Dr. Öğretim Üyesi Ali GÜREŞ

Zayıflama Uğruna Sağlığınızdan Olmayın

1 Şubat 2014, Cumartesi

     

Bu haftaki yazımda siz okurlarıma zayıflama uğuruna yaptığınız hatalardan bahsetmek istiyorum. Zayıflamak için ne gibi hatalar yapmıyoruz ki? “Sürekli olarak su içersem zayıflarım, “Üzerime giyeceğim bir poşetle ya da streç filmle koşu ya da yürüyüş yaparım ve zayıflarım”, “Durmadan yerimde zıplarsam veya hiç karbonhidrat kullanmazsam zayıflarım” gibi. Ancak bu düşüncelere son yıllarda zayıflama ilaçları ya da yağ yakıcılar da eklendi ve çok etkin olarak kullanılmaya başlandılar. Aslında zayıflamanın sınırı, sağlıklı kilomuzu iyi bilmekten geçiyor. İdeal kilo, kişinin kendisini iyi hissettiği en sağlıklı kilodur. İdeal kiloyu saptamada da pek çok formül kullanılıyor. Bu formüller hakkında kısa bir bilgiler verelim. Beden-kitle indeksi (BKİ) adı verilen formül çok pratiktir. BKİ, vücut ağırlığının (kg), boyun karesine (m²) bölünmesi ile hesaplanır. Bu değer yaş ve cinsiyetten bağımsızdır. Sağlık ve spor eğitim uzmanları, BKI değerlerini, normal kilolu, fazla kilolu ve obez şeklinde gruplara ayırmıştır. Kişi, beden kitle indeksi 21-25 oluncaya kadar zayıflayabilirsiniz. Şimdi sıra ile denen yöntemleri açıklayalım;

 

SÜREKLİ SU İÇMEK

Su içmeyi unutan bir toplumuz, su yerine daha çok çay ve kahveyi tercih etmek asla suyun yerini tutamaz. Su içmek ise sizi de bildiğiniz gibi asla zayıflatmaz. Sadece aldığınız kalorinin harcanmasına, metabolizmanın hızlanmasına, sindirim sisteminin hızlanmasına ve ödemin atılmasına yardımcı olur. Birçok araştırma sonucuna göre ihtiyacınız ölçüsünde su içmek metabolizmayı hızlandırmaktadır. Dolayısıyla aldığınız kalorinin harcanmasını da hızlandırmaktasınız. Su içmek faydalı ancak zayıflatma konusundaki etkisi yoktur.

 

NAYLON POŞET GİYEREK YA DA STREÇ FİLM SARARAK EGZERSİZ YAPMAK

Naylon poşet giyerek ya da streç film sararak zayıflama yöntemlerine genel olarak bakacak olursak birçok zayıflama çeşidi ile karşılaşmamız mümkündür. Bu yöntemlerden bir tanesi de poşet giymek ve streç film ile zayıflama olarak karşımıza çıkmaktadır. Streç film sararak ya da poşet sararak zayıflamak isteyen birçok kişi bu yöntemi uygulamaktadır. Ancak bu konu hakkında bilinmesi gereken birtakım hususlar bulunmaktadır. Vücuda streç film sarılması ya da poşet giyilmesi yağ yakımına neden olmamaktadır. Daha doğrusu vücudunda yüksek oranda yağ bulunan kişilerin streç film sararak zayıflamak istemesi istenen sonuçların ön plana çıkmasını sağlamayacaktır. Çünkü bu yöntem dahilinde sadece vücuttan aşırı derecede su atılmakta ve vücudun su kaybını meydana getirmesi sağlanmaktadır. Bu nedenle streç film sararak zayıflamak isteyenlerin büyük bir beklenti içerisine girmemesi önerilmektedir. Hatta tansiyon, kalp, şeker hastalarında ani ölümlere neden olabilir.

 

YERİNDE ZIPLAMAK ZAYIFLATIR MI?

Yerinde zıplamak sağlığınızı güçlendirmenin en kolay ve eğlenceli yollarından biridir. Günde, 15-20 dakika yerinde yada trambolin üzerinde geçireceğiniz sıçramalar size fazla kilolarınızdan kurtulmak, vücudunuzun temizlenmesine yardımcı olmak, bağışıklık sisteminizi güçlendirmek gibi faydalar sağlar; bir yandan da iyi bir egzersiz yapmış olursunuz. Zıplayın, sonuçlarından memnun kalacaksınız. Zıplamak, fazla kiloları yakmak için iyi bir egzersizdir. Düzenli zıplamak, koşu, bisiklet veya yüzmede olduğu gibi vücutta kalorilerin yakılmasını sağlar. Zıplama yoluyla lenf sistemi uyarılır. Böylece egzersiz esnasında metabolizmanın hareketlenmesinin sonucu ortaya çıkan asitli atıkların, toksinlerin vücuttan atılması daha kolay hale gelir.

