Esra KOZBEK

Tanıştırayım ben kendimim

23 Temmuz 2019, Salı

     

Ne kadar kendinizi tanıyorsunuz?

Herkes neyi sevdiğini, neyi sevmediğini, nelerden hoşnut olmadığını, ne tür insanlarla iletişimin kuvvetli olduğunu, ne gibi şeylere tepki vereceğini biliyor. Peki ya gerçekten kendinizi tanıyor musunuz?

Kendinizi tanıdığınızı sanıp ‘Ben bunu istiyorum eğer bunu elde edersem ya da yaparsam çok mutlu olurum’ düşüncesiyle planı hayata geçirip yine de mutsuz olur insan. Niye, çünkü gerçekten ne istediğini bilmiyordur kişi! Kendinizi tanımıyorsunuz ki ne istediğinizi bilesiniz.

Peki kendinizi nasıl tanıyabilirsiniz?

Dışarıdan izleyin, gözlemleyin kendiniz. Bu adam, kadın nasıl davranıyor? Bu aslında bir nevi kendini gerçekleştirme yöntemidir.

Her hangi bir olay olduğunda nasıl tepki verdiğinizi hatırlayın, neyi yaparken zamanın su gibi geçtiğini, neyi yaparken kendinizle gurur duyduğunuzu hatırlayın. Sahip olduğunuz tüm kişilik özelliklerinizi düşünün ve öldüğünüzde sizin arkanızdan en çok ne derler… İyisiyle kötüsüyle tüm özelliklerinizi listeleyin ve içinden olsa da olur olmasa da olur, olmazsa olmaz, bu kesinlikle olmaz diye nitelendirebileceğiniz tüm özelliklerinizi tartın ve ekleme çıkarma yapın.

Kendinizi dışarıdan amasız, bahanesiz şekilde eleştirdiğinizde