Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

Aydınlılara fırsat verilmeli

6 Şubat 2014, Perşembe

     

Son günlerde Aydın’da konuşulan Aydınlı veya Aydın’da yetişen futbolcuların dışarıya gitmesi ve dışarıdan büyük paralarla futbolcuların alınması. Kulüplerin bir kısmı yetiştirici olarak, bir kısmı da şampiyonluk programı ile hareket etmektedir. Bu seçeneğin hangisini seçerseniz seçin, plan ve program iyi olmadıktan sonra başarı gelmez.

Ama son dönemlerde Aydın’daki genç yetenekli futbolcular ‘Aydınlıyım’ diye geçinen kişiler tarafından dışarıya götürülmekte. Dışarıda oynayıp daha üst liglere gideceğine, Aydın’daki profesyonel lig takımlarında oynayıp Aydın’a faydalı olup gitmeleri gerekiyor.

 

Kulüplerimizin futbolcu yetiştirmesi için öncelikle tesislerin çok iyi ve yeterli sayıda olması şart. Altyapıda görev yapan antrenörlere gereken maddi ve manevi destek verilmeli.

27 yıl önce Aydınspor’un Süper Lig’e çıktığı kadrosunda ilk 11’de 4 Aydınlı futbolcu varken, geçen yıl şampiyon olan Aydınspor 1923 takımında ilk 11’de bir tane bile Aydınlı futbolcu yoktu. Şampiyon olunca dışarıdan 10 civarında futbolcu almış ve kulüp büyük borca sokulmuştur. Şuanda üst liglerde şampiyonluğa oynayan takımlarda birçok Aydınlı futbolcular oynamakta. 27 yıl önce Aydınspor Türkiye Liglerini izleme ekibini Ertan Perinçek başkanlığında Aydınlı hocalarla kurmuş, Süper Lige çıktığında Türkiye’de sezonu artı bütçe ile kapatan ender kulüplerden olmuş ve Süper Lig’de ilk sezonu ilk beş içinde bitirmiştir.

 

Aynı şekilde Aydınlı futbolcular gibi Aydın'ın profesyonel kulüplerinden ilgi görmeyip, başka illerin profesyonel takımlarında çalışan Aydınlı teknik direktörler de Aydın’ı başarıyla temsil etmektedir. Örnekleri; Türkiye’yi Azerbeycan’da temsil eden Murat Yoldaş, daha önceki yıl da Süper Lig’de yardımcı antrenörlük yapan Ercan Kılıç, 2. Lig’de Göksel Özdemir, Osman Aktar, Gürkan Ferhatoğlu, Konya’da Süper Lig kapısından dönen Aydınspor’u Aydınlı Kamber Altıntaş ve Tevfik Ata Tekin çalışıyordu. Kamber Altıntaş da Bank Asya’da Orduspor’u çalıştırdı.

Demek ki Aydınlı hocalara fırsat verilirse iyi yerlere gelebiliyorlar. Tabi ki doğru tercih edilirse, dışarıdan gelen başarılı olmuş teknik direktörler de var. Aydınspor’u Süper Lig’e çıkaran Necdet Zorluer, Aydınspor’un başarısında önemli rol oynayan Mesut Toros, Selahattin Dinçel gibi teknik direktörleri sevebiliriz.

Her zaman alttan gelen teknik direktörler üst kategoride başarılı olmuştur. Üst kategoriden getirdiğin teknik direktörler de, hiçbir şey veremeyerek, kulübü borca sokmuşlardır.