 

ZAYIFLAMA İLAÇLARI İLE ZAYIFLAMA?

Bilim adamları “dünya giderek şişmanlıyor” diyerek yaklaşan tehlikeye dikkat çekerken, diğer yandan sağlıklı beslenme önerileri ve diyet savaşları hızla devam ediyor. Zayıflama ilaçlarının tüketimi ise günden güne artıyor. Zayıflama ilaçları ya da yağ yakıcılar son yıllarda çok etkin olarak kullanılmaya başlandılar. Bunların başında Zenical, ZenicaP,L.Cartin, dinitrofenol maddesi içerikli ilaçlar aslında ülkemizde ilk kez satılmıyor, yıllardır profesyonel vücut geliştirme sporu ile ilgilenenler için bilinen bir şeydir ve kullananlar vardır. Ancak son yıllarda internetteki hareketlilik rahatsız edici ve tehlikeli boyutlara gelmiştir. Sosyal paylaşım alanlarında reklam vererek sürekli yeni insanlara ulaşan dinitrofenol satıcıları, dinitrofenoli güvenle kullanılabilir bir diyet ürünü gibi gösteriyor ve zayıflamak isteyen insanları ağlarına düşürmeye çalışıyorlar. Dinitrofenol hakkında yazdıkları sözde açıklayıcı yazılar ise bu zehrin karanlık yüzünden hiç bahsetmiyor. Gelin şimdi size konuyu hiç de uzatmadan dinitrofenoli tanıtmaya çalışayım.

 

DİNİTROPHENOL’ÜN ÖLDÜRÜCÜ ETKİSİ VAR MIDIR?

Tabii, aşırı dozda kullanılan her şey sizi öldürebilir; buna bütün ilaçlar dahildir. Ancak ilaçlar doktor kontrolünde verilir ve ayrıca ilaç sıfatı olmadan önce detaylı araştırmalardan geçerler. Dinitrophenol satıcıları internetteki satış sayfalarında “Dinitrophenolü dozajında kullanırsanız muhtemelen bir şey olmayacaktır” mesajı vermektedir. İşte, sorun tam da buradadır. Klinik olarak bir uzman tarafından kullandırılan ilaçların tavsiye edilen kullanım dozajları ölüme yol açmaz. Buna karşın satıcıların önerdiği dozda Dinitrophenol kullanımının ölüme yol açabileceği görülmüştür. Kaçının fazla dozdan olduğu bilinmez ama bugüne kadar dünya çapında 60’ın üstünde ölüm sebebinin Dinitrophenol kullanımıyla ilişkili olduğu otopsi raporlarıyla kanıtlanmıştır. Kayıtlara geçmeyen ölüm sayısı ise belirsizdir. Dinitrophenol kullanarak hastaneye düşenlerin sayısının ise bu sayıdan çok daha fazla olduğu kesindir.

 

Sonuç olarak, zayıflama ilaçları kesinlikle doktor kontrolünde kullanılmalı, gelişebilecek reaksiyonlara karşı çok dikkatli olunmalıdır. Bununla birlikte kilo vermek amacıyla arkadaş tavsiyesi ile orijini belli olmayan ilaçlar kullanmak yerine egzersiz ve diyetle kilo kontrolü sağlanmaya çalışılmalıdır.

 

