Dr. Öğretim Üyesi Ali GÜREŞ

Cilt Güzelliğiniz İçin Egzersiz Yapın

6 Aralık 2015, Pazar

     

Düzenli egzersizin cilt sağlığına etkisi üzerine tarafıma yöneltilen sorulara cevap vermeye çalışacağım. Halter ya da ağırlık kaldırmak, aerobik egzersiz hareketleri yapmak ve yoga yaparak gerginleşmek; bunların hepsi hem vücudunuz hem de cildiniz için çok faydalıdır. Egzersiz çoğu zaman aklımıza hemen kilo verme, kas yapma ve duruşumuzu düzeltme fikirlerini getirir. Ama şimdi, doktorlar düzenli egzersiz yapmanın vücudumuzun başka bir bölgesine, yani cildimize de iyi geldiğini söylüyorlar. Gerçekten de sağlık uzmanları, yaptıkları araştırmada düzenli egzersiz yapmanın, akneleri azaltmaktan yaşlılık belirtileriyle savaşmaya kadar birçok konuda önemli rol oynayabildiğini belirtiyorlar. Bu araştırmaların egzersizin tüm vücudumuz için çok yararlı etkileri olduğu artık bir sır değil. Fakat birçok insanın fark etmediği nokta şu ki tenimiz vücudumuzun en geniş organı; bu yüzdendir ki egzersizin etkileri de oldukça fazla olabiliyor, diyorlar.

Egzersizin etkileri arasında artan kan dolaşımı ve besinlerin deri hücrelerine daha iyi dağıtımı olduğu belirtiliyor. Diğer etkileri, kollajen yapımı için cilde uygun değer koşulları sağlamak, lifleri destekleyerek tenden kırışıklıkları ve çizgileri uzak tutmak. Ama egzersizde en çarpıcı etkisi, akneye eğilimli ciltlerde görülür. Cilt doktorlar, egzersiz hareketlerinin, temiz ve sağlıklı bir cilde kavuşmanız için yararlı olduğunu belirtiyorlar. Nasıl mı? Egzersiz, DHEA ve DHT gibi testosteron ilişkili hormonların üretilmesinde yardımcı oluyor. Kaliforniya’da bulunan Berman Cilt Enstitüsü dermatologları, “egzersiz yaptığınız zaman stres seviyemizin düştüğünü gösteren birçok dolaylı kanıt bulunmaktadır” diyor. Böylece böbrek üstü bezler, akne oluşumuna neden olabilecek erkeklere özgü hormonlarını daha az üretir. Eğer kanıt istiyorsanız, son teslim tarihi yaklaşmış olan dönem ödevi ya da iş projesi gibi stres seviyenizin yüksek olduğu herhangi bir durumu düşünün; büyük ihtimalle birdenbire patlayan bir sivilce anımsayacaksınız.

Uzmanlara göre: “Neredeyse herkesin cildi, ama özellikle akneye eğilimli kişilerin cildi, stres altındayken patlak verir.” Egzersiz, bu patlakları, kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Stres azaltılırsa adrenalin seviyesi yatışma eğilimine geçer. Daha az hormon üretimi oluşur ve bu sayede aknelerin kontrolü kolaylaşır. Yine dermatologlara göre, düzenli fiziksel aktivite, terlemeyi artırır. Sonrasında açılan gözeneklerse, sivilceler üzerinde hafifletici etki yapar.“ Egzersiz yapan insanlar, uzun vadede daha sağlıklı bir cilt rengine kavuşur. Akne sorunu, daha kolay kontrol edilir ve arada sırada çıkan sivilceler, kesinlikle daha az acı verir, çabuk ve kolay geçer. ”Konunun uzmanları, hormon seviyesini düşüren aktivitelerin aynı zamanda saçlarımıza da yararı olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Vücudun ürettiği erkeklik hormon miktarını kontrol eden herhangi bir şeyin sadece cildinize değil aynı zamanda androjenik saç dökülmesine de etkisi bulunuyor. Bu sebeple, erkeklere özgü hormon salgılarının azaltılması için yapılan her şey, hem cildiniz için hem de saçınız için faydalı sonuçlar doğmasına neden olabilir.”
Biz, her ne kadar egzersiz yapmanın, cildimizde herhangi bir özel anti-aging etkisinin olmadığını düşünsek de uzmanlar kesinlikle olduğunu söylüyorlar. Bu etkilerden birincisi, bir bağ doku olan kolajenin doğal üretimini etkilemek. Bu sayede cildiniz şımaracak ve yüzünüzde gençlik çiçekleri açacak. Cildimizdeki kolajen üreten hücrelerin, yani fibroblastların, biz yaşlandıkça sayıları azalır. Bu yüzden de cildimizin sıkılığı azalır; kuru ve daha kırışık hale gelir.Fakat güzellik rejiminize, bir egzersiz rutini eklerseniz cilt hücrelerinizi, oksijen ve diğer besin maddeleriyle doldurabilirsiniz. Her ikisi de kolajen üretimi için ideal ortamı oluşturuyor. Uzmanlara göre, “cildinize düzgün çalışması için ihtiyacı olan şeyleri verirseniz daha genç ve güzel bir görünüm yakalayabilirsiniz. İş güzel görünmeye geldiğinde, fiziksel aktivite yapmak, kalçalarınızda ve bacaklarınızın üst kısmında bulunan portakal kabuğu görünümündeki selülitleri gidermeye de kesinlikle yardımcı olabilir. Ciltteki lifli bağlar daha sıkılaşır ki bu da yağların yok olmasına yardımcı olur. Germe açma aktiviteleri ,pilates veya yoga hareketleriyle kaslarınızı güçlendirebilirsiniz. Ayrıca gerilimi tersine çevirerek de selilütlerin görünümünü azaltabilirsiniz. Uzmanlar “Esneme hareketleri kasları forma sokar ve güçlendirir. Bu sayede kaslara bağlı tenimiz daha sıkı ve güzel hale gelir” diyorlar. Gerçekten de, kontrollü ve dikkatli nefes alma teknikleriyle yapılan yoga esneme hareketleri tüm vücudunuzu forma sokmakla kalmaz, yüz kaslarınızı da güçlendirir ki bu, yüz estetik ameliyatlarıyla hemen hemen aynı sonucu verebilir. Geriye doğru esneme hareketi düzenli yapıldığında estetik ameliyat etkisi yaratırken öne doğru eğilerek yapılan esneme hareketi yüzünüze daha zengin bir kan akışı sağlayabilir. 

