Esra KOZBEK

Wuhan Corona virüs salgını

29 Şubat 2020, Cumartesi

     

Dünya gündemine oturan Coronavirüs salgını tüm insan ırkını tehdit edercesine yaklaşık 7 günde 14 ülkeye yayıldı. Çin’in Wuhan kentinde ortaya çıkarak 12 il karantina altına alındı. Resmen ölü şehirlere döndüler, dışarıda tek bir insan bile yok, okullar iş yerleri kapalı, kuşlar bile uçmuyor.

2019 yılında ortaya çıkan fakat 2020 yılının başında insanlarda taşınan bu hastalık grip gibi gözükse de aslında bir katil. Hastaneler yetmediği için 4 günde yeni büyük hastaneler inşa edildi, doktorlara sıçrayan hastalık onları da öldürürdü, binlerce insana bulaştı.

Doktorlar ‘Çok çalışıyorum fakat bunun tedavisi yok hepimiz öleceğiz’ isyanlarıyla gündeme geldi.

Wuhan kentinin otogarına yakın deniz ürünleri satan bir pazar var, virüsün ilk olarak burada ortaya çıktığı sanılıyor. Pazarda birçok kara, deniz ve uçan hayvanlar yenmeye hazır şekilde satılıyor. Tabi bunu duyan bizler ‘Ee yerseniz yılanı, fareyi, köpeği hatta cenini olacağı bu!’

Bir yarasanın zehirli yılandan aldığı virüsü insana bulaştırmasıyla ortaya çıkmış olan bu hastalığın şimdiye kadar öldürdüğü insan yüzdesi bulaşanların yüzde ikisi.

2002 yılında Çin’de Sars virüsü çıkmıştı bir de ortaya tıpkı Corona ile aynı belirtiler göstermişti. Sars taşıyıcılarının yaklaşık yüzde onu ölmüştü. Ne gariptir ki bu hastalıklar ikidir Çin’de ortaya çıkıyor. Yoksa bu ülke nüfusunu azaltmak için oynan bir oyun mu?

Tabi mübalağa yapıyorum bu komplo teorileri bana çok saçma gelse de izlediğim birçok filmden dolayı biraz düşündürmüyor değil.

Dünya sağlık örgütü virüsün ilerleyen zamanlarda karakteristik yani mutasyona uğrarsa acil durum ilan edeceğini doktorlar ise mutasyona uğrayabilecek kapasitesi olduğunu söylüyor.

Yeni ortaya çıktığı için bir tedavisi maalesef ki yok. Kişisel temizliğe önem vererek, hayvanlardan ve insanlardan uzak durarak korunmanın mümkün olacağını söylüyorlar.

14 yüzyılda Avrupa’nın yarısını öldüren veba aklıma geldi, araştırdım. Veba yine Çin’de hatta Wuhan kentinin yakınlarında ortaya çıkarak ticaret yolları ile yayılmış… Wuhan kentinin ismini ‘Dikkat! Ölüm’ ile değiştirilmesini tavsiye ediyorum…

Az önce bahsetmiştim, bu komplo teorilerini saçma bulduğunu öğrendiğim bir bilgiden sonra şimdi kendime hak verdim. Veba ülkelere yayıldıkça insanlar doktor ve bilim insanlarının kuyularda ki sulara zehir atarak büyük çaplı suikast gerçekleştirdiklerini düşünerek o büyük insanları katletmişler.

Yangın, deprem, salgın gibi durumlar aksiyon ve gerilim sever kitlelerce korku ve paniği vatandaşlarla aşılarlar. Bilime yakın kalın.

Tarih tekerrürden ibaret. Geçmiş olsun.

Hoşça kalın.