Aydın KIROBALI

ŞİMDİ HESAP KİTAP ZAMANI...

28 Haziran 2018, Perşembe

     

Sevgili Okurlarım,

 

Yaklaşık iki aydır süregelen seçim hengamesi, geçtiğimiz Pazar günü yapılan seçimle son buldu. Çıkan seçim sonuçları, bazı partiler için tatmin edici bulunurken, bazı partilerde ise hayal kırıklığına sebep oldu. Duygusal olarak nasıl bir etki yapmış olursa olsun, seçim sonuçlarının her parti için farklı anlamlar içerdiği kesin. Bir başka deyişle, seçim sonuçlarında her siyasi parti için ders niteliğinde hususlar mevcut.

 

Bu haftaki yazımda, seçim sonuçlarının içerdiği mesajları partiler bazında ele almaya çalışacağım. Öncelikle, kazanan partilerden başlamak istiyorum:

 

Bildiğiniz üzere, seçimlerin galibi Cumhur İttifakını oluşturan partiler oldu. Bu ittifakın büyük ortağı olan Ak Parti, 2015 Kasım ayındaki oy oranından yaklaşık sekiz puan daha düşük oy aldı. Mhp ise barajı aşacak oy çokluğuna ulaşarak, eski oyunu muhafaza etti. Peki bu durumda Ak Partinin eksilen oyları nereye gitti? Normal şartlarda insanın aklına tek seçenek geliyor; Chp ve Hdp'ye gitmeyeceğine göre, ilk defa seçime giren İyi Partiye gitmiş olması gerekir. Fakat doğru cevap bu değil. Çünkü, Ak Partinin eksilen oyları, çok büyük oranda Mhp'ye gitti. Böylece,  Sayın Bahçeli'nin Ak Parti ile yakınlaşmasına kızarak, seçim öncesinde İyi Partiye giden küskünlerin açığını Ak Parti kapatmış oldu.

 

Gelelim diğer partilere;

 

Geçen milletvekili seçimlerine göre oy oranı yüzde 3-4 civarında düşen Chp'nin oylarının nereye gittiğini bulalım şimdi. Bu sorunun cevabı, cumhurbaşkanlığı seçiminde yüzde 30'a ulaşan Muharrem İnce'nin oyu ile, Chp'nin yüzde 22'lik oyu arasındaki kaybın sebebini de açıklayacak.

 

Bildiğiniz üzere Chp, 4 alana 1 bedava misali, seçim öncesinde bir kampanya başlatmıştı. Buna göre, 4 oyu bulunan evlerdeki oylardan biri Hdp'ye verilecekti. Böylece Hdp'ye koltuk çıkılarak, baraj altında kalması önlenecek ve meclise sokulacaktı. Aynen de böyle oldu zaten. Chp, oylarının ve milletvekili sayısının düşmesi pahasına, Hdp'yi meclise sokmayı başardı. Bunu başardı başarmasına da, bakalım milletin vicdanında ve kalbinde açtığı yarayı tamir etmeyi nasıl başaracak. Bu soru, bundan sonraki süreçte Chp'nin başını çok ağrıtacak gibi görünüyor.

 

Peki Chp'nin başını ağrıtacak tek problem bu mu?

 

Chp'yi öyle bir problem bekliyor ki, kısa süre içerisinde patlaması mukadder. O da, Sayın Muharrem İnce'nin almış olduğu kişisel oyun Chp oylarının çok önüne geçmesi sebebiyle yaşanacak krizdir. Daha önceki birçok kongrede, parti genel başkanlığı için Kemal Kılıçtaroğlu'nun karşısına çıkan ve her defasında yenilen İnce'nin eli, bu defa her zamankinden daha güçlü görünüyor. Benim tanıdığım Muharrem İnce bu fırsatı kaçırmaz. Yani, tabanın da baskısıyla, Sayın İnce ilk fırsatta kongreye gidilmesini isteyecek ve bir kez daha Kılıçtaroğlu'nun karşısına çıkacaktır. Bu konuda en küçük bir şüphem yok. Koltuğunu kaybetmek istemeyen ve delege avantajı bulunan Kılıçtaroğlu da, kalesini var gücüyle korumak isteyecektir. Yarınlar ne getirir, bekleyip görelim...

 

Değerli Okurlarım,

 

Seçimlerin fare doğuran dağı ise Meral Akşener liderliğindeki İyi Parti oldu. Hem Cumhurbaşkanı adayı olarak Akşener, hem de Millet İttifakının müttefiki olarak İyi Parti, beklenenin çok çok altında oy alarak, yüzde 10'u geçemediler. Eğer ittifak olmasaydı, iyi partiyi mecliste göremeyecektik. Fakat, yapmış olduğu ittifak sayesinde İyi Parti mecliste 43 milletvekili ile temsil edilebilecek.