YÜZÜN YAŞLANMASI
Uzmanlara göre düzenli egzersiz yaparsanız yüzünüzün yaşlanmasına da etki edebilirsiniz. Nasıl mı? “Öncelikle, egzersiz, kasların forma girmesine ve güçlenmesine yardımcı olur; ama aynı zamanda kaslar, iyi forma girdiğinde daha esnek olur, yani daha az gerilim tutar. Egzersiz yaptığınızda yüzünüzdeki kaslarınız dahil tüm vücudunuz rahatlar. Uzmanlar “Nihayetinde kızgınlık sonucu oluşan ifade çizgileri yumuşamaya başlar. Kesinlikle yeni çizgilerin oluşumu önlenir. Bu sayede, düzenli fiziksel aktivite daha genç görünmenize yardımcı olabilir” diyorlar. Kaslarınızın gevşemesine yardımcı olmasının dışında doktorlar, yürümek veya bisiklete binmek gibi birçok aerobik egzersiz hareketlerinin aynı zamanda cildiniz üzerinde “temizleme” etkisi sunduğunu belirtiyorlar. Böylelikle sigara dumanı, hava kirliliği, hatta saç spreyi, deodorant ve duş jeli gibi bakım ürünlerinde bulunan kimyasalların içerdiği ve cildinize saldıran toksinlerin atılması daha kolay olur. Egzersiz hareketleri sayesinde yakaladığınız daha iyi kan dolaşımı, toksinlerin daha etkili bir şekilde vücuttan atılmasını sağlar. Bu sayede daha sağlıklı ve güzel bir cilde sahip olur ve daha genç görünürsünüz.”

Sonuç olarak düzenli egzersiz yapanlar açık bir şekilde daha ışıldayan, sağlıklı ve pembe renkli bir cilt rengine sahip olurken egzersiz yapmayanların cilt rengi, çoğu zaman sarı-yeşil veya kül rengine dönük olur. Cilt sağlığınıza yardımcı olacak başka bir şey varsa o da egzersizlerden önce ve sonra cildinizi nemlendirmek olacaktır. “Sırasında düzgün bir şekilde cildinizi nemlendirebilirseniz cildiniz için daha iyi bir kan dolaşımı sağlayabilirsiniz demektir. Daha iyi bir kan dolaşımı, özellikle alkol gibi zararlı maddeleri çok fazla tüketen kişiler için önemli olan toksinlerin atılmasını destekleyebilir. ”Uygun sıvı alımı, özellikle de su takviyesi kan akışını artırabilir, toksinlerin atılmasına yardım edebilir; bu sayede cildiniz sadece güzel görünmekle kalmaz aynı zamanda daha sağlıklı olur” diyor uzmanlar. Güzel ve sağlıklı bir cilt diliyorum. Sağlık ve mutlulukla kalın.

Kaynakça: *Açıkada, C., Ergen, E., (1990). Bilim ve Spor, Büro-tek ofset Mabaacılık Ankara.**Akgün, N., (1989). Egzersiz Fizyolojisi, 3. Baskı, I. Cilt, Ankara. ***www.saglikbilgisi.gen.tr/fiziksel-aktivitenin-sagliga-etkisi, ***www.medikalsozluk.com, ****www.saglikbilgisi.gen.tr/fiziksel-aktivitenin-sagliga-etkis,*** Erkan, N.,(1998). Yaşam Boyu Spor. Ankara. ***Gür, H.,(1992). Değişik Tip Aktiviteler Yapan Sporcularda Koşu Bandında Yapılan Maksimal Ve Submaksimal Test Sonuçlarının Değerlendirilmesi Ve Sonuçlarının 5 Km Koşusunun Başarısıyla Olan İlişkisi. Spor Bilimleri Dergisi, Cilt 3, sayı 2, Ankara.Yazarın Tüm Yazıları
EGZERSİZİN SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARINA ETKİSİ
Egzersiz Esnasında Sıvı Kaybının Etkileri Nelerdir?
EGZERSİZ VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ
KADINLAR NASIL EGZERSİZ YAPMALIDIR?
KORONAVİRÜS VE EGZERSİZ
Vertigo Hastaları Nasıl Egzersizler Yapmalı?
Basit Egzersizlerle Sağlığınızı Koruyun
Jamaika Atletizm Sırları
Okul ve Egzersiz
Fibromiyalji ve Egzersiz
ALİ GÜREŞ KÖŞE
Genç kalmanın sırrı; aerobik egzersiz
Mahalli idareler sağlıklı yaşamın neresinde?
Rahatlatan egzersizler
Haydi zumbaya
Astım ve Bronşit Hastalarına Egzersiz Önerileri
Nabızla egzersiz
Ali Güreş köşe yazısı
Karın Sıkıştırma Egzersizleri
Egzersizle yaşlanma geciktirilebilir mi?
Kalp hastalıkları ve egzersiz
Egzersiz Yap Sivilcelerden Kurtul
Egzersiz ve romatizma
Cilt Güzelliğiniz İçin Egzersiz Yapın
Egzersiz ve beyin sağlığı
Egzersiz ve Bel Fıtığı
Koşu ve Yürüyüş İçin Öneriler
Çocuklarda fiziksel aktivite
Kegel Egzersizleri
Egzersiz ve Depresyon
Egzersizle Omuz Çökmesi ve Ağrısından Kurtulun
Karın Yağları ve Egzersiz
Egzersiz Yapmak Adet Dönemini Geciktirir mi?
Anemi ve Egzersiz
Her derde deva
Bacaklar için egzersiz
Egzersiz ve Oruç
Kadın ve egzersiz
Doğru Kardio Egzersizleri
Kalça kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri
Hangisi faydalı? Koşu mu yoksa yürüyüş yapmak mı?
Egzersiz ve Romatizma
Egzersiz yap selülitten kurtul
Egzersiz hangi saatlerde yapılmalıdır?
Okul ve spor
Kabızlık ve Egzersiz
Spor kültürünün oluşmasında yerel yönetimlerin rolü
Tansiyon Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı
Kilo Almak İstiyorsan Egzersiz Yap
Yerel Yönetimlerin egzersiz politikaları var mı?
Solunum Sistemimiz ve Egzersiz
Yerel Yönetimler Spor Aktivitelerini Desteklemeli
Egzersiz ve sigaranın etkileri
Egzersizin bulaşıcı hastalıklar üzerindeki etkisi
Spor Bilinci Yaratmak
Egzersizin Cinsel Sorunlar Üzerine Etkisi
Karaciğer Yağlanması ve Egzersiz
Egzersiz ve Doğru Nefes Alma
Egzersizin Testosteron ve Kas Gelişimine Etkisi
Kalp Sağlığınız İçin Dans Edin Lütfen!
Egzersiz Sırasında Kan Şekerinin Düşmesi
Göğüste Kireçlenmeye Karşı Egzersiz
Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Pilates
Bayanlarda Ağırlık Çalışmasının Önemi
Esneme Egzersizlerinin Önemi
Tantra Egzersizleri ve Cinsel Performans
Egzersiz ve serotonin (Mutluluk)
Vücut Geliştirme ve Ergojenik Yardımcılar
Egzersiz yaparken sıvı kullanımı
Rahatlama egzersizleri
Düzenli Egzersiz Kalbinizi Nasıl Etkiler?
Hareketsiz yaşamın riskleri
Çocuklarda egzersiz ve hareket eğitimi
Sağlığınız için basit hareketler
Romatizma hastaları egzersiz yapabilir mi?
Düztabanlık ve ayak ağrıları için egzersizler
Farklı Zeminde Koşmalıyız
