Esra KOZBEK

80-20 kuralı: Az çoktan fazladır!

31 Ağustos 2019, Cumartesi

     

Annem temizlik bağımlısı bir kadın. Çocukken hatırladığım onun bıçağın ucuna bezi dolayıp buzdolabının kenarlarını köşelerini deli gibi temizlerdi –ki hala öyle- böyle bir ortamda büyüyünce ben ister istemez temizliğe düşkün birisi oldum. Pis bir ortam hele ayrıntıları pis ortam beni rahatsız ediyor. Anneme ayrıntılara onun yüzünden bu kadar takıldığımı bana büyük bir miras bıraktığını söyledim. O da bana ‘Esracım istersen mükemmel bir temizlik yap. Buzdolabı kenarları, dolap köşeleri yada ıslak sildiğin yeri kuru bezle temizlemezsen yaptığın işin bir kıymeti kalmaz’ Yani ben %100lük bir temizlik yapıyorsam bu ortamın yaklaşık %20si ayrıntı kısımları temizlememdir!

Vilfredo Pareto bir fizikçi ve matematik meraklısı. Sayılar oranlar filan araştırırken görüyor ki dünyada var oluşun %80i %20sine bağlı. Şöyle ki; dünyanın en zengin insanların %20’i dünyanın yaklaşık %20'sine sahip. Adama kafayı yedirtir. Hiç mi sapma olmaz!

Küçük sayılarla tabi ki oynama oluyor. Ama genel kuram doğru. %100 lük yaptığınız işin sadece %20lik çabası %100ü ortaya koyuyor. Arkadaşlarınızın %20si ile görüşüyorsunuz evde ki halılaırn %20sini kullanıyorsunuz çünkü %80nini eşyalarınız kaplıyor. Ekonomiden, günlük hayata, eğitime ve daha bir çok konuda bu ön görülebilen dengesizlik mevcut.

Bu durumu şöyle özetleyebiliriz: Az çoktan fazladır!