Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

Sporda gündem

10 Aralık 2013, Salı

     

Aydın’ın Spor Toto 2. Lig’deki iki temsilcisinden Nazilli Belediyespor doğru işler yaptığı sürece karşılığını alıyor ve başarı geliyor. Sezon başındaki teknik direktör tercihindeki yanlışları çabuk görüp Taşkın Güngör’ü takımın başına getirmişlerdi. Devamlılıkta her zaman istikrar ve başarı vardır, Süper Lig ekiplerinden Gençlerbirliği gibi tecrübeli takımı Ankara’da yenerek beşinci tura çıktılar. Başarılarını ligde de devam ettirerek Bayrampaşa’yı yendiler ve üçte üç yaptılar. Nazilli Belediye Başkanı Haluk Alıcık, kulüp yönetim kurulu, Nazillili hemşerilerimizi, başarılı teknik direktör Taşkın Güngör ve ekibini kutluyorum. Diğer Aydın takımlarının da Nazilli Belediyespor’u örnek almalarını tavsiye ediyorum.

 

Aydınspor 1923 ise, sezon başı 3 yıllık plan ve program yaptıklarını söylediler, ama 3 ay sürdü. Büyük umutlarla ve büyük para verdikleri teknik drektör ve menajeri takımın başına getirdiler. Takıma hiçbir şey vermeden hem yüksek transfer ücreti, hem de tazminatlarını alıp gittiler. Çok yüksek rakamlara hiç araştırmadan transfer yaptılar. Kendi yağıyla kavrulan 2. Lig takımları üç yıllık program yaparlarken, geçmiş yılın başarılı olmuş takımını korur ve eksik yerlere en fazla üç veya dört futbolcu alırlar. Sezon başında Aydınlı ve Aydın’da daha önce oynayan, başarılı olmuş futbolcularla takviye yapmaları gerekirdi. Ama değerli Aydınspor 1923 Kulübü Başkanı Suha Bayırlı ve yöneticiler çok talihsiz bir dönem geçirmişler, takımı düşme potasına getirmişlerdir. Ayrıca geçen sezon başında çok iyi transferler yapan ve takımın şampiyon olmasını sağlayan Eski Başkan Hulusi Akşit ve yönetime biraz danışsalardı, kulüp idare etme ile ilgili ve nasıl transfer yapılcağını sorsalardı, başarılı olurlardı diye düşünüyorum. Ama her şeye rağmen zararın neresinden dönersek kardır. Ve 12. haftada 2. Lig’in başarılı ve tecrübeli teknik direktörü Mustafa Ceviz’i takımın başına getirerek doğruyu yaptılar. Keşke sezon başı teknik direktör tercihi doğru yapılasydı.

 

Aydınımızın bu sezonki gururu Çine Madranspor, arka arkaya onuncu galibiyetini alacağı maçta lig ikincisi İzmirspor’u, Çine Madran’ın elinden Bursalı hakem kurtarmıştır. Çine Madran takımı kaybettiği 2 puana hiç üzülmesin, bu gruptan puan farkıyla bir üst gruba bu kadroyla kesinlikle çıkarlar. Ayrıca Antrenör Gürkan Ferhatoğlu’nu tebrik ediyorum. 85 dakika 10 kişiyle oynayan, çok kötü yönetim gösteren hem hakem, hem de rakiple mücadele etmiş takımı daha fazla zarara uğratmadan maçı bitirdi.

 

Aydınımızın unutulan profesyonel futbolcularından bahsetmek istiyorum. Aydınlı olan ve daha önce Aydın’da oynayan futbolcular şuan oynadıkları başka illerin takımlarında başarılı bir şekilde Aydın’ı temsil ediyorlar. Bu futbolcuları göremeyen Aydının profesyonel kulüplerini kınıyorum. Bu konuda Türk futbolunun parlayan yıldızı Antrenör Gürkan Ferhatoğlu’nu tebrik ediyorum daha önce çalıştığı Tekirova’ya ve sezon başı çalıştırdığı Belediye Bingölspor’a Aydınlı veya Aydın’da oynamış futbolcuları götürmüştü. Geçen yıl 2. Lig’in en iyi solbeki seçilen Alim. Aydınspor 1923’ün 3. Lig’e şampiyon olan kadrosunda oynayan Hakan, Agah Oktay, Muhuttin, Mustafa Adam. Bank Asya’da oynamış Süleyman, Aydınspor 1923’te oynadıktan sonra gittiği 2. Lig ekibi Bozüyükspor’dan transfer edilen Orçun. Bu saydığım futbolcular Çine Madran’ı şampiyonluğa götürüyorlar. Bu futbolcuları profesyonel ligden Çine’ye kazandıran Teknik Direktör Göksel Özmedir’i kutluyorum. Geçen sezon Aydınspor 1923’te oynayan Emre Gümüşkaya Orduspor’a transfer olmuştu, şimdi rakibimiz Tokatspor’da. Aydınspor 1923’ün rakiplerinden grup lideri Hatayspor’da oynayan Erhan Çatalcam. Ayrıca Aydın Birinci Amatör Küme’de puan farkıyla lider olan Merkez Yeniköyspor’un, Aydınsporlu olan eski futbolcusu Serdar Özdemir ve antrenörlük yapan Rıfat Özdemir. Bu futbolcu isimlerini daha da çoğaltabilirim. Eğer Mustafa Ceviz hoca, Çine Madran’ı izlese oynayan futbolculardan en az yedi sekiz tanesinin alınmasını isterdi.

 

SAHALARIN EKSİKLERİ

Aydın Merkez’de amatör maçların oynandığı Adnan Meenderes Stadı Yan Sahaları tribün olarak, zemin olarak, diğer illerin imreneceği bir tesis. Bu tesisi Aydınlılara kazandıran Aydın Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü’nün eski Müdürü, şimdiki Muğla İl Müdürü Bekir Çeker’e tüşükkür ediyorum. Ama yan sahaların soyunma odaları çok sağlıksız. Maçlardan sonra kışın yağmur ve soğuk, yazın terli vaziyette soyunma odasına giren futbolcular duş almadan gidiyor ve hasta oluyorlar. Ayrıca Aydınspor 1923 altyapısının deplasmanlı lig maçlarını oynadığı Mukan Perinçek Stadı çok kötü bir durumda. Maça gelen futbolcu velileri ve deplasmana gelen misafirler çok kötü bir görüntüyle karşılaşıyor. Tribünler şişe kırıkları, taşlar, çöpler ve leş koku içersinde mikrop saçıyor. Yetkililerin bu durumu değiştirmelerini istiyorum.