KAYNAKLAR: *Vander İnsan Fizyolojisi (2013), **Arthur C. Guyton, John A. Hall Yüce Yayımları; **N.Akgün, Egzersiz Fizyolojisi(1992**UÜ-SK Atatürk Rehabilitasyon Uygulama ve Araştırma Merkezi,2007, www.istanbulsaglik.gov.tr,* Gülhane Askeri Tıp Akademisi (Gata) Spor Hekimliği Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Taner Aydın,** Spor Hekimi,Prof. Dr. Hakan Gür, Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Spor Hekimliği Anabilim Dalı, Bursa mitochondrial respiration and increasing oxidative stress". Cell Metab. 6 (4): 280–93. doi:10.1016/j.cmet.2007.08.011. PMID 17908557.* "Reuters" article on Ristow’s findings on the positive role of oxidative stress,* "Eurekalert" article on Ristow’s findings on the positive role of oxidative stress,* Michael Ristow, Sebastian Schmeisser (2011). "Extending lifespan by increasing oxidative stress". Free Radical Biology and Medicine 51 (2): 327–336. doi:10.1016/j.freeradbiomed.2011.05.010. PMID 21619928.* Michael Ristow, Kim Zarse, ... ,Matthias Blüher (2009). "Antioxidants prevent health-promoting effects of physical exercise in humans". Proc. Natl. Acad. Sci. U.S.A. 106 (5): 8865–8870. oi:10.1073/pnas.0903485106. PMC 2680430. PMID 19433800.*Bjelakovic G, Nikolova D, Gluud LL, Simonetti RG, Gluud C (2007). "Mortality in randomized trials of antioxidant supplements for primary and secondary prevention: systematic review and meta-analysis". JAMA 297 (8): 842–57. doi:10.1001/jama.297.8.842. PMID 17327526.* Birmingham Üniversitesi’nden Dr. Sarah Aldred, Dr. Michael RistowYazarın Tüm Yazıları
EGZERSİZİN SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARINA ETKİSİ
Egzersiz Esnasında Sıvı Kaybının Etkileri Nelerdir?
EGZERSİZ VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ
KADINLAR NASIL EGZERSİZ YAPMALIDIR?
KORONAVİRÜS VE EGZERSİZ
Vertigo Hastaları Nasıl Egzersizler Yapmalı?
Basit Egzersizlerle Sağlığınızı Koruyun
Jamaika Atletizm Sırları
Okul ve Egzersiz
Fibromiyalji ve Egzersiz
ALİ GÜREŞ KÖŞE
Genç kalmanın sırrı; aerobik egzersiz
Mahalli idareler sağlıklı yaşamın neresinde?
Rahatlatan egzersizler
Haydi zumbaya
Astım ve Bronşit Hastalarına Egzersiz Önerileri
Nabızla egzersiz
Ali Güreş köşe yazısı
Karın Sıkıştırma Egzersizleri
Egzersizle yaşlanma geciktirilebilir mi?
Kalp hastalıkları ve egzersiz
Egzersiz Yap Sivilcelerden Kurtul
Egzersiz ve romatizma
Cilt Güzelliğiniz İçin Egzersiz Yapın
Egzersiz ve beyin sağlığı
Egzersiz ve Bel Fıtığı
Koşu ve Yürüyüş İçin Öneriler
Çocuklarda fiziksel aktivite
Kegel Egzersizleri
Egzersiz ve Depresyon
Egzersizle Omuz Çökmesi ve Ağrısından Kurtulun
Karın Yağları ve Egzersiz
Egzersiz Yapmak Adet Dönemini Geciktirir mi?
Anemi ve Egzersiz
Her derde deva
Bacaklar için egzersiz
Egzersiz ve Oruç
Kadın ve egzersiz
Doğru Kardio Egzersizleri
Kalça kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri
Hangisi faydalı? Koşu mu yoksa yürüyüş yapmak mı?
Egzersiz ve Romatizma
Egzersiz yap selülitten kurtul
Egzersiz hangi saatlerde yapılmalıdır?
Okul ve spor
Kabızlık ve Egzersiz
Spor kültürünün oluşmasında yerel yönetimlerin rolü
Tansiyon Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı
Kilo Almak İstiyorsan Egzersiz Yap
Yerel Yönetimlerin egzersiz politikaları var mı?
Solunum Sistemimiz ve Egzersiz
Yerel Yönetimler Spor Aktivitelerini Desteklemeli
Egzersiz ve sigaranın etkileri
Egzersizin bulaşıcı hastalıklar üzerindeki etkisi
Spor Bilinci Yaratmak
Egzersizin Cinsel Sorunlar Üzerine Etkisi
Karaciğer Yağlanması ve Egzersiz
Egzersiz ve Doğru Nefes Alma
Egzersizin Testosteron ve Kas Gelişimine Etkisi
Kalp Sağlığınız İçin Dans Edin Lütfen!
Egzersiz Sırasında Kan Şekerinin Düşmesi
Göğüste Kireçlenmeye Karşı Egzersiz
Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Pilates
Bayanlarda Ağırlık Çalışmasının Önemi