 

Hemen bu noktada, dikkat çeken bir sonuçtan bahsetmek istiyorum; meydanlarda güya gümbür gümbür estiğini söyleyen Meral Akşener'in, Cumhurbaşkanı adayı olarak almış olduğu yüzde 7 civarındaki oy , milletvekili seçiminde aldığı oyun yaklaşık 3 puan altındaydı. Bunun anlamı, milletin Sayın Akşener'e çok ta itibar etmediğidir. Fetöcülerin hepsinin, Mhp'nin küskünlerinin ve yeni bir parti olması sebebiyle heyecan arayanların oylarına rağmen barajı bile geçecek oy oranına ulaşamayan İyi Parti, daha şimdiden kısa sürede dağılmaya aday bir parti havasında. İleriki zamanlarda, Mhp'den gelen emanet oylar muhtemelen partiden gidecek ve İyi Parti daha da kan kaybedecektir.

 

Sevgili Dostlarım,

 

Her seçimde, kazanananlar ve de kaybedenler vardır. Pazar günkü seçimin en çok kazananları, Cumhur İttifakının iki büyük partisi olan Ak Parti ve Mhp'dir. Öte taraftan, bu seçimin en çok kaybedeni ise, hiç kuşku yok ki, Temel Karamollaoğlu ve partisidir. Bu kaybediş öylesine bir kaybediş ki, sanki bir seçim malubiyeti değil de, harakiri sonucunda intihar eden bir adamın kaybedişine eşdeğerdir.

 

Sebebini hemen açıklayalım;

 

Rahmetli Erbakanın partisi olan Saadet Partisi, Erbakan'ın sağlığında her ne kadar Ak Parti ile sürekli zıtlaşan ve çatışan bir parti gibi görünse bile, bu iki parti arasındaki ilişki hiçbir zaman kopmamıştı. Parti, milli görüş çizgisini esas alarak, muhafazakar kimliğinden hiç bir zaman taviz vermemişti. Fakat ne olduysa bu seçimler öncesinde oldu; Herkes, Saadet Partisinin Ak Parti ile beraber Cumhur İttifakı içerisinde yer almasına kesin gözüyle bakarken, Saadet Partisi bu yapı yerine Millet İttifakında yer almayı tercih etti. Chp ile son derece yakınlaşarak, Ak Parti aleyhine en azılı kampanyaları yapan parti olması inanılır gibi değildi. Politikalarından ve söylemlerinden "Milli Görüş" ideolojisi çıkmış, geriye sadece sıradan bir "Saadet" kalmıştı. Parti başkanı Sayın Karamollaoğlu Chp'nin tv kanalında programlara çıkıyor, Chp ile ortak söylemlerde bulunuyor, ama Ak Partiye karşı son derece sert politikalar sürdürüyordu. Partinin düzenlemiş olduğu Erbakan gecesinde, 28 Şubat döneminde Rahmetli Erbakanı boncuk boncuk terletenlere ödül verdirtiliyordu. Olanlar inanılır gibi değildi.

 

İşte bu şartlarda seçime giren Saadet Partisi, cumhurbaşkanlığı seçiminde "Bilge Başkan" lakaplı Temel Karamollaoğlu ile yüzde 1.35, milletvekilliği seçiminde ise yüzde birin altında oy alıyordu. Yani sonuç tam anlamıyla hezimetti..

 

Öte yandan Chp, Saadet partisiyle ittifak yapmış olmaktan son derece memnundu. Çünkü, bu ittifak sayesinde Chp, çok uzun yıllardır hiç milletvekili çıkaramadığı 11 ilde milletvekili çıkarma başarısı göstermişti. Genel toplamda ise, Saadet Partisi ile yapılan ittifak yüzünden 15 tane fazladan milletvekiline sahip olmuştu.

 

Peki Saadet Partisi ne kazanmıştı; koskoca bir hiç. Ortada ne itibar, ne milletvekili ne de Ak Partili kardeşlerine bakacak yüz kalmıştı. Ne diyelim, Türk siyasi tarihinin böylesine bir acemiliği göreceği varmış...

 

Saadet Partisinin durumuna ilişkin en uygun sözü ise, uzun yıllar öncesinde Ziya Paşa söylemiş;

 

Eyvah, bu bâzîçede bizler yine yandık,

Zîra ki ziyan ortada, bilmem ki ne kazandık!

 

(Eyvah bu oyunda bizler yine yandık, çünkü zarar ortada, bilmem biz ne kazandık)

 

Seçimlerin ülkemiz, milletimiz ve geleceğimiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum...

 

Esen Kalın Dostlarım...Yazarın Tüm Yazıları
KADER DİYEMEZSİN, SEN KENDİN ETTİN...
KIR ZİNCİRLERİNİ...
TRENE YENİLEN DEVELER...
"AH ZAMANE GENÇLERİ" DİYECEĞİNİZE...
UHUD'UN ANLATTIKLARI VE BİZİM ANLAMADIKLARIMIZ..
İKİNCİ EL GİYİM KÜLTÜRÜ...
İLAHİ DAVET, EZAN...
KÖRLER ÜLKESİNDE YA KRALSIN YA SEFİL...
SÜNNET ŞEKİL DEĞİL YORUMDUR...
UMUTLA OYUN OLMAZ...
AKILLI DELİLER...
HER İNSAN GİZLİ BİR HAZİNEDİR...
NE YAPARSAN YAP, AŞK İLE YAP...
BENİ İLGİLENDİRMEZ DEME...
SAVAŞIN GETİRDİĞİ FIRSATLAR...
SAVAŞI ASIL KİM BAŞLATTI?...
SU GİBİ AZİZ OL...
BABALAR VE KIZLARI...
ÜZGÜNÜZ, BİZ SİZİ DOYURAMADIK......
BU AYAKLAR KOKTU...
BALLAR BALINI BULDUM, KOVANIM YAĞMA OLSUN...
TÜRK GİBİ HİSSETMEK...
KAZAKİSTAN OLAYLARININ İÇYÜZÜ...
BUZDAĞININ GÖRÜNMEYEN YÜZÜ...
KIZIL SULTAN MI, ULU HAKAN MI?
İNSAN DOĞMAK KOLAY, İNSAN KALABİLMEK ZOR...
SADECE BAŞARIYA ODAKLANMA HATASI...
GASTRONOMİNİN BAŞKENTİ...
PAVLOV'UN KÖPEKLERİ...
BİR ŞAİRDEN ÖTESİ...
DÜNYA'NIN EFES'İ...
KÜFÜRBAZ...
CİNSİNE TÜKÜRDÜKLERİM...
URLA KARANTİNA ADASI...
GEZEN ÇOCUK YEĞ OLUR...
GÜZEL ATLAR DİYARI; KAPADOKYA...
CAMİLER SADECE NAMAZ KILINAN YERLER MİDİR...
DİL DÜŞÜNCENİN AYNASIDIR...
HEPİMİZ BİRAZ ŞAMANIZ...
İYİLİK YAPMAK YETMEZ...
TÜRKİYENİN MAYASI; YÖRÜKLER...
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN...
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN...
"NEREDE BU DEVLET" TEMALI PROVAKASYON...
BAŞARMAK İÇİN, KIR KABUĞUNU...
ŞEYTANIN ÇOCUKLARI...
SAHİPSİZ MEMLEKETİM...
BAZEN KANUN SUSAR İNSANLIK KONUŞUR...
ÖTEKİLEŞTİR(ME)...
KATAR SİZE NE YAPTI...
SEL GİDER KUMU KALIR ...
SENİ TUZ KADAR ÇOK SEVİYORUM...
KÖR DEĞİLLER, NİYETLERİ BOZUK...
FAZLA NORMALLEŞMEYİN, ÖLÜRSÜNÜZ...
DİKKAT! HER YAHUDİ SİYONİST DEĞİLDİR...
FİTNE, FÜCUR, DEDİKODU; YOK YOK ...
PLASEBO ETKİSİ...
PATATESTEN DOĞAN DOSTLUK...
MÖNTRÖYLE KANAL İSTANBUL'A VURMAK...
YAVRU VATAN KIBRIS...
BİD'ATLA ÂDETİ KARIŞTIRMAK...
ZAVALLI TETİKÇİLER...
CELLADINA AŞIK MİLLET...
NE ZAMAN İYİ BİR TOPLUM OLURUZ...
BAZI ŞEYLERDEN TASARRUF OLMAZ...
CEMRE DÜŞSÜN GÖNLÜMÜZE...
KAVANOZU KİM SALLADI...
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERÇEĞİ...
AYDIN'A KAR YAĞARSA...
CORONADAN DA BETER...
FUTBOLUN ADALETİ "VAR" MI?
BİR BOĞAZİÇİ HATIRASI...
SİYASET VE MEDYA ELİYLE KUTUPLAŞMA...
PANDEMİDE İNSANLIK TESTİ...
YEMİN OLSUN ZEYTİNE...
BOYAYI MI BEĞENMEDİN BOYACIYI MI...
