Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

Aydın’ın amatör gönüllüleri

7 Ocak 2014, Salı

     

2014 yılındaki ilk yazımda Aydın’da amatör sporun çilesini çeken ve amatör spora gönül vermiş hiçbir maddi beklentisi olmadan yıllardır amatör spora hizmet eden Aydın’ın gizli kahramanlarından bahsetmek istiyorum. Öncelikle 2014 yılının Aydın sporu adına başarılı bir yıl olmasını diliyorum.

Aydın’da yıllardır amatör spora hizmet vermiş kişilerden bahsedecek olursam; son olarak kurduğu bayan futbol takımıyla Aydın’ı temsil eden 7 Eylül Gençlik ve Spor Kulübü Başkanı Mustafa Yılmaz, yıllardır imkansızlıklar içinde gençleri kahve köşelerinden kurtaran, boş zamanlarını sporla geçirmelerini sağlayan Yılmaz Spor Kulübü Başkanı Beyazıt Yılmaz, hiç karşılık beklemeden Kardeşköyspor’un Birinci Amatör Küme’de mücadele etmesini sağlayan Kulüp Başkanı Hüseyin Alvan. Aydın amatörünün duayen ismi, Yıldızspor’un rahmetli Kenan Duman’ı unutmak mümkün değil. Uzun yıllar Aydın amatörünün iyi yerlere gelmesi için uğraş vermiştir, kendisinin mirasını Kaya Özcan ve kardeşi Ali Duman devam ettiriyor.

Germencik’ten Arap Mahir, Koçarlı Menderes’ten Nihat Engin, Esat Yıldırım, Tekspor’dan Ali Sabay ve yıllardır hem güreş, hem futbola hizmet eden Mahmut Yörük . Aydın’da amatör futbol değince diğer akla gelen isimler. Tabi, aklıma gelenlerin dışında, amatör futbola karşılık beklemeden hizmet eden, sayamadığım birçok amatör gönüllüsü var.

Gönül isterdi ki, yıllardır Aydın’a hizmet eden bunca amatör sevdalısına ve amatör spora, Aydın’daki işadamları da destek olsun. Ne yazık ki, bunu çok fazla göremiyoruz.

Aydın amatörünün daha başarılı olabilmesi için öncelikle daha iyi tesislere kavuşması gerekiyor. Kulüplerin antrenman sıkıntısı çekmemesi için yetkililer gerekli ilgiyi göstermeli. Ayrıca bu sezon ilk kez Bölgesel Lig’e katılan Çine Madranspor Basketbol Takımı ilgi gösterildiği zaman çok daha iyi yerlere gelecek bir takım. Madranspor’da futbola gösterilen ilginin yarısı baskete de gösterilirse daha başarılı olunur.

 

Profesyoneller 2014'e hiç iyi başlayamadı

Aydın’ın iki profesyonel takımı Nazilli Belediyespor ile Aydınspor 1923, ne yazık ki 2014 yılına hiç iyi giremediler. Bir çok problem ve sorunların, paralarını alamayıp kulüplerini Futbol Federasyonu’na veren futbolcuların olduğu bir ortamda ikinci yarıya hazırlanmaya çalışıyorlar. Bir an önce yöneticilerin problemleri çözüp, takımların daha moralli bir şekilde ikinci yarıya girmeleri sağlanmalıdır. Bu iki profesyonel kulübün aksine Bölgesel Amatör Lig’de oynayan Çine Madran ve Didim Belediyespor takımları 2014’e büyük umutlarla girmişler. Eksik yerlerine futbolcu takviyesi yapıyor. İncirlova Belediyespor, bu iki kulübe göre daha alt sıralara düşmeme mücadelesi veriyor. İncirliovalı sporseverler, İncirliova Belediyespor’a ilgi göstermeli. İncirliova’nın, futbolcu üreten bir kulüp haline gelip, Çine Madran ve Didim Belediyespor’un 3. Lig’e yükselmesi halinde küme düşmeyip, önümüzdeki yıl Bölgesel Amatör Lig’de kalıcı bir takım olmasını sağlamalıdırlar.