Dr. Öğretim Üyesi Ali GÜREŞ

Parkinson hastaları egzersiz yapabilir mi?

26 Nisan 2014, Cumartesi

     

Bu hafta Parkinson hastalarının yapması gereken egzersizler var mı ve varsa bunlar nasıl yapılmalıdır bunları açıklamaya çalışacağım. Parkinson hastalığı, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığıdır. Bu hastalıkla birlikte duruş bozuklukları, hareket açıklığındaki azalma (esnekliğin azalması) sizi ayakta tutan kasların kuvvetinde azalma olur ve bu durum vücudun öne doğru eğilmesine yol açar. Erduran’sın azalması (Nefessiz kalma veya yorulma) ve dengenin zayıflaması olarak ortaya çıkar. Parkinson Hastalığına sahip olmak hareketli yaşantıyı bırakıp gün boyu oturmak anlamına gelmez. Hatta bu durumun tersi daha doğrudur. Hareketli ve aktif bir yaşam biçimine sahip olma germe-açma ve iyi bir duruş kazandırmaya yönelik egzersizleri içeren programlar, günlük yaşantınız için anahtar noktaları oluşturmalıdır.

Egzersiz, fiziksel ve zihinsel açıdan iyi durumda olmanın önemli etkenlerinden biridir. Egzersizler parkinson hastalığının gidişatını etkilemez fakat günlük yaşamdaki aktivitelerinizi devam ettirmek için gereklidir. Yapılan araştırmalarda egzersiz yapan Parkinson hastalarının yapmayanlara göre uzun vadede çok daha iyi olduğu çalışmalarla açık olarak gösterilmiştir. Parkinson hastası kişilerin hareketsizliğin olumsuz etkilerinden korunmak için egzersiz yapmaya ihtiyacı vardır. Bazı hareketleri bir kez öğrendikten sonra, evde her gün kendi başınıza yapabilirsiniz. Hareketlerinizdeki sınırlılık nedeniyle tek başınıza vücut hareketlerini çalışamayacaksanız, bir fizik tedavi uzmanı ya da spor eğitmenin yardımıyla germe ve açma egzersizleri ve bazı pasif hareketler yapılabilir ve daha sonra aile bireylerinden biri tarafından her gün ve düzenli olarak uygulanabilir. Her gün yapılan egzersizlerin günlük faydası hafif olsa bile, birikmiş yararlı etkisi haftalar sonra fark edeceksiniz. Farklı aktiviteler içinden seçim yapmak çoğu kişi için aktif kalarak kuvveti, esnekliği ve dengeyi koruduklarını ifade ederler. Ama siz nasıl aktif olabilirsiniz? Bunlardan bazıları;

1. Sırt üstü yatarken her bir bacağınızı, diz bükülü haldeyken, sırayla karnınıza doğru çekiniz, diğer bacağınızı yataktan kalkmayacak biçimde bastırınız.

2. Sırt üstü yatarken ellerinizden destek alarak, her iki bacağınızı dizlerinizi bükerek karnınıza doğru çekiniz.

3. Sırt üstü yatarken her bir bacağınızı sırayla, dizlerinizi bükmeden havaya kaldırınız.

4. Sırt üstü yatarken dizlerinizi bükmeden ayaklarınızı ucundan kendinize doğru 5-6 sn çekiniz.

5. Sırt üstü yatarken kol ve bacaklarınızı yanlara doğru açıp kapatınız.

6. Sırt üstü yatarken her iki bacak birleşik ve dizler bükülü halde iken kalça hareketi ile sağ ve sol yana dönerek dizlerinizi yatağa değdirmeye çalışınız.

7. Sırt üstü yatarken bacaklarınızı bir yana, başınızı aksi yöne çeviriniz.

8. Sırt üstü yatarken dizleriniz bükülü halde, el ve ayaklarınızı yatağa bastırarak kalçanızı yataktan yukarı doğru kaldırıp 5-6 sn. tutunuz.

9. Sırt üstü yatarken bir önceki hareketi, avuç içi yukarı bakacak biçimde ellerinizden kuvvet almadan tekrarlayınız.

10. Sırt üstü yatarken dizleriniz hafif bükülü iken, baş ve omuzlarınızı kaldırarak ellerinizi dizlerinize değdirmeye çalışınız.

11. Sırt üstü yatarken dizleriniz bükülü, elleriniz kenetli iken sırayla sağa ve sola doğru uzanmaya çalışınız ve 5-6 sn. kalınız.

12. Yüzüstü yatarken eller arkada kenetli iken baş tavana bakacak biçimde göğsünüzü yataktan kaldırınız. Bu durumdayken başınızı sağa ve sola çeviriniz.