YALVARIRIM BİRAZ NEFES...
SİZ BİZİ ASLA SEVEMEZSİNİZ...
ZAMANLA İMTİHAN...
PARA-TESTAN MÜSLÜMANLIK...
İT KOVAR GİBİ...
AHLAKSIZLIK VE CEHALET ÖLDÜRÜR...
HU DÖNÜŞÜ...
VERDİKÇE VERİYOR RABBİM...
MESELE AĞAÇ DEĞİL, VATAN...
HEM KEL, HEM FODUL BİR MİLLET...
HER SAKALLIYI HOCA SANMA...
DÜŞÜN ARTIK ATATÜRK'ÜN VE DİNDARLARIN YAKASINDAN...
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA...
KABAĞIN DA BİR SAHİBİ VAR...
RUHUNUZU DA FİTNESE SOKUN...
BÜYÜK RESMİ ISKALAMAYIN...
EGENİN YAZLIK SOKAK KAHVEHANELERİ...
ÇÖP KAMYONU İNSANLAR...
KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE...
AYASOFYA; BİR CAMİDEN FAZLASI...
PABUCU DAMA ATILASICALAR...
KADER MAHKUMLARI...
DİKKAT! FİLM İÇİNDE FİLM VAR...
UNVANIN SANA KALSIN, BANA İNSANLIĞIN LAZIM...
BİR MEYVEDEN ÖTESİ...
KIRIK CANLAR TEORİSİ...
MABEDİME NAMAHREM ELİ DEĞDİ...
EDEPSİZ YAPILAN İYİLİK, KÖTÜLÜKTÜR...
BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR...
BAZI ŞEYLERİN FİYATI OLMAZ...
OLANA DA OLMAYANA DA ŞÜKÜR...
KOBRA ETKİSİ...
VURUN ABALIYA...
KORONADAN KORUNALIM...
İNADINA GÜLÜMSE...
HEPİMİZ KORONAYAK OLDUK..
BU DA GEÇER YA HUU!...
VATAN BU KADAR UCUZ MU?
SURİYE'DE NE İŞİMİZ Mİ VAR?
VAKIF MALI ALLAH'IN MALIDIR...
İMDAAAT! BATIYORUZ...
HER MÜZİK GIDA DEĞİLDİR...
YOK, DEVE...
AKBABALAR...
SİLAHSIZ TERÖRİSTLER...
HIRSIZLIKTAN DA ÖTE...
ŞEYTANIN OYUNU..
ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR...
NE GÜNLERE KALDIK EY GAZİ HÜNKAR...
ZAMAN TÜNELİ...
BAZEN DİKİZ AYNASINA BAKMAK GEREKİR..
BİR KÜLTÜR EKONOMİSİ ÖRNEĞİ OLARAK EGE İLLERİ TANITIM GÜNLERİ...
HAD BİLDİRME HADSİZLİĞİ...
ÇAKIRBEYLİ ORGANİK KÖY PAZARI...
HERŞEY ZIDDIYLA KAİMDİR...
BİR BOZKIR KASABASINDAN BAŞKENTE...
ASLA PES ETME...
EVDEKİ ÖTEKİ ODA...
KAHPE İÇERDEN OLUNCA...
MUTLULUĞUN ANAHTARI; KANAAT..
BİLMEK YETMEZ, SÖYLEMEK LAZIM...
BAŞKASI OLMA KENDİN OL...
KİRPİ OKU MESAFESİNDE SEVGİ...
EYLÜL'DE GEL...
ÖN YARGI YA DA YARGISIZ İNFAZ...
Yaz sıcağında kar keyfi...
Duyarsızlık mı, hoşgörü mü...
KURBANLA ALLAH'A YAKLAŞMAK...
PİZZACI MUSTİ...
MAKAMLAR MİHENK TAŞIDIR...
YERYÜZÜNDEKİ MELEKLER...
"KEŞKE"LERE TAKILMADAN "İYİ Kİ"LERLE YAŞAMAK...
Küllerinden doğan ülke; Polonya
SABIR OLGUNLAŞTIRIR, ŞÜKÜR TATLANDIRIR...
KELEBEK ETKİSİ; GÜL Kİ DÜNYA GÜLSÜN...
GENCER; YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR GELENEK...
HER GECEYİ KADİR BİL...
ORUCA FARKLI BİR BAKIŞ; OTOFAJİ...
HIRSIZ VAR !!!
YENİ BİR KURTLA KUZU HİKAYESİ: VENEZUELA...
ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR...
BAZI ÖLÜMLER İTİBARLIDIR...
DİNİME KÜFREDEN BARİ MÜSLÜMAN OLSA...
