gevelemeye başlamıştı bile. Bütün bunlar yetmiyormuş gibi,

ABD'nin Virginia eyaletinde yaşayan FETÖ'nün kara kutusu Emre Uslu, acil erken seçim kararından sonra şu açıklamayı yapıyordu;

 

“Meral Akşener’in dikmiş olduğu İyi Parti ağacı, Türkiye’nin son umududur, demokrasiyle Tayyip Erdoğan’ın karşısına çıkma umudu. Dolayısıyla ben bu ağaca su veririm, bu ağacın büyümesini ve filizlenmesini ve güçlenmesini isterim. Çünkü Türkiye’yi demokratik yollardan normale getirecek ve normalleştirecek son umuttur Meral Akşener’in partisi.”

 

Öte yandan,  hatırlanacağı üzere Sayın Akşener'in Twitter üzerinden Emre Uslu ile karşılıklı yazışmaları ortaya çıkmıştı. Bu yazışmalarda Uslu'nun, Akşener'in Cumhurbaşkanı adayı olacağını, yıllar öncesinden açıklaması dikkat çekiciydi.

 

Bütün bu olaylar ve bilgiler sonunda insanın aklının karışmaması mümkün mü? Nasıl güvenilir böyle bir kişiye ve partiye bana söyler misiniz? İşte bu nedenle, seçmen olarak çok dikkatli olmak gerektiğine inanıyorum. Aksi taktirde, yarın bizim için çok geç olabilir.

 

Değerli Dostlarım,

 

24 Haziran seçimleri ülkemiz ve bizim için çok önemli ve belki de siyasi tarihimizde bu kadar önemli hiçbir seçim yoktur. Düşman pusuda bekliyor. Bu seçim ülkemizin geleceği açısından ya tamam ya da devam mahiyetindedir. Uyanık olalım ve kim olursa olsun sakın katakulliye gelmiyelim.

 