13. Yüzüstü yatarken ellerinizle yatağa abanarak, dirsekler düz olacak biçimde baş ve göğsünüzü yataktan kaldırınız.

14. Yüzüstü yatarken dizlerinizi sırasıyla bükünüz.

15. Otururken kollarınız yanda, gövdeniz öne eğik pozisyonda iken nefes alınız ve sırtınız dik olacak biçimde doğrulunuz.

16. Otururken vücudunuzun ağırlığını sırayla sağ ve sol yanlara eğilerek aktarınız.

17. Otururken bir dizinizi kendinize doğru çekerken diğer tarafa eğilerek ağırlık aktarınız.

18. Otururken dizinizi kendinize doğru çekiniz ve başınızı yavaşça dizinize yaklaştırmaya çalışınız. Başlangıç konumuna geri dönünüz. Sırtınızı dik tutmaya çalışınız.

19. Otururken sırayla topuklarınızı ve parmak uçlarınızı yerden kaldırınız.

20. Otururken daha sonra bir ayağınızın topuğunu kaldırırken diğer ayağınızın parmak ucu kalkacak biçimde hareketi tekrarlayınız.

21. Otururken elleriniz dizler üstünde çapraz yaptıktan sonra, kollarınızı yanlardan yukarıya doğru bir daire çizecek biçimde kaldırınız ve indiriniz. Kollarınızı kaldırırken burundan derin bir nefes alıp, kollarınızı indirirken ağızdan nefes veriniz.

22. Otururken kollar yana açık konumda iken ellerinizi omuzlarınıza koyunuz ve sağa doğru dönerek 5 sn. durunuz, daha sonra orta pozisyona gelip işlemi sola doğru dönerek tekrarlayınız.

23. Otururken sağ kol düz bir biçimde ileri uzatılırken, sol bacağınızı karnınıza doğru çekiniz. Daha sonra tıpkı işlemi sol kol-sağ bacağınızla tekrarlayınız.

24. Otururken sırayla sağ ve sol dizinizi düz bir biçimde ileri doğru uzatınız.

25. Otururken her iki omuzunuzu yukarı kaldırarak kulaklarınıza değdirmeye çalışınız.

26. Otururken her iki omuzunuza kendi ekseni çevresinde daireler çizdiriniz.

27. Otururken başınızı önce öne sonra arkaya sallamak gerek.

28. Otururken başınızı sağa ve sola bakarak çevirin.

29. Otururken başınızı bir yandan diğer yana çeviriniz.

30. Otururken başınızı önce saat yelkovanı yönünde, sonra ters yönde döndürünüz.

Bu hareketleri kişinin kapasitesine göre 5- 20 tekrar arasında yapabilirsiniz.

Yukarıdaki egzersizler dışında yürüyüş bandında yürüme yapılabilir, ama bu egzersiz destekli ve tutarak uygun olur. Yürüyüş için açık ve ormanlık alanlar tercih edilebilir. Egzersiz bisikleti kullanılabilir. Kontrollü yüzme egzersiziler tercih edilebilir. Ritmik dans çalışmaları yapılabilir. Yoga, Pilates, Golf, Tai-chi egzersizleri önerilebilir. Eğlendiğiniz aktivitelerden daha fazla yarar sağlarsınız ve bazı aktiviteler size diğerlerinden daha fazla yarar sağlar. Buna rağmen, aktiviteye devamlılık ve istikrar bazı aktiviteleri yapmaktan daha önemlidir. Örneğin, yeni bir aktiviteye başlamak yerine zaten yapmakta olduğunuz aktiviteleri daha fazla - yapmak buna bir örnek sayılabilir. Bir aktiviteye başlarken öncelikle rahatlıkla yapabildiğiniz aktivitelerden başlayın vücudunuzu dinleyin. Egzersizlerinizi yaparken sizin için günün en uygun zamanını seçin. Dereceli olarak yaptığınız aktivitelerin süresini arttırın. Günlük aktivite hedefiniz toplamda 30-60 dakikaya kadar çıkmak olmalıdır. Aktif olmak için hiçbir zaman geç değildir.