SENİN OY KAÇA GİTTİ...
BİR BELEDİYEYE BAŞKAN OLMAK...
GÖNLÜM EGE'DE KALDI...
BİZE ÇOK AYIP ETTİLER(!)
SEÇİM AHLAKI, AHLAKIN SEÇİMİ...
MODERN YÖNETİMİN DEĞİŞEN KODLARI...
İNGİLİZCEYE NEDEN FRANSIZIZ...
EĞİTİME MUHTAÇ EĞİTİMCİLER...
ZEHİRLİ EKMEK...
HER YASAL HAK, HELAL DEĞİLDİR...
KUTSALLARI SÖMÜRMEK...
DEVLET BABADIR...
SEÇMEN NELERDEN ETKİLENİR...
TOPLUMUN SİNİR UÇLARINA DOKUNMAK...
ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM ...
HAD BİLMEK VE HAD BİLDİRMEK...
ÖNYARGI VE YARGISIZ İNFAZ...
SAATLER MİDİR ZAMANI BELİRLEYEN, YOKSA BİZ Mİ?
SARMAŞIK OLMA, KAVAK OL...
Merhamet edin ki merhamet bulasınız...
İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız onlarla birlikte yürüyün...
ŞEYTAN İŞ BULAMAYINCA KÜLÜ KARIŞTIRIRMIŞ...
AHLAK CAN ÇEKİŞİYOR...
ANDIMIZ ÜZERİNE BİRKAÇ TAHLİL...
FARKEDİLMEK İÇİN DEĞİL, FARK YARATMAK İÇİN ÇALIŞIN...
PATLAMAYA HAZIR BOMBA: BALKANLAR...
GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN İNSANLARI...
BOYLARI KÜÇÜK, KALPLERİ BÜYÜK İNSANLAR ÜLKESİ: VİETNAM... (Aydın Kırobalı - Perşembe)
FARKLI İNSANLAR VE FARKLI BİR KÜLTÜR: TAYLAND
ÖNCE ŞÜKÜR BİTTİ...
ÇİNE'NİN YOLLARI TAŞTAN...
BARDAĞI ARADA BİR YERE BIRAKIN...
AYAKLAR GİDER, YÜREK KALIR...
İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR...
HERKES BİRGÜN HESAP VERECEK...
EŞİTLİK Mİ, ADALET Mİ...
YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN BİRKAÇ TEMEL UNSURU...
SİYASETTE ÖNCELİK MESELESİ...
BAZEN SUSMAK DA VEBALDİR...
ŞİMDİ HESAP KİTAP ZAMANI...
GERÇEK KANDIRILANLAR...
ÖNCE DUYGULAR BİTTİ, SONRA BAYRAMLAR GİTTİ...
BEN PARTİ TUTMAM, PARTİ BENİ TUTAR...
(Bir Kısım Ülkücüler) DÜŞMANA YAKIN, DOSTA IRAK...
ORUÇ: KARNI AÇ, KALBİ TOK TUTMAK...
SİYASETTE KATAKULLİ..
SPORDAN ÖTE BİR ŞEY; FUTBOL...
BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİ...
ACİLEN ERKEN SEÇİM...
TUTARSIZLIKTA İSTİKRAR...
ARTIK, İPİN UCU BİZDE...
NE SÖMÜRDÜK, NE DE SÖMÜRÜLDÜK...
DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR...
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...
SAVAŞIN DA BİR AHLAKI VAR...
GELECEĞİMİZE BETON DÖKTÜK...
HİÇBİRİMİZ MASUM DEĞİLİZ...
SERVET VE ŞÖHRET DÜŞKÜNLÜĞÜ...
HELVA YAPACAK USTA YOK...
FETÖ TEHLİKESİ GEÇTİ Mİ?
ZEYTİN DALI GEVREK OLUR...
Ege'de ve Egeli olmak...
İRAN OLAYLARI ÜZERİNE BİR TAHLİL...
TÜRKİYE NERE, SEVAKİN NERE...
PİDE KUYRUĞUNDA BEKLEYEN HRİSTİYAN...
BİR KRİPTO HİKAYESİ...
REAKSİYON MU, AKSİYON MU? (KUDÜS)
EMPATİ, SEMPATİ VE HOŞGÖRÜ...
Başkalarının gözünden Aydın...
O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler...