Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

2. Lig ve BAL'da son durum

25 Aralık 2013, Çarşamba

     

Spor Toto 2. Lig’de ve Bölgesel Amatör Lig’de Aydın ekiplerinin mücadele ettiği 7. Grup’ta ilk yarı heyecanı sona erdi.

2. Lig'de Nazilli Belediyespor’un Türkiye Kupası’nda geçen hafta Sivasspor’a uzatmalarda elenmesi biz Aydınlıları üzdü. Ama, ilk yarının son haftasında Ofspor’u yenerek Play-Off şansını devam ettirmesi teselli oldu. Tecrübeli Teknik Direktör Taşkın Güngör ve Genel Menajer Orhan İbiş’in takımın eksiklerini çok iyi görüp, devre arası iyi şeyler yapacaklarını inanıyorum. Sezon öncesi takımın başında olmayan Taşkın Güngör, kendi bildiği ve takıma uyum sağlayacak futbolcuları transfer edecektir. Umarım, ikinci yarıda daha iyi bir Nazilli Belediyespor izleyeceğiz.

 

Aydınspor 1923’te ise, doğru yapılanları görememekten ve doğruları, iyi şeyleri yazamamaktan bir Aydınlı futbolsever olarak üzüntü duyuyorum. Büyük ümitlerle 3 yıllık programla sezona başladılar, ama işler hiç iyi gitmedi. Son olarak İnegöl maçından önce Cuma akşamı Başkan Suha Bayırlı ve yönetici arkadaşı futbolcularla toplantı yaptı. Fakat yine de futbolculara güven veremediklerini gördüm. Her kulüpte maddi sıkıntının olduğu söyleniyor, ama diğer kulüpler ilk üç ayda iki milyon lira civarındaki parayı sokağa atmadı. Futbolcuların transfer ücretleriyle ilgili aralarında büyük fark olmaz. İlla para vererek futbolcular havaya sokulmaz. Geçen yıl şampiyon olan takımda da para ödeme sıkıntısı, maç başı problemleri vardı. Ama dönemin Başkanı İlhan Günendi futbolculara güven vermişti. Sezon başı akılcı transfer yapan yönetimin içinden başkan olan İlhan Günendi, Aydın şehrinde Türk futbolunun her yerinde sözü geçen insanlarla çok iyi bir diyalog kurup kulübe fayda sağlamıştı. ‘Aydının dostu Aydınlılardır’ demişti, dışarıdan kimselerden yardım istememişti.

Yeter artık, bu yıl şampiyonluk treni kaçtı. Başkan, yönetim ve teknik heyetin devre arasını çok iyi geçirmeleri gerekiyor. Öncelikle yapılması gereken, bu sezon takımın ligde kalması için kalan futbolcuların alacaklarının ödenmesi ve dışarıdan alınacak futbolcuların iyi araştırılması. Takımın bünyesine uyacak, mütevazi ve yararlı futbolcuların transfer edilerek önümüzdeki yıl şampiyonluğa oynayacak kadronun temellerini atmalarını gerek. İlk yarının son maçında İnegöl deplasmanını moralsiz giden takımın aldığı bir puan, ikinci yarıya girerken bir moral olacaktır.

 

***

 

Bölgesel Amatör Lig’de Aydın’ı temsil eden takımlardan Didim Belediyespor son haftalardaki başarısını, ligin ikincisi Bodrumspor’u deplasmanda yenerek devam ettirdi. Didim, birinci ve ikinciyle arasındaki puan farkını azaltarak şampiyonluk ve Play-Off adayları arasına girdi. Çine Madranspor ile birlikte Aydın’ın iki takımı 3. Lig’e çıkma şansı yakalamış oldular. Didim Belediyespor, daha önce talihsiz puanlar kaybetmeseydi daha üst sırada olabilirdi. Didim Belediye Başkanı Mümin Kamacı, Kulüp Başkanı Vedat Ege ve Yönetimi, Didim’de böyle bir başarının yakalanmasını sağladıkları için tebrik ediyorum. Ayrıca Antrenör Özgür Gönül ve ekibini kutluyorum. İnşallah futbolda Didim’imiz, Fethiye gibi daha üst liglerde oynar.

 

İlk yarıyı lider tamamlayan Çine Madranspor’a bakacak olursak, Çiğli maçı öncesi yaşananlar olaylar Madranspor severleri üzdü. Aile içerisinde bu tip olaylar olabilir, ama telafisi mümkün olmayan tatsızlıkların ve aşırı tartışmaların olmaması gerekir. İdmana çıkmama ve kampa gitmeme kararı alan futbolcuları Çine Belediye Başkanı Salih Dinçer söz vererek ikna etmiş. Çine Madranspor Camiasının her zamankinden daha çok birlik ve beraberlik içinde olması gerekiyor. Zaten sakatlıklar, cezalarla uğraşan takım, bir de bu tip sıkıntıların eklenmesiyle tedavisi mümkün olmayan problemlerle karşı karşıya kalabilir.

 

***

 

Birinci Amatör Küme’de şampiyonluğu ve Amatör Süper Lig’e çıkmayı garantileyen Merkez Yeniköyspor’u kutluyorum. Merkez Yeniköyspor Yönetim Kurulu’nun Amatör Süper Lig’de takımlarına sahip çıkıp, daha başarılı olacaklarına inanıyorum ve başarılar diliyorum.