Regl döneminde uygun egzersiz
Çağın hareketsizlik sorunu var
Egzersizin stres üzerindeki etkisi
Yavaş Tempolu Aerobik Egzersiz Gençleştiriyor
Ülseratif kolitli olan hastalar egzersiz yapabilir mi?
Egzersiz yapmak kolesterolü düşürür mü?
Bayanlarda kol arkası sarkmalarını önleyici egzersizler
Egzersizin Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkisi
Beliniz için egzersiz dönemi
Egzersizin beyin sağlığı üzerindeki etkisi
Topuklu ayakkabıların yarattığı hasar
Egzersiz göğüs sarkmalarını engelliyor mu?
Kasık fıtığı için egzersiz önerileri
Parkinson hastaları egzersiz yapabilir mi?
Egzersizin migren üzerindeki etkisi
Yaşlılık döneminde egzersiz ve riskleri
Vücut geliştirirken yaptığımız hatalar
Egzersiz Yapmak Gribe Yakalanmayı Azaltıyor mu?
Egzersizle sırt ve bel ağrılarından kurtulun
Bayanlarda kalça sıkıştırma egzersizleri
Egzersizin Psikolojik Etkileri
Hamilelikte Egzersizin Bebeğin Beyin Gelişimine Etkisi
Çocuğunuzun Kalbi Egzersize Ne Kadar Hazır?
Karın kaslarına yönelik egzersiz önerilerimiz
Zayıflama Uğruna Sağlığınızdan Olmayın
Farklı Ortamlarda Egzersiz ve Yükselti
Egzersizin Selülit Üzerine Etkisi
Egzersiz krampları
Yoğun Egzersizin Hormonlara Etkisi
Kas geliştiren ilaçların zararları
Duruş Bozukluğu İçin Egzersiz Önerileri
Egzersiz bunamanın ilacıdır
Vitaminler egzersizin etkisini azaltıyor mu?
Egzersizin beyin üzerine etkisi
Bebeklere egzersiz yaptırılır mı?
Soğuk havalarda egzersiz yaparken dikkat
Cumhuriyet Döneminde Spor ve Atatürk
Egzersiz yapmak gençleştirir mi?
Bayan Sporcuların Kabusu: Regl Döneminde Performans düşer mi?
Fiziksel aktivite yapma alışkanlığı edinme
Zencilerin performans üstünlüğü genetik mi?
Pilates yapmak zayıflatıyor mu?
Olimpiyatları neden kaybettik?
Egzersiz Kaliteli Yaşamın İlacıdır
Egzersizin Kas Hastalığına Etkisi
Egzersizde Ergojenik Destek Nedir?
Kalbinizi Egzersiz Yaparak Koruyun
Ankilozan spondilit Hastaları Ne Tür Egzersizler Yapmalı?
Oruçlu iken egzersiz yapılır mı?
Hamilelikte egzersiz yapılır mı?
Sıcakta fiziksel aktivite yapmak.
Regl Döneminde Egzersiz Yapılır Mı?
Lenf Ödemde Egzersiz Yapmak
Bayanlar için Yağlarından Kurtulma Önerileri
Çocuklarda Denge Gelişimi
Yaz Spor Okulları
Fiziksel Aktivite Esnasında Yapılan Yanlışlar
Göbek yağlarından kurtulmanın şifresi
Gençlik ve Spor Bayramı ile Ulusal Spor Politikası
Fiziksel aktivite beyin hücrelerini yeniliyor
Fiziksel aktivite ve zihinsel gelişim
Bırakın çocuklar oynasın
Muhteşem Tibet’in Beşlisi Nedir?
Ergenlik dönemde neden fiziksel aktivite yapılmalıdır?
Fiziksel aktivitenin osteoporoz üzerine etkisi
Hangi Egzersizler Büyüme Hormonunu Tetikler?
Fiziksel aktivite meme kanseri riskini azaltır mı?
Çalışma hayatında fiziksel aktivite
Yağlardan kurtulmak için şifreler
Aktivitenin psikolojik etkileri
Hangi fiziksel aktivite hangi hastalığa iyi geliyor?
Fiziksel aktivitenin iskelet sistemi üzerine etkileri nelerdir?
Egzersiz yapılan zemin ve kullanılan ayakkabı nasıl olmalıdır?
Çocuklar için hangi fiziksel aktiviteler boy uzatır?
Neden Sporcular Doping Kullanma İhtiyacı Duyarlar? Zararları Nelerdir?
Sporcular neden aniden ölüyor?
Müsabakalardan önce sporcular cinsel ilişkide bulunmalı mı?
Vücut Geliştirmede Kullanılan İlaçların Metabolizma Üzerine Olumsuz Etkileri
Yorgunluğa karşı fiziksel aktivite iyi gelir mi?