Egzersiz düzeyinizi arttırmak için aşağıdaki özel fikirleri kullanabilirsiniz: Yürüyüşe çıkın normal olarak 20-25 adım yürüyün. Daha sonra 20-25 büyük adım atın. Daha sonra 20 -25 normal adım atın. Daha sonra 20 -25adım için ellerinizi sallayın. Yürüyüşünüz boyunca bunları tekrarlayın. Otobüsten bir durak önce inin veya arabanızı bir cadde öteye park edin. Asansör yerine merdivenleri kullanın. Kollarınıza egzersiz yaptırmak için küçük ağırlıklar kaldırın (küçük su şişeleri gibi) (Kuvvetlendirme egzersizleri bölümüne bakın).Televizyon izlerken bacak egzersizlerini yapın. Bir egzersiz grubuna katılın. Egzersiz yapmak için motive olmanın en güzel yollarından biri diğer insanlarla birlikte egzersiz yapmaktır. En sevdiğiniz müziği açın ve dans veya hareket etmeye başlayın. Unutmayın, sadece yaparken güvende hissettiğiniz aktiviteleri seçiniz. Egzersiz programına başlamadan önce programınızı bir doktorla kontrol etmeniz daima yararınıza olacaktır. Bir fizik tedavi uzmanı kişisel özelliklerinize uygun bir egzersiz programı oluşturmak için muhteşem bir kaynaktır. Egzersiz yapmaya başlamadan önce ulaşabiliyorsanız bir fizik tedavi uzmanına yada spor eğitim uzmanına danışın. sağlıklı ve mutlu hafta sonları.Yazarın Tüm Yazıları
EGZERSİZİN SOLUNUM SİSTEMİ HASTALIKLARINA ETKİSİ
Egzersiz Esnasında Sıvı Kaybının Etkileri Nelerdir?
EGZERSİZ VE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ÜZERİNE ETKİSİ
KADINLAR NASIL EGZERSİZ YAPMALIDIR?
KORONAVİRÜS VE EGZERSİZ
Vertigo Hastaları Nasıl Egzersizler Yapmalı?
Basit Egzersizlerle Sağlığınızı Koruyun
Jamaika Atletizm Sırları
Okul ve Egzersiz
Fibromiyalji ve Egzersiz
ALİ GÜREŞ KÖŞE
Genç kalmanın sırrı; aerobik egzersiz
Mahalli idareler sağlıklı yaşamın neresinde?
Rahatlatan egzersizler
Haydi zumbaya
Astım ve Bronşit Hastalarına Egzersiz Önerileri
Nabızla egzersiz
Ali Güreş köşe yazısı
Karın Sıkıştırma Egzersizleri
Egzersizle yaşlanma geciktirilebilir mi?
Kalp hastalıkları ve egzersiz
Egzersiz Yap Sivilcelerden Kurtul
Egzersiz ve romatizma
Cilt Güzelliğiniz İçin Egzersiz Yapın
Egzersiz ve beyin sağlığı
Egzersiz ve Bel Fıtığı
Koşu ve Yürüyüş İçin Öneriler
Çocuklarda fiziksel aktivite
Kegel Egzersizleri
Egzersiz ve Depresyon
Egzersizle Omuz Çökmesi ve Ağrısından Kurtulun
Karın Yağları ve Egzersiz
Egzersiz Yapmak Adet Dönemini Geciktirir mi?
Anemi ve Egzersiz
Her derde deva
Bacaklar için egzersiz
Egzersiz ve Oruç
Kadın ve egzersiz
Doğru Kardio Egzersizleri
Kalça kaslarını kuvvetlendirme egzersizleri
Hangisi faydalı? Koşu mu yoksa yürüyüş yapmak mı?
Egzersiz ve Romatizma
Egzersiz yap selülitten kurtul
Egzersiz hangi saatlerde yapılmalıdır?
Okul ve spor
Kabızlık ve Egzersiz
Spor kültürünün oluşmasında yerel yönetimlerin rolü
Tansiyon Hastaları Nasıl Egzersiz Yapmalı
Kilo Almak İstiyorsan Egzersiz Yap
Yerel Yönetimlerin egzersiz politikaları var mı?
Solunum Sistemimiz ve Egzersiz
Yerel Yönetimler Spor Aktivitelerini Desteklemeli
Egzersiz ve sigaranın etkileri
Egzersizin bulaşıcı hastalıklar üzerindeki etkisi
Spor Bilinci Yaratmak
Egzersizin Cinsel Sorunlar Üzerine Etkisi
Karaciğer Yağlanması ve Egzersiz
Egzersiz ve Doğru Nefes Alma
Egzersizin Testosteron ve Kas Gelişimine Etkisi
Kalp Sağlığınız İçin Dans Edin Lütfen!
Egzersiz Sırasında Kan Şekerinin Düşmesi
Göğüste Kireçlenmeye Karşı Egzersiz
Boyun ve Sırt Ağrıları İçin Pilates
Bayanlarda Ağırlık Çalışmasının Önemi
Esneme Egzersizlerinin Önemi
Tantra Egzersizleri ve Cinsel Performans
Egzersiz ve serotonin (Mutluluk)
Vücut Geliştirme ve Ergojenik Yardımcılar
Egzersiz yaparken sıvı kullanımı