Esen kalın dostlarım. Yazarın Tüm Yazıları
KADER DİYEMEZSİN, SEN KENDİN ETTİN...
KIR ZİNCİRLERİNİ...
TRENE YENİLEN DEVELER...
"AH ZAMANE GENÇLERİ" DİYECEĞİNİZE...
UHUD'UN ANLATTIKLARI VE BİZİM ANLAMADIKLARIMIZ..
İKİNCİ EL GİYİM KÜLTÜRÜ...
İLAHİ DAVET, EZAN...
KÖRLER ÜLKESİNDE YA KRALSIN YA SEFİL...
SÜNNET ŞEKİL DEĞİL YORUMDUR...
UMUTLA OYUN OLMAZ...
AKILLI DELİLER...
HER İNSAN GİZLİ BİR HAZİNEDİR...
NE YAPARSAN YAP, AŞK İLE YAP...
BENİ İLGİLENDİRMEZ DEME...
SAVAŞIN GETİRDİĞİ FIRSATLAR...
SAVAŞI ASIL KİM BAŞLATTI?...
SU GİBİ AZİZ OL...
BABALAR VE KIZLARI...
ÜZGÜNÜZ, BİZ SİZİ DOYURAMADIK......
BU AYAKLAR KOKTU...
BALLAR BALINI BULDUM, KOVANIM YAĞMA OLSUN...
TÜRK GİBİ HİSSETMEK...
KAZAKİSTAN OLAYLARININ İÇYÜZÜ...
BUZDAĞININ GÖRÜNMEYEN YÜZÜ...
KIZIL SULTAN MI, ULU HAKAN MI?
İNSAN DOĞMAK KOLAY, İNSAN KALABİLMEK ZOR...
SADECE BAŞARIYA ODAKLANMA HATASI...
GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ...
PAVLOV'UN KÖPEKLERİ...
BİR ŞAİRDEN ÖTESİ...
DÜNYA'NIN EFES'İ...
KÜFÜRBAZ...
CİNSİNE TÜKÜRDÜKLERİM...
URLA KARANTİNA ADASI...
GEZEN ÇOCUK YEĞ OLUR...
GÜZEL ATLAR DİYARI; KAPADOKYA...
CAMİLER SADECE NAMAZ KILINAN YERLER MİDİR...
DİL DÜŞÜNCENİN AYNASIDIR...
HEPİMİZ BİRAZ ŞAMANIZ...
İYİLİK YAPMAK YETMEZ...
TÜRKİYENİN MAYASI; YÖRÜKLER...
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN...
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN...
"NEREDE BU DEVLET" TEMALI PROVAKASYON...
BAŞARMAK İÇİN, KIR KABUĞUNU...
ŞEYTANIN ÇOCUKLARI...
SAHİPSİZ MEMLEKETİM...
BAZEN KANUN SUSAR İNSANLIK KONUŞUR...
ÖTEKİLEŞTİR(ME)...
KATAR SİZE NE YAPTI...
SEL GİDER KUMU KALIR ...
SENİ TUZ KADAR ÇOK SEVİYORUM...
KÖR DEĞİLLER, NİYETLERİ BOZUK...
FAZLA NORMALLEŞMEYİN, ÖLÜRSÜNÜZ...
DİKKAT! HER YAHUDİ SİYONİST DEĞİLDİR...
FİTNE, FÜCUR, DEDİKODU; YOK YOK ...
PLASEBO ETKİSİ...
PATATESTEN DOĞAN DOSTLUK...
MÖNTRÖYLE KANAL İSTANBUL'A VURMAK...
YAVRU VATAN KIBRIS...
BİD'ATLA ÂDETİ KARIŞTIRMAK...
ZAVALLI TETİKÇİLER...
CELLADINA AŞIK MİLLET...
NE ZAMAN İYİ BİR TOPLUM OLURUZ...
BAZI ŞEYLERDEN TASARRUF OLMAZ...
CEMRE DÜŞSÜN GÖNLÜMÜZE...
KAVANOZU KİM SALLADI...
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERÇEĞİ...
AYDIN'A KAR YAĞARSA...
CORONADAN DA BETER...
FUTBOLUN ADALETİ "VAR" MI?
BİR BOĞAZİÇİ HATIRASI...
SİYASET VE MEDYA ELİYLE KUTUPLAŞMA...
PANDEMİDE İNSANLIK TESTİ...
YEMİN OLSUN ZEYTİNE...
BOYAYI MI BEĞENMEDİN BOYACIYI MI...
YALVARIRIM BİRAZ NEFES...
SİZ BİZİ ASLA SEVEMEZSİNİZ...
ZAMANLA İMTİHAN...
PARA-TESTAN MÜSLÜMANLIK...
İT KOVAR GİBİ...
AHLAKSIZLIK VE CEHALET ÖLDÜRÜR...
HU DÖNÜŞÜ...
VERDİKÇE VERİYOR RABBİM...
MESELE AĞAÇ DEĞİL, VATAN...
HEM KEL, HEM FODUL BİR MİLLET...
HER SAKALLIYI HOCA SANMA...
DÜŞÜN ARTIK ATATÜRK'ÜN VE DİNDARLARIN YAKASINDAN...
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA...
KABAĞIN DA BİR SAHİBİ VAR...
RUHUNUZU DA FİTNESE SOKUN...
BÜYÜK RESMİ ISKALAMAYIN...
EGENİN YAZLIK SOKAK KAHVEHANELERİ...
ÇÖP KAMYONU İNSANLAR...
KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE...
AYASOFYA; BİR CAMİDEN FAZLASI...
PABUCU DAMA ATILASICALAR...
KADER MAHKUMLARI...
DİKKAT! FİLM İÇİNDE FİLM VAR...
UNVANIN SANA KALSIN, BANA İNSANLIĞIN LAZIM...
BİR MEYVEDEN ÖTESİ...
KIRIK CANLAR TEORİSİ...
MABEDİME NAMAHREM ELİ DEĞDİ...
EDEPSİZ YAPILAN İYİLİK, KÖTÜLÜKTÜR...
BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR...
BAZI ŞEYLERİN FİYATI OLMAZ...
OLANA DA OLMAYANA DA ŞÜKÜR...
KOBRA ETKİSİ...
VURUN ABALIYA...
KORONADAN KORUNALIM...
İNADINA GÜLÜMSE...
HEPİMİZ KORONAYAK OLDUK..
BU DA GEÇER YA HUU!...
VATAN BU KADAR UCUZ MU?
SURİYE'DE NE İŞİMİZ Mİ VAR?
VAKIF MALI ALLAH'IN MALIDIR...
İMDAAAT! BATIYORUZ...
HER MÜZİK GIDA DEĞİLDİR...
YOK, DEVE...
AKBABALAR...
SİLAHSIZ TERÖRİSTLER...
HIRSIZLIKTAN DA ÖTE...
ŞEYTANIN OYUNU..
ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR...
NE GÜNLERE KALDIK EY GAZİ HÜNKAR...
ZAMAN TÜNELİ...
BAZEN DİKİZ AYNASINA BAKMAK GEREKİR..
BİR KÜLTÜR EKONOMİSİ ÖRNEĞİ OLARAK EGE İLLERİ TANITIM GÜNLERİ...
HAD BİLDİRME HADSİZLİĞİ...
ÇAKIRBEYLİ ORGANİK KÖY PAZARI...
HERŞEY ZIDDIYLA KAİMDİR...
BİR BOZKIR KASABASINDAN BAŞKENTE...
ASLA PES ETME...
EVDEKİ ÖTEKİ ODA...
KAHPE İÇERDEN OLUNCA...
MUTLULUĞUN ANAHTARI; KANAAT..
BİLMEK YETMEZ, SÖYLEMEK LAZIM...
BAŞKASI OLMA KENDİN OL...
KİRPİ OKU MESAFESİNDE SEVGİ...
EYLÜL'DE GEL...
ÖN YARGI YA DA YARGISIZ İNFAZ...
Yaz sıcağında kar keyfi...
Duyarsızlık mı, hoşgörü mü...
KURBANLA ALLAH'A YAKLAŞMAK...
PİZZACI MUSTİ...
MAKAMLAR MİHENK TAŞIDIR...
YERYÜZÜNDEKİ MELEKLER...
"KEŞKE"LERE TAKILMADAN "İYİ Kİ"LERLE YAŞAMAK...
Küllerinden doğan ülke; Polonya
SABIR OLGUNLAŞTIRIR, ŞÜKÜR TATLANDIRIR...
KELEBEK ETKİSİ; GÜL Kİ DÜNYA GÜLSÜN...
GENCER; YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR GELENEK...
HER GECEYİ KADİR BİL...
ORUCA FARKLI BİR BAKIŞ; OTOFAJİ...
HIRSIZ VAR !!!
YENİ BİR KURTLA KUZU HİKAYESİ: VENEZUELA...
ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR...
BAZI ÖLÜMLER İTİBARLIDIR...
DİNİME KÜFREDEN BARİ MÜSLÜMAN OLSA...
SENİN OY KAÇA GİTTİ...
BİR BELEDİYEYE BAŞKAN OLMAK...
GÖNLÜM EGE'DE KALDI...
BİZE ÇOK AYIP ETTİLER(!)
SEÇİM AHLAKI, AHLAKIN SEÇİMİ...
MODERN YÖNETİMİN DEĞİŞEN KODLARI...
İNGİLİZCEYE NEDEN FRANSIZIZ...
EĞİTİME MUHTAÇ EĞİTİMCİLER...
ZEHİRLİ EKMEK...
HER YASAL HAK, HELAL DEĞİLDİR...
KUTSALLARI SÖMÜRMEK...
DEVLET BABADIR...
SEÇMEN NELERDEN ETKİLENİR...
TOPLUMUN SİNİR UÇLARINA DOKUNMAK...
ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM ...
HAD BİLMEK VE HAD BİLDİRMEK...
ÖNYARGI VE YARGISIZ İNFAZ...
SAATLER MİDİR ZAMANI BELİRLEYEN, YOKSA BİZ Mİ?
SARMAŞIK OLMA, KAVAK OL...
Merhamet edin ki merhamet bulasınız...
İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız onlarla birlikte yürüyün...
ŞEYTAN İŞ BULAMAYINCA KÜLÜ KARIŞTIRIRMIŞ...
AHLAK CAN ÇEKİŞİYOR...
ANDIMIZ ÜZERİNE BİRKAÇ TAHLİL...
FARKEDİLMEK İÇİN DEĞİL, FARK YARATMAK İÇİN ÇALIŞIN...
PATLAMAYA HAZIR BOMBA: BALKANLAR...
GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN İNSANLARI...
BOYLARI KÜÇÜK, KALPLERİ BÜYÜK İNSANLAR ÜLKESİ: VİETNAM... (Aydın Kırobalı - Perşembe)
FARKLI İNSANLAR VE FARKLI BİR KÜLTÜR: TAYLAND
ÖNCE ŞÜKÜR BİTTİ...
ÇİNE'NİN YOLLARI TAŞTAN...
BARDAĞI ARADA BİR YERE BIRAKIN...
AYAKLAR GİDER, YÜREK KALIR...
İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR...
HERKES BİRGÜN HESAP VERECEK...
EŞİTLİK Mİ, ADALET Mİ...
YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN BİRKAÇ TEMEL UNSURU...
SİYASETTE ÖNCELİK MESELESİ...
BAZEN SUSMAK DA VEBALDİR...
ŞİMDİ HESAP KİTAP ZAMANI...
GERÇEK KANDIRILANLAR...
ÖNCE DUYGULAR BİTTİ, SONRA BAYRAMLAR GİTTİ...
BEN PARTİ TUTMAM, PARTİ BENİ TUTAR...
(Bir Kısım Ülkücüler) DÜŞMANA YAKIN, DOSTA IRAK...
ORUÇ: KARNI AÇ, KALBİ TOK TUTMAK...
SİYASETTE KATAKULLİ..
SPORDAN ÖTE BİR ŞEY; FUTBOL...
BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİ...
ACİLEN ERKEN SEÇİM...
TUTARSIZLIKTA İSTİKRAR...
ARTIK, İPİN UCU BİZDE...
NE SÖMÜRDÜK, NE DE SÖMÜRÜLDÜK...
DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR...
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...
SAVAŞIN DA BİR AHLAKI VAR...
GELECEĞİMİZE BETON DÖKTÜK...
HİÇBİRİMİZ MASUM DEĞİLİZ...
SERVET VE ŞÖHRET DÜŞKÜNLÜĞÜ...
HELVA YAPACAK USTA YOK...
FETÖ TEHLİKESİ GEÇTİ Mİ?
ZEYTİN DALI GEVREK OLUR...
Ege'de ve Egeli olmak...
İRAN OLAYLARI ÜZERİNE BİR TAHLİL...
TÜRKİYE NERE, SEVAKİN NERE...
PİDE KUYRUĞUNDA BEKLEYEN HRİSTİYAN...
BİR KRİPTO HİKAYESİ...
REAKSİYON MU, AKSİYON MU? (KUDÜS)
EMPATİ, SEMPATİ VE HOŞGÖRÜ...
Başkalarının gözünden Aydın...
O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler...