Aydın KIROBALI

PATLAMAYA HAZIR BOMBA: BALKANLAR...

18 Ekim 2018, Perşembe

     

Değerli Okurlarım,

Son bir kaç haftadır, yapmış olduğum seyahatlere ait gözlem ve bilgilere dayalı yazılar yazıyorum. Bu yazıları kaleme almaktan maksadım ukelalık yapmak değil, bilginin paylaştıkça çoğalacağına olan inancımdır. Bu nedenle de, gittiğim ülkelerde ve katıldığım programlarda, sizlerle paylaşmak amacıyla gözlemler yapıp bilgiler derlemeyi kendime bir vazife addettim. Umarım, bir nebze de olsa sizlere faydalı olabiliyorumdur.

Bu hafta da sizlere, geçen haftaki Hırvatistan seyahatimle beraber, bu sene üçüncü kez görme fırsatı bulduğum Balkanlar'la ilgili ilginç bazı bilgiler verip analizler yapmak istiyorum.

Öncelikle, günümüz balkan ülkerinin eskiden tek bir ülke olarak yaşadıkları Yugoslavya ile ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Asıl adı Josip Broz olan Tito'nun karizmatik önderliği ile bir arada duran Yugoslavya’nın farklı etnik kültürlerden oluşan kompleks bir yapısı mevcuttu. Sosyalist olmasına rağmen, Rusya’nın politikalarını uygulamayan ve ülkesini herhangi bir dış gücün bağımlılığından uzak tutmayı başaran Tito, bu yönüyle Batı devletleri ve A.B.D. ile sıcak ilişkiler kurabilen ilk liderdi. 13 Ocak1953 tarihinde Yugoslavya Devlet Başkanı seçilen Tito, 16 Mayıs 1974 yılında Yaşam Boyu Devlet Başkanı ünvanını aldı ve 1980 yılındaki vefatına kadar bu görevini sürdürdü.

Aslen bir asker olan Tito, Karpat Bölgesindeki bir savaş sırasında Rus ordusuna esir düştüğünde orda bulunan Türklerle tanışmış ve daha sonra Türkleri çok sevdiğini belirtmiştir. Bundan dolayı Tito'dan, bir Türk dostu olarak bahsetmek yanlış olmaz.

Tito’nun karizmatik önderliği ile bir arada duran Yugoslavya'daki farklı unsurlar, Onun ölümünden bir süre sonra çözülmeye başladı ve Yugoslavya Sosyalist Federal Cumhuriyeti dağıldı. Yugoslavyanın dağılmasından sonra 1991 yılından başlayarak en son 2008 yılında bağımsızlığını kazanan Kosova ile birlikte tam yedi tane ayrı ülke ortaya çıktı.

Ne varki kurulan bu yeni ülkeler etnik, dini ve kültürel yapıları bakımından hiçbir zaman istikrarlı ve güvenli ülkeler haline gelememişlerdir.

Siyasi görüş ve dini yapıları bakımından bu ülkeleri üçe ayırmak gerekir;

Bir tarafta, Avrupa yanlısı ve halkı ağırlıklı olarak katolik olan Hırvatistan, bir tarafta Rusya yanlısı ve Ortodoks Sırbistan, bir başka tarafta ise Müslüman nüfusun ağırlıklı olduğu Bosna Hersek, Kosova ve nispeten de Makedonya gibi ülkeler var. Üstelik bu ülkelerden hiçbiri homojen bir etnik yapıya sahip değil ve bünyelerinde farklı milletlere ait küçük kanton bölgeler mevcut.

Bosna Hersek başlı başına bağımsız bir ülke gibi görünmesine rağmen, asıl olarak üç ana millet ve dinden insanların yaşadığı bir ülkedir. Yani Bosna Hersek demek, biraz Sırbistan, biraz Hırvatistan ve biraz da Müslüman Boşnakların yaşadığı Bosna demek. Ülkenin sahip olduğu bu karmaşık idari yapı, üç yıl süren kanlı iç savaşın sonunda imzalanan Dayton Anlaşması ile belirlenmiştir. Bu anlaşma ile, Dünyanın en karışık yönetim yapısı oluşturulmuş ve yine bu anlaşma ile sanki "Ülke hiç gelişemesin ve sürekli sorunlarla uğraşsın" denilmek istenmiştir. Ülke içerisinde adeta küçük ülkeler oluşturularak, sürekli bir kaos ortamı meydana getirilmiştir.

Gelelim Kosova'ya;

Kosova balkan ülkeleri içerisinde en son bağımsızlığını kazanan ikinci ülke konumundadır. Ülkenin bağımsızlığını kazanması kolay olmamış ve ancak Sırbistanla giriştiği kanlı savaşlar sonrasında bağımsız olabilmiştir. Fakat buna rağmen dünyada hala yeterince ülke tarafından tanınmadığı için Birleşmiş Milletler üyesi değildir. Ülke nüfusunun yüzde 92 si Arnavut kökenli olduğundan, Kosova'ya ikinci Arnavut denilebilir. Peki, Arnavut ve Kosaova birbirlerine sınır komşusu olmasına rağmen, tek bir ülke olarak birleşmeyip, neden iki ülke halinde yaşıyorlar? İşte bu sorunun cevabı çok vahim. Çünkü, güya bağımsız olmasına rağmen, Kosova tamamen Amerika'nın kontrol ve güdümü altında bir ülkedir. Ülkenin bağımsızlık savaşında Kosova halkına yardım eden Amerika, savaş sonrasında elini bu ülkeden çekmemiş ve en küçük kılcal damarlarına kadar ülkeyi ele geçirmiştir. Yani, ülkeyi bataklıktan kurtarmış ama, sonrasında da adeta iğfal etmiştir. Bu durumu Kosovanın her yerinde hissetmek ve görmek mümkün. Türkiye'ye dönüşümüzde bir süre kaldığımız Kosova Havalimanının vip salonunun duvarlarındaki, "Kosovaya hoş geldiniz, Amerikaya hoşgeldiniz" yazısını görünce, Amerikanın bu ülkedeki hakimiyetini daha da iyi anlamış oldum. Yani kısacası, sözde bağımsız, özde ise Amerikanın sömürüsü olan bir Kosova mevcut.

İşte bu nedenle de, halkları aynı milletten olan Kosova ve Arnavutluğun tek bir ülke haline gelememektedir. İki ülkenin birleşmesi, geleneksel politikası "Böl-parçala-yönet" olan Amerikanın istemediği bir durumdur.

Bu arada, günümüz Arnavutluğunun da çok büyük oranda Amerikanın güdümü altında olduğunu söylemeden de geçmemek lazım. İşte bu nedenledir ki, Amerikanın neredeyse tamamen güdümünde ve kontrolünde olan bu iki ülkede FETÖ hala çok etkin ve rahat pozisyondadır.

Değerli Okurlarım,

Bugünkü son örnek ülkemiz olan Makedonya'dan da biraz bahsedelim;

Geçen haftaki yazımda bahsettiğim gibi, Makedonya (özellikle başkenti olan Üsküp'te) Osmanlının bütün ihtişamını hissedebileceğiniz bir ülke. Gel gelelim, bu ülkenin de demografik, dinsel ve kültürel yapısı karmakarışık. Ülke içerisinde ağırlıklı bir nüfus Arnavut kökenli ve Gostivar ve Kalkandelen gibi bazı büyük şehirleri tamamen Arnavutların kontrolü altında. Azınlıkta da olsa ülkede bulunan Müslüman Türkler ülke yönetiminde etkin olacak güce sahip değiller.

Avrupa Birliğine aday Makedonyanın önündeki en büyük engel ise ismidir. Resmi adı "Eski Makedonya Yugoslav Cumhuriyeti" olan ülkenin ismindeki "Makedonya" kelimesi, güney komşusu Yunanistanın hoşuna gitmemekte ve bu nedenle de her fırsatta Makedonyanın önünü kesmektedir. Yunanlılara göre, dünyada tek bir Makedonya vardır o da Yunanistanda bulunmaktadır. İki ülke son zamanlarda "Kuzey Makedonya" ismi üzerinde uzlaşmışlar, fakat ne varki Makedonya'da yapılan referanduma yeterli katılım olmaması nedeniyle bu isim değişikliği şimdilik hayata geçirilememiştir.

Değerli Okurlarım,

Balkanlar tabi ki bu anlattığım ülkelerden ibaret değildir. Fakat anlattığım ülkeler ve verdiğim bilgiler bile, Balkanların ne denli bir iğneli fıçı olduğunu göstermek için yeterlidir diye düşünüyorum. İmkanı olan herkese önerim, Balkanları daha iyi anlamak ve ordaki kardeşlerimizin yaşadıkları sıkıntıları yerinde görmek için bu coğrafyayı ziyaret etmeleridir.

Unutulmamalıdır ki, atalarımızın ve hala pekçok soydaşımızın yaşadığı bu topraklara biz sahip çıkmazsak, birileri 3000 kilometreden bu yerlere gelip "Amerikaya hoşgeldiniz" yazısını yazacaktır.

Esen kalın dostlarım... Yazarın Tüm Yazıları
İYİLİK YAPMAK YETMEZ...
TÜRKİYENİN MAYASI; YÖRÜKLER...
SEN BENİM KİM OLDUĞUMU BİLİYOR MUSUN...
ÇAY DEYİP GEÇMEYİN...
"NEREDE BU DEVLET" TEMALI PROVAKASYON...
BAŞARMAK İÇİN, KIR KABUĞUNU...
ŞEYTANIN ÇOCUKLARI...
SAHİPSİZ MEMLEKETİM...
BAZEN KANUN SUSAR İNSANLIK KONUŞUR...
ÖTEKİLEŞTİR(ME)...
KATAR SİZE NE YAPTI...
SEL GİDER KUMU KALIR ...
SENİ TUZ KADAR ÇOK SEVİYORUM...
KÖR DEĞİLLER, NİYETLERİ BOZUK...
FAZLA NORMALLEŞMEYİN, ÖLÜRSÜNÜZ...
DİKKAT! HER YAHUDİ SİYONİST DEĞİLDİR...
FİTNE, FÜCUR, DEDİKODU; YOK YOK ...
PLASEBO ETKİSİ...
PATATESTEN DOĞAN DOSTLUK...
MÖNTRÖYLE KANAL İSTANBUL'A VURMAK...
YAVRU VATAN KIBRIS...
BİD'ATLA ÂDETİ KARIŞTIRMAK...
ZAVALLI TETİKÇİLER...
CELLADINA AŞIK MİLLET...
NE ZAMAN İYİ BİR TOPLUM OLURUZ...
BAZI ŞEYLERDEN TASARRUF OLMAZ...
CEMRE DÜŞSÜN GÖNLÜMÜZE...
KAVANOZU KİM SALLADI...
BOĞAZİÇİ ÜNİVERSİTESİ GERÇEĞİ...
AYDIN'A KAR YAĞARSA...
CORONADAN DA BETER...
FUTBOLUN ADALETİ "VAR" MI?
BİR BOĞAZİÇİ HATIRASI...
SİYASET VE MEDYA ELİYLE KUTUPLAŞMA...
PANDEMİDE İNSANLIK TESTİ...
YEMİN OLSUN ZEYTİNE...
BOYAYI MI BEĞENMEDİN BOYACIYI MI...
YALVARIRIM BİRAZ NEFES...
SİZ BİZİ ASLA SEVEMEZSİNİZ...
ZAMANLA İMTİHAN...
PARA-TESTAN MÜSLÜMANLIK...
İT KOVAR GİBİ...
AHLAKSIZLIK VE CEHALET ÖLDÜRÜR...
HU DÖNÜŞÜ...
VERDİKÇE VERİYOR RABBİM...
MESELE AĞAÇ DEĞİL, VATAN...
HEM KEL, HEM FODUL BİR MİLLET...
HER SAKALLIYI HOCA SANMA...
DÜŞÜN ARTIK ATATÜRK'ÜN VE DİNDARLARIN YAKASINDAN...
BİZ BÜYÜDÜK VE KİRLENDİ DÜNYA...
KABAĞIN DA BİR SAHİBİ VAR...
RUHUNUZU DA FİTNESE SOKUN...
BÜYÜK RESMİ ISKALAMAYIN...
EGENİN YAZLIK SOKAK KAHVEHANELERİ...
ÇÖP KAMYONU İNSANLAR...
KENDİSİ HİMMETE MUHTAÇ DEDE...
AYASOFYA; BİR CAMİDEN FAZLASI...
PABUCU DAMA ATILASICALAR...
KADER MAHKUMLARI...
DİKKAT! FİLM İÇİNDE FİLM VAR...
UNVANIN SANA KALSIN, BANA İNSANLIĞIN LAZIM...
BİR MEYVEDEN ÖTESİ...
KIRIK CANLAR TEORİSİ...
MABEDİME NAMAHREM ELİ DEĞDİ...
EDEPSİZ YAPILAN İYİLİK, KÖTÜLÜKTÜR...
BİR KEREDEN ÇOK ŞEY OLUR...
BAZI ŞEYLERİN FİYATI OLMAZ...
OLANA DA OLMAYANA DA ŞÜKÜR...
KOBRA ETKİSİ...
VURUN ABALIYA...
KORONADAN KORUNALIM...
İNADINA GÜLÜMSE...
HEPİMİZ KORONAYAK OLDUK..
BU DA GEÇER YA HUU!...
VATAN BU KADAR UCUZ MU?
SURİYE'DE NE İŞİMİZ Mİ VAR?
VAKIF MALI ALLAH'IN MALIDIR...
İMDAAAT! BATIYORUZ...
HER MÜZİK GIDA DEĞİLDİR...
YOK, DEVE...
AKBABALAR...
SİLAHSIZ TERÖRİSTLER...
HIRSIZLIKTAN DA ÖTE...
ŞEYTANIN OYUNU..
ŞİDDETİN HER TÜRLÜSÜNE HAYIR...
NE GÜNLERE KALDIK EY GAZİ HÜNKAR...
ZAMAN TÜNELİ...
BAZEN DİKİZ AYNASINA BAKMAK GEREKİR..
BİR KÜLTÜR EKONOMİSİ ÖRNEĞİ OLARAK EGE İLLERİ TANITIM GÜNLERİ...
HAD BİLDİRME HADSİZLİĞİ...
ÇAKIRBEYLİ ORGANİK KÖY PAZARI...
HERŞEY ZIDDIYLA KAİMDİR...
BİR BOZKIR KASABASINDAN BAŞKENTE...
ASLA PES ETME...
EVDEKİ ÖTEKİ ODA...
KAHPE İÇERDEN OLUNCA...
MUTLULUĞUN ANAHTARI; KANAAT..
BİLMEK YETMEZ, SÖYLEMEK LAZIM...
BAŞKASI OLMA KENDİN OL...
KİRPİ OKU MESAFESİNDE SEVGİ...
EYLÜL'DE GEL...
ÖN YARGI YA DA YARGISIZ İNFAZ...
Yaz sıcağında kar keyfi...
Duyarsızlık mı, hoşgörü mü...
KURBANLA ALLAH'A YAKLAŞMAK...
PİZZACI MUSTİ...
MAKAMLAR MİHENK TAŞIDIR...
YERYÜZÜNDEKİ MELEKLER...
"KEŞKE"LERE TAKILMADAN "İYİ Kİ"LERLE YAŞAMAK...
Küllerinden doğan ülke; Polonya
SABIR OLGUNLAŞTIRIR, ŞÜKÜR TATLANDIRIR...
KELEBEK ETKİSİ; GÜL Kİ DÜNYA GÜLSÜN...
GENCER; YOK OLMAYA YÜZ TUTMUŞ BİR GELENEK...
HER GECEYİ KADİR BİL...
ORUCA FARKLI BİR BAKIŞ; OTOFAJİ...
HIRSIZ VAR !!!
YENİ BİR KURTLA KUZU HİKAYESİ: VENEZUELA...
ÖNCE KADINLAR VE ÇOCUKLAR...
BAZI ÖLÜMLER İTİBARLIDIR...
DİNİME KÜFREDEN BARİ MÜSLÜMAN OLSA...
SENİN OY KAÇA GİTTİ...
BİR BELEDİYEYE BAŞKAN OLMAK...
GÖNLÜM EGE'DE KALDI...
BİZE ÇOK AYIP ETTİLER(!)
SEÇİM AHLAKI, AHLAKIN SEÇİMİ...
MODERN YÖNETİMİN DEĞİŞEN KODLARI...
İNGİLİZCEYE NEDEN FRANSIZIZ...
EĞİTİME MUHTAÇ EĞİTİMCİLER...
ZEHİRLİ EKMEK...
HER YASAL HAK, HELAL DEĞİLDİR...
KUTSALLARI SÖMÜRMEK...
DEVLET BABADIR...
SEÇMEN NELERDEN ETKİLENİR...
TOPLUMUN SİNİR UÇLARINA DOKUNMAK...
ŞİMDİ YENİ ŞEYLER SÖYLEMEK LAZIM ...
HAD BİLMEK VE HAD BİLDİRMEK...
ÖNYARGI VE YARGISIZ İNFAZ...
SAATLER MİDİR ZAMANI BELİRLEYEN, YOKSA BİZ Mİ?
SARMAŞIK OLMA, KAVAK OL...
Merhamet edin ki merhamet bulasınız...
İnsanlara liderlik etmek istiyorsanız onlarla birlikte yürüyün...
ŞEYTAN İŞ BULAMAYINCA KÜLÜ KARIŞTIRIRMIŞ...
AHLAK CAN ÇEKİŞİYOR...
ANDIMIZ ÜZERİNE BİRKAÇ TAHLİL...
FARKEDİLMEK İÇİN DEĞİL, FARK YARATMAK İÇİN ÇALIŞIN...
PATLAMAYA HAZIR BOMBA: BALKANLAR...
GÖNÜL COĞRAFYAMIZIN İNSANLARI...
BOYLARI KÜÇÜK, KALPLERİ BÜYÜK İNSANLAR ÜLKESİ: VİETNAM... (Aydın Kırobalı - Perşembe)
FARKLI İNSANLAR VE FARKLI BİR KÜLTÜR: TAYLAND
ÖNCE ŞÜKÜR BİTTİ...
ÇİNE'NİN YOLLARI TAŞTAN...
BARDAĞI ARADA BİR YERE BIRAKIN...
AYAKLAR GİDER, YÜREK KALIR...
İÇİMİZDEKİ İRLANDALILAR...
HERKES BİRGÜN HESAP VERECEK...
EŞİTLİK Mİ, ADALET Mİ...
YENİ YÖNETİM SİSTEMİMİZİN BİRKAÇ TEMEL UNSURU...
SİYASETTE ÖNCELİK MESELESİ...
BAZEN SUSMAK DA VEBALDİR...
ŞİMDİ HESAP KİTAP ZAMANI...
GERÇEK KANDIRILANLAR...
ÖNCE DUYGULAR BİTTİ, SONRA BAYRAMLAR GİTTİ...
BEN PARTİ TUTMAM, PARTİ BENİ TUTAR...
(Bir Kısım Ülkücüler) DÜŞMANA YAKIN, DOSTA IRAK...
ORUÇ: KARNI AÇ, KALBİ TOK TUTMAK...
SİYASETTE KATAKULLİ..
SPORDAN ÖTE BİR ŞEY; FUTBOL...
BALKANLARDAKİ TÜRK İZLERİ...
ACİLEN ERKEN SEÇİM...
TUTARSIZLIKTA İSTİKRAR...
ARTIK, İPİN UCU BİZDE...
NE SÖMÜRDÜK, NE DE SÖMÜRÜLDÜK...
DÜŞMANIMIN DÜŞMANI DOSTUMDUR...
ÇANAKKALE GEÇİLMEZ...
SAVAŞIN DA BİR AHLAKI VAR...
GELECEĞİMİZE BETON DÖKTÜK...
HİÇBİRİMİZ MASUM DEĞİLİZ...
SERVET VE ŞÖHRET DÜŞKÜNLÜĞÜ...
HELVA YAPACAK USTA YOK...
FETÖ TEHLİKESİ GEÇTİ Mİ?
ZEYTİN DALI GEVREK OLUR...
Ege'de ve Egeli olmak...
İRAN OLAYLARI ÜZERİNE BİR TAHLİL...
TÜRKİYE NERE, SEVAKİN NERE...
PİDE KUYRUĞUNDA BEKLEYEN HRİSTİYAN...
BİR KRİPTO HİKAYESİ...
REAKSİYON MU, AKSİYON MU? (KUDÜS)
EMPATİ, SEMPATİ VE HOŞGÖRÜ...
Başkalarının gözünden Aydın...
O iyi insanlar, o güzel atlara binip çekip gittiler...