Dr. Öğretim Üyesi Ali GÜREŞ

Müsabakalardan önce sporcular cinsel ilişkide bulunmalı mı?

12 Ocak 2013, Cumartesi

     


Dünyada ve ülkemizde müsabakalardan önce yapılan cinsel ilişkinin sporcuların oyun performanslarına nasıl bir etki gösterdiği uzun zamandır süregelen bir tartışma konusudur. Acaba gerçekten, cinsel ilişki hem fizyolojik yönden hem de psikolojik yönden sporcu performansı etkiler mi? Yıllardan beri, antrenörler sporcularına herhangi bir müsabakadan önce cinsel ilişkiden uzak durmak gerektiğini savunmuşlardır. Öyle ki müsabaka öncesi cinsel perhiz tüm spor müsabakalarının yazılı olmayan bir kuralı haline gelmiştir. Bu kuralın hipotezi de seksüel ilişkinin sporcunun performansını düşüreceği görüşüdür. Oysaki bu bilimsel araştırmalar kanıtlanmış bir görüş değildir. Dünyaca ünlü mesafe koşucusu Marty Liquori ise bu konudaki görüşünü “Seks sizi mutlu eder ve mutlu insanlar iyi koşamazlar” şeklinde ifade etmiştir. Bir başka Buffalo Bills takımının baş antrenörü olan Marv Levy dörtlü Super Bowling müsabakasından önce takım oyuncularının eşlerinden uzak durmaları konusunda ısrar etmiş fakat bu tutum takımın müsabakalardan başarı ile çıkmasını sağlayamamıştır (dörtte dört mağlubiyet). Bunun yanında müsabakadan önceki gece girilen cinsel ilişkiden fayda gördüğünü iddia eden atletlerin anlattıkları hikâyeler de yok değildir. Birleşik Amerikalı koşucu David Wottle ve Kanadalı kayak sporcusu Karin Lee Gardner kazandıkları Olimpiyat altın madalyalarını müsabaka öncesi girilen cinsel ilişkiye borçlu olduklarını belirtmişlerdir. New York Yankees takımının efsanevi menajeri Casey Stengel bu konudaki görüşünü “Bu adamları yıkan seks yapmak değil, bütün geceyi onu arayarak geçirmektir.” şeklinde belirtmiştir. Dünyada pek çok sporcunun önemli karşılaşmalar öncesi cinselliği yasakladıkları hatta bir cinsel perhiz durumunu dayattıkları biliniyor. Peki bu durum gerçekten de oyuncuların müsabaka sırasındaki performanslarına olumlu etki gösteriyor mu? Sporcuların önemli müsabakalardan önce cinsel ilişkiden uzak durmaları gerektiği konusundaki uzun yıllardan beri süregelen inanışın asıl nedeni cinsel başarısızlığın kişide huzursuzluğa neden olabileceği; boşalma olayının ise vücuttan testosteron (erkeklik hormonu) azalmasına yol açtığı ve azalmış testosteronun da kişinin hırsını azaltacağı teorisidir. Dolayısıyla hırsın azalmaması için onu biriktirmek tüketmemek amaçlanmaktadır. Fakat seksüel aktivite ile testosteronun azalmadığı hatta arttığını gösteren çalışmalar da mevcuttur.
Sporcuların müsabakalarda performanslarını kaybetmemeleri için müsabaka öncesi seks yapmaları yasaklana dursun son araştırmalara göre uzmanlar bu durumun her sporcu için uygun olmayabileceği görüşünde. Sporcuların önemli karşılaşmalardan önce cinsel perhiz uygulamalarını savunan düşünceler cinselliğin yalan yanlış bilgilerle azalttığı ve boşalmanın vücuttaki testosteron seviyelerini düşürdüğü teorisine bağlı gibi görünüyor. Seksin atletlerin enerjisini aldığı, testosteron seviyelerini düşürdüğü, saldırganlığı azalttığı ve insanları bir yarışmaya giremeyecek kadar mutlu ettiği düşünceleri kesinlik kazanmış değilse de birçok koç ve atlet de seksüel aktiviteyi engellemenin müsabakadaki saldırganlığı arttırdığı görüşünde. Oysa erkeklerde cinselliğin ana tetikleyicisi olan testosteronun cinsel aktivite sonrası düşüş gösterip göstermediği çok da belli değil. Bazı araştırmalar cinsel ilişki sonrası testosteron seviyelerinde düşüş olduğunu ortaya koyarken diğerleri testosteron seviyelerinin cinsellik sonrası arttığını hatta bir müddet de yüksek kalarak atletik performansı olumlu yönde etkileyebileceğini belirtiyor.