Esneme Egzersizlerinin Önemi
Tantra Egzersizleri ve Cinsel Performans
Egzersiz ve serotonin (Mutluluk)
Vücut Geliştirme ve Ergojenik Yardımcılar
Egzersiz yaparken sıvı kullanımı
Rahatlama egzersizleri
Düzenli Egzersiz Kalbinizi Nasıl Etkiler?
Hareketsiz yaşamın riskleri
Çocuklarda egzersiz ve hareket eğitimi
Sağlığınız için basit hareketler
Romatizma hastaları egzersiz yapabilir mi?
Düztabanlık ve ayak ağrıları için egzersizler
Farklı Zeminde Koşmalıyız
Regl döneminde uygun egzersiz
Çağın hareketsizlik sorunu var
Egzersizin stres üzerindeki etkisi
Yavaş Tempolu Aerobik Egzersiz Gençleştiriyor
Ülseratif kolitli olan hastalar egzersiz yapabilir mi?
Egzersiz yapmak kolesterolü düşürür mü?
Bayanlarda kol arkası sarkmalarını önleyici egzersizler
Egzersizin Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkisi
Beliniz için egzersiz dönemi
Egzersizin beyin sağlığı üzerindeki etkisi
Topuklu ayakkabıların yarattığı hasar
Egzersiz göğüs sarkmalarını engelliyor mu?
Kasık fıtığı için egzersiz önerileri
Parkinson hastaları egzersiz yapabilir mi?
Egzersizin migren üzerindeki etkisi
Yaşlılık döneminde egzersiz ve riskleri
Vücut geliştirirken yaptığımız hatalar
Egzersiz Yapmak Gribe Yakalanmayı Azaltıyor mu?
Egzersizle sırt ve bel ağrılarından kurtulun
Bayanlarda kalça sıkıştırma egzersizleri
Egzersizin Psikolojik Etkileri
Hamilelikte Egzersizin Bebeğin Beyin Gelişimine Etkisi
Çocuğunuzun Kalbi Egzersize Ne Kadar Hazır?
Karın kaslarına yönelik egzersiz önerilerimiz
Zayıflama Uğruna Sağlığınızdan Olmayın
Farklı Ortamlarda Egzersiz ve Yükselti
Egzersizin Selülit Üzerine Etkisi
Egzersiz krampları
Yoğun Egzersizin Hormonlara Etkisi
Kas geliştiren ilaçların zararları
Duruş Bozukluğu İçin Egzersiz Önerileri
Egzersiz bunamanın ilacıdır
Vitaminler egzersizin etkisini azaltıyor mu?
Egzersizin beyin üzerine etkisi
Bebeklere egzersiz yaptırılır mı?
Soğuk havalarda egzersiz yaparken dikkat
Cumhuriyet Döneminde Spor ve Atatürk
Egzersiz yapmak gençleştirir mi?
Bayan Sporcuların Kabusu: Regl Döneminde Performans düşer mi?
Fiziksel aktivite yapma alışkanlığı edinme
Zencilerin performans üstünlüğü genetik mi?
Pilates yapmak zayıflatıyor mu?
Olimpiyatları neden kaybettik?
Egzersiz Kaliteli Yaşamın İlacıdır
Egzersizin Kas Hastalığına Etkisi
Egzersizde Ergojenik Destek Nedir?
Kalbinizi Egzersiz Yaparak Koruyun
Ankilozan spondilit Hastaları Ne Tür Egzersizler Yapmalı?
Oruçlu iken egzersiz yapılır mı?
Hamilelikte egzersiz yapılır mı?
Sıcakta fiziksel aktivite yapmak.
Regl Döneminde Egzersiz Yapılır Mı?
Lenf Ödemde Egzersiz Yapmak
Bayanlar için Yağlarından Kurtulma Önerileri
Çocuklarda Denge Gelişimi
Yaz Spor Okulları
Fiziksel Aktivite Esnasında Yapılan Yanlışlar
Göbek yağlarından kurtulmanın şifresi
Gençlik ve Spor Bayramı ile Ulusal Spor Politikası
Fiziksel aktivite beyin hücrelerini yeniliyor
Fiziksel aktivite ve zihinsel gelişim
Bırakın çocuklar oynasın
Muhteşem Tibet’in Beşlisi Nedir?
Ergenlik dönemde neden fiziksel aktivite yapılmalıdır?
Fiziksel aktivitenin osteoporoz üzerine etkisi
Hangi Egzersizler Büyüme Hormonunu Tetikler?
Fiziksel aktivite meme kanseri riskini azaltır mı?
Çalışma hayatında fiziksel aktivite
Yağlardan kurtulmak için şifreler
Aktivitenin psikolojik etkileri
Hangi fiziksel aktivite hangi hastalığa iyi geliyor?
Fiziksel aktivitenin iskelet sistemi üzerine etkileri nelerdir?
Egzersiz yapılan zemin ve kullanılan ayakkabı nasıl olmalıdır?
Çocuklar için hangi fiziksel aktiviteler boy uzatır?
Neden Sporcular Doping Kullanma İhtiyacı Duyarlar? Zararları Nelerdir?
Sporcular neden aniden ölüyor?
Müsabakalardan önce sporcular cinsel ilişkide bulunmalı mı?
Vücut Geliştirmede Kullanılan İlaçların Metabolizma Üzerine Olumsuz Etkileri
Yorgunluğa karşı fiziksel aktivite iyi gelir mi?