Rahatlama egzersizleri
Düzenli Egzersiz Kalbinizi Nasıl Etkiler?
Hareketsiz yaşamın riskleri
Çocuklarda egzersiz ve hareket eğitimi
Sağlığınız için basit hareketler
Romatizma hastaları egzersiz yapabilir mi?
Düztabanlık ve ayak ağrıları için egzersizler
Farklı Zeminde Koşmalıyız
Regl döneminde uygun egzersiz
Çağın hareketsizlik sorunu var
Egzersizin stres üzerindeki etkisi
Yavaş Tempolu Aerobik Egzersiz Gençleştiriyor
Ülseratif kolitli olan hastalar egzersiz yapabilir mi?
Egzersiz yapmak kolesterolü düşürür mü?
Bayanlarda kol arkası sarkmalarını önleyici egzersizler
Egzersizin Bağışıklık Sistemi Üzerine Etkisi
Beliniz için egzersiz dönemi
Egzersizin beyin sağlığı üzerindeki etkisi
Topuklu ayakkabıların yarattığı hasar
Egzersiz göğüs sarkmalarını engelliyor mu?
Kasık fıtığı için egzersiz önerileri
Parkinson hastaları egzersiz yapabilir mi?
Egzersizin migren üzerindeki etkisi
Yaşlılık döneminde egzersiz ve riskleri
Vücut geliştirirken yaptığımız hatalar
Egzersiz Yapmak Gribe Yakalanmayı Azaltıyor mu?
Egzersizle sırt ve bel ağrılarından kurtulun
Bayanlarda kalça sıkıştırma egzersizleri
Egzersizin Psikolojik Etkileri
Hamilelikte Egzersizin Bebeğin Beyin Gelişimine Etkisi
Çocuğunuzun Kalbi Egzersize Ne Kadar Hazır?
Karın kaslarına yönelik egzersiz önerilerimiz
Zayıflama Uğruna Sağlığınızdan Olmayın
Farklı Ortamlarda Egzersiz ve Yükselti
Egzersizin Selülit Üzerine Etkisi
Egzersiz krampları
Yoğun Egzersizin Hormonlara Etkisi
Kas geliştiren ilaçların zararları
Duruş Bozukluğu İçin Egzersiz Önerileri
Egzersiz bunamanın ilacıdır
Vitaminler egzersizin etkisini azaltıyor mu?
Egzersizin beyin üzerine etkisi
Bebeklere egzersiz yaptırılır mı?
Soğuk havalarda egzersiz yaparken dikkat
Cumhuriyet Döneminde Spor ve Atatürk
Egzersiz yapmak gençleştirir mi?
Bayan Sporcuların Kabusu: Regl Döneminde Performans düşer mi?
Fiziksel aktivite yapma alışkanlığı edinme
Zencilerin performans üstünlüğü genetik mi?
Pilates yapmak zayıflatıyor mu?
Olimpiyatları neden kaybettik?
Egzersiz Kaliteli Yaşamın İlacıdır
Egzersizin Kas Hastalığına Etkisi
Egzersizde Ergojenik Destek Nedir?
Kalbinizi Egzersiz Yaparak Koruyun
Ankilozan spondilit Hastaları Ne Tür Egzersizler Yapmalı?
Oruçlu iken egzersiz yapılır mı?
Hamilelikte egzersiz yapılır mı?
Sıcakta fiziksel aktivite yapmak.
Regl Döneminde Egzersiz Yapılır Mı?
Lenf Ödemde Egzersiz Yapmak
Bayanlar için Yağlarından Kurtulma Önerileri
Çocuklarda Denge Gelişimi
Yaz Spor Okulları
Fiziksel Aktivite Esnasında Yapılan Yanlışlar
Göbek yağlarından kurtulmanın şifresi
Gençlik ve Spor Bayramı ile Ulusal Spor Politikası
Fiziksel aktivite beyin hücrelerini yeniliyor
Fiziksel aktivite ve zihinsel gelişim
Bırakın çocuklar oynasın
Muhteşem Tibet’in Beşlisi Nedir?
Ergenlik dönemde neden fiziksel aktivite yapılmalıdır?
Fiziksel aktivitenin osteoporoz üzerine etkisi
Hangi Egzersizler Büyüme Hormonunu Tetikler?
Fiziksel aktivite meme kanseri riskini azaltır mı?
Çalışma hayatında fiziksel aktivite
Yağlardan kurtulmak için şifreler
Aktivitenin psikolojik etkileri
Hangi fiziksel aktivite hangi hastalığa iyi geliyor?
Fiziksel aktivitenin iskelet sistemi üzerine etkileri nelerdir?
Egzersiz yapılan zemin ve kullanılan ayakkabı nasıl olmalıdır?
Çocuklar için hangi fiziksel aktiviteler boy uzatır?
Neden Sporcular Doping Kullanma İhtiyacı Duyarlar? Zararları Nelerdir?
Sporcular neden aniden ölüyor?
Müsabakalardan önce sporcular cinsel ilişkide bulunmalı mı?
Vücut Geliştirmede Kullanılan İlaçların Metabolizma Üzerine Olumsuz Etkileri
Yorgunluğa karşı fiziksel aktivite iyi gelir mi?