Minnesota’da yapılan bir araştırma cinsel ilişki sonrasındaki birkaç saatte enerji kapasitesinde bir değişiklik olmadığını ortaya koydu. Araştırmacılar müsabaka öncesi cinsel aktivitede bulunan ve bulunmayan sporcuları karşılaştırdıklarında aerobik güç, kalp performansı veya oksijen kullanımı alanlarında hiçbir fark bulamadılar. Colorado State Üniversite’sinde yapılan başka bir çalışmaya göre ise kavrama gücü, denge, hareket, reaksiyon zamanı ve akciğer kapasitesi de cinsel aktivite sonrası etkilenmiyor. University Hospital of Geneva’daki kardiyologlar bir bisiklet stres testinde seks ile ilgili aynı sonuçlara vardılar. Sonuçlar cinsel aktivitenin maksimum egzersiz seviyesine bir etki yapmadığını gösterse de seks sonrası ilk 2 saatte yapılan testlerde atletlerin daha stresli oldukları gözlemlendi. Bu nedenle araştırmacılar cinsel aktivite sonrası ilk 2 saat içinde spor yapmanın atletlerin toparlanma kapasitelerini azaltabileceğini belirtiyor.
Bir başka önemli çalışma Çin’de Zhejiang Üniversite’sinde 28 erkekle yapılan ve cinsel aktivite ile testosteron seviyelerini inceleyen bir çalışma kandaki testosteron seviyelerinin beklenmeyen bir şekilde etkilendiğini ortaya koydu. Bu araştırmaya göre cinsel perhizin ilk 6 gününde pek bir değişiklik olmazken 7. günde testosteron seviyelerinde yüzde 50’lik ani bir artış gözlendi ancak testosteron seviyelerinin bu artışı takiben tekrar düştüğü gözlemlendi. Buradaki esas sorun cinselliğin sportif performansa etkisinden çok sporcuların cinsel aktivite nedeniyle yeterli ve kaliteli bir uyku uyuyamamaları veya takım ruhundaki zedelenmeler de olabiliyor. Bazı koçlar cinsel ilişki sırasında yaşanması muhtemel sakatlıklara dikkat çekiyor. Şu anki ortak görüş ise seks yapmanın veya yapmamanın değişik insanlar üzerinde değişik etkilere sahip olduğu yönünde. Görülen o ki müsabaka öncesi gece seks yapmak her atleti farklı etkiliyor. Eğer kişi heyecanlı veya sinirli ise ve seks bu kişiyi rahatlatıyorsa o zaman müsabaka öncesi seks yapmak bu kişiye yararlı olabiliyor. Ancak kişi zaten rahat ise o zaman negatif bir etkisi olabileceğini de belirtiyor.
Burada önemli olan sporcuların önemli karşılaşmalardan önce daha önce denemedikleri ve etkilerini bilmedikleri aktivitelere kalkışmamalarıdır. Karşılaşma öncesi cinsel aktivitenin sporcular üzerinde ne gibi etkiler yaratacağı tam bilinmediğinden cinselliğe ihtiyaç duymayan sporcuların böyle bir aktivite içinde bulunmaya kendilerini zorlamamaları da gerekir. Unutulmaması gereken nokta iyi bir performans için optimal seviyede uyanıklık ve heyecan gerektiğidir. Fazla heyecan veya saldırganlık düşük performansa yol açabilir. Bu nedenle saldırganlık ve heyecan üzerindeki yatıştırıcı etkilerinden dolayı müsabaka öncesindeki gece seks yapmak buna ihtiyaç duyan ve mizacı uygun sporcular için de yasaklanmamalıdır. Herkes istediği gibi kendini nasıl rahat hissediyorsa öyle bir cinsel hayatı olmalıdır. İyi hafta sonları diliyorum.
Kaynaklar:*Cinsel Eğitim Ansiklopetisi,*www.doktornevra.com,* H. Hattat,i Üroloji Bölüm Başkanı ,Cerrahpaşa Tıp Fak. Androloji Bilim Dalı Başkanı,*www.geldik.com › ... › Sağlıklı Yaşam › Hastalıklar ve Tedavileri,www.ntvmsnbc.com 


Yazarın Tüm Yazıları
EGZERSİZİN SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARINA ETKİSİ
Egzersiz Esnasında Sıvı Kaybının Etkileri Nelerdir?
EGZERSİZ VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ
KADINLAR NASIL EGZERSİZ YAPMALIDIR?
KORONAVİRÜS VE EGZERSİZ
Vertigo Hastaları Nasıl Egzersizler Yapmalı?
Basit Egzersizlerle Sağlığınızı Koruyun
Jamaika Atletizm Sırları
Okul ve Egzersiz
Fibromiyalji ve Egzersiz
ALİ GÜREŞ KÖŞE
Genç kalmanın sırrı; aerobik egzersiz
Mahalli idareler sağlıklı yaşamın neresinde?
Rahatlatan egzersizler
Haydi zumbaya
Astım ve Bronşit Hastalarına Egzersiz Önerileri
Nabızla egzersiz
Ali Güreş köşe yazısı
Karın Sıkıştırma Egzersizleri
Egzersizle yaşlanma geciktirilebilir mi?
Kalp hastalıkları ve egzersiz
Egzersiz Yap Sivilcelerden Kurtul
Egzersiz ve romatizma
Cilt Güzelliğiniz İçin Egzersiz Yapın
Egzersiz ve beyin sağlığı
Egzersiz ve Bel Fıtığı
Koşu ve Yürüyüş İçin Öneriler
Çocuklarda fiziksel aktivite
Kegel Egzersizleri
Egzersiz ve Depresyon
Egzersizle Omuz Çökmesi ve Ağrısından Kurtulun
Karın Yağları ve Egzersiz
Egzersiz Yapmak Adet Dönemini Geciktirir mi?
Anemi ve Egzersiz
Her derde deva
Bacaklar için egzersiz
Egzersiz ve Oruç
Kadın ve egzersiz
Doğru Kardio Egzersizleri
Kalça kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri
Hangisi faydalı? Koşu mu yoksa yürüyüş yapmak mı?
Egzersiz ve Romatizma
Egzersiz yap selülitten kurtul
Egzersiz hangi saatlerde yapılmalıdır?
Okul ve spor
Kabızlık ve Egzersiz
Spor kültürünün oluşmasında yerel yönetimlerin rolü
Tansiyon Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı
Kilo Almak İstiyorsan Egzersiz Yap
Yerel Yönetimlerin egzersiz politikaları var mı?
Solunum Sistemimiz ve Egzersiz
Yerel Yönetimler Spor Aktivitelerini Desteklemeli
Egzersiz ve sigaranın etkileri
Egzersizin bulaşıcı hastalıklar üzerindeki etkisi
Spor Bilinci Yaratmak
Egzersizin Cinsel Sorunlar Üzerine Etkisi
Karaciğer Yağlanması ve Egzersiz
Egzersiz ve Doğru Nefes Alma
Egzersizin Testosteron ve Kas Gelişimine Etkisi
Kalp Sağlığınız İçin Dans Edin Lütfen!
Egzersiz Sırasında Kan Şekerinin Düşmesi
Göğüste Kireçlenmeye Karşı Egzersiz
Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Pilates
Bayanlarda Ağırlık Çalışmasının Önemi
Esneme Egzersizlerinin Önemi
Tantra Egzersizleri ve Cinsel Performans
Egzersiz ve serotonin (Mutluluk)
Vücut Geliştirme ve Ergojenik Yardımcılar
Egzersiz yaparken sıvı kullanımı
Rahatlama egzersizleri
Düzenli Egzersiz Kalbinizi Nasıl Etkiler?
Hareketsiz yaşamın riskleri
Çocuklarda egzersiz ve hareket eğitimi
Sağlığınız için basit hareketler
Romatizma hastaları egzersiz yapabilir mi?
Düztabanlık ve ayak ağrıları için egzersizler
Farklı Zeminde Koşmalıyız
Regl döneminde uygun egzersiz
Çağın hareketsizlik sorunu var
Egzersizin stres üzerindeki etkisi
Yavaş Tempolu Aerobik Egzersiz Gençleştiriyor
Ülseratif kolitli olan hastalar egzersiz yapabilir mi?
Egzersiz yapmak kolesterolü düşürür mü?
Bayanlarda kol arkası sarkmalarını önleyici egzersizler
Egzersizin Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkisi
Beliniz için egzersiz dönemi
Egzersizin beyin sağlığı üzerindeki etkisi
Topuklu ayakkabıların yarattığı hasar
Egzersiz göğüs sarkmalarını engelliyor mu?
Kasık fıtığı için egzersiz önerileri
Parkinson hastaları egzersiz yapabilir mi?
Egzersizin migren üzerindeki etkisi
Yaşlılık döneminde egzersiz ve riskleri
Vücut geliştirirken yaptığımız hatalar
Egzersiz Yapmak Gribe Yakalanmayı Azaltıyor mu?
Egzersizle sırt ve bel ağrılarından kurtulun
Bayanlarda kalça sıkıştırma egzersizleri
Egzersizin Psikolojik Etkileri
Hamilelikte Egzersizin Bebeğin Beyin Gelişimine Etkisi
Çocuğunuzun Kalbi Egzersize Ne Kadar Hazır?
Karın kaslarına yönelik egzersiz önerilerimiz
Zayıflama Uğruna Sağlığınızdan Olmayın
Farklı Ortamlarda Egzersiz ve Yükselti
Egzersizin Selülit Üzerine Etkisi
Egzersiz krampları
Yoğun Egzersizin Hormonlara Etkisi
Kas geliştiren ilaçların zararları
Duruş Bozukluğu İçin Egzersiz Önerileri
Egzersiz bunamanın ilacıdır
Vitaminler egzersizin etkisini azaltıyor mu?
Egzersizin beyin üzerine etkisi
Bebeklere egzersiz yaptırılır mı?
Soğuk havalarda egzersiz yaparken dikkat
Cumhuriyet Döneminde Spor ve Atatürk
Egzersiz yapmak gençleştirir mi?
Bayan Sporcuların Kabusu: Regl Döneminde Performans düşer mi?
Fiziksel aktivite yapma alışkanlığı edinme
Zencilerin performans üstünlüğü genetik mi?
Pilates yapmak zayıflatıyor mu?
Olimpiyatları neden kaybettik?
Egzersiz Kaliteli Yaşamın İlacıdır
Egzersizin Kas Hastalığına Etkisi
Egzersizde Ergojenik Destek Nedir?
Kalbinizi Egzersiz Yaparak Koruyun
Ankilozan spondilit Hastaları Ne Tür Egzersizler Yapmalı?
Oruçlu iken egzersiz yapılır mı?
Hamilelikte egzersiz yapılır mı?
Sıcakta fiziksel aktivite yapmak.
Regl Döneminde Egzersiz Yapılır Mı?
Lenf Ödemde Egzersiz Yapmak
Bayanlar için Yağlarından Kurtulma Önerileri
Çocuklarda Denge Gelişimi
Yaz Spor Okulları
Fiziksel Aktivite Esnasında Yapılan Yanlışlar
Göbek yağlarından kurtulmanın şifresi
Gençlik ve Spor Bayramı ile Ulusal Spor Politikası
Fiziksel aktivite beyin hücrelerini yeniliyor
Fiziksel aktivite ve zihinsel gelişim
Bırakın çocuklar oynasın
Muhteşem Tibet’in Beşlisi Nedir?
Ergenlik dönemde neden fiziksel aktivite yapılmalıdır?
Fiziksel aktivitenin osteoporoz üzerine etkisi
Hangi Egzersizler Büyüme Hormonunu Tetikler?
Fiziksel aktivite meme kanseri riskini azaltır mı?
Çalışma hayatında fiziksel aktivite
Yağlardan kurtulmak için şifreler
Aktivitenin psikolojik etkileri
Hangi fiziksel aktivite hangi hastalığa iyi geliyor?
Fiziksel aktivitenin iskelet sistemi üzerine etkileri nelerdir?
Egzersiz yapılan zemin ve kullanılan ayakkabı nasıl olmalıdır?
Çocuklar için hangi fiziksel aktiviteler boy uzatır?
Neden Sporcular Doping Kullanma İhtiyacı Duyarlar? Zararları Nelerdir?
Sporcular neden aniden ölüyor?
Müsabakalardan önce sporcular cinsel ilişkide bulunmalı mı?
Vücut Geliştirmede Kullanılan İlaçların Metabolizma Üzerine Olumsuz Etkileri
Yorgunluğa karşı fiziksel aktivite iyi gelir mi?