Takip Et
  • 19 Nisan 2024, Cuma

OLASI BİR BÖLGESEL SAVAŞA HAZIR MIYIZ?

Önümüzdeki 12 ayda 250 milyar dolar bulmak zorundayız. Neden? Çünkü yılda 80 milyar dolar dış ticaret açığı veriyoruz. Bunun yaklaşık 35 milyar dolari petro kimya ürünlerinden geliyor. 5 Petkim büyüklüğünde bir petro kimya tesisi yapalım, döviz açığını kapatalım dedik. Dinletemedik!

AKP 20 yılda 350 milyar dolar dış borç stoku yaptı. Oysa önceki 80 yılda toplam 125 milyar dolar dış borç stoku yapılmıştı.

Aldıkları bu borcu teknoloji geliştirmeye, eğitim kalitesini yükseltmeye ve yaygınlaştırmaya harcamadılar. Harcasalardı, bugün dış ticaret fazlamız olur, dış borcumuz da kalmazdı.

 

Boş duran verimli tarım topraklarımızda dünya çapında bir gıda üretimi yapabilir; bölgemizin gida merkezi olabilirdik. Tarım politikamız İsrail ve Hollanda'dan hibrit tohum almaya, gübre ithal etmeye indirgendi. Doğru destek politikaları uygulanmadı. Çiftçi zarar ettikçe tarımı bıraktı. Topraklarımızın bir kısmını ise yabancılar satın aldı.

Vatandaşın toplam bireysel borcu 2.5 trilyonun üstüne çıktı. Kredi kartı borcu geçen yıl %120 arttı ve 1 trilyonu geçti. Hane halkı 2002'de 100 liralık potansiyel gelirinin 5.5 lirasını borçluydu, bugün 61 lirasını borçlu. Buna karşı alım gücü sürekli geriliyor; sabit gelirlinin milli gelirden aldığı pay son beş yılda süratle düştü. Buna karşı faizler yüzde 55'in üstüne çıkınca borçlu halkın üstündeki yük dayanılmaz hale geldi.

Bunlar yetmezmiş gibi 13 milyon sığınmacı ve kaçağın yükünü de sırtladık. Yüksek faiz ve güvensiz ortam sebebiyle yeni yatırımlar durdu. İşsizlik zaten yüksekti; daha da yükseliyor. ✰ Vergi yükü varlıklı servet sahiplerinde değil, geri kalan vatandaşın üstünde; gelir ve kurumlar vergisi toplam vergi gelirlerinin sadece yüzde 27'sini oluşturuyor.

Ezcümle, ekonomi büyük buhranda. Nüfusun %75'i kademeli olarak yoksunluk ve yoksulluk içinde.

Ancak Türkiye'nin büyük bir potansiyeli var. Bu potansiyel doğru planlanır, gerekli tedbirler süratle alınır, kendine özgü milli kalkınma programı hazırlanıp, uygulanırsa iki yıl içinde bu buhran kırılır, dört yıl içinde vatandaş rahatlar, altıncı yılın sonunda lider ülke konumuna doğru büyük yürüyüşünü başlatır.

Ana hatlarıyla ilk önlemler; aynı anda sığınmacı ve kaçaklar yollanacak, devlet sosyal konutlar inşa edecek, büyük bir tarım ve hayvancılık planlaması, doğru ürün, doğru bölge, doğru destekleme ile ekilmedik bir karış verimli toprak kalmayacak.

Aynı anda, petro kimya ve demir çelik olmak üzere iki dev, entegre tesis kurularak dış ticaret açığı durdurulacak.

Milli kalkınma programı kapsamında para ve maliye politikaları sanayi, teknoloji ve eğitim yatırımlarını besler biçimde şekillendirilecek.

Hepinize iyi hafta sonları sevgili DENGE okurları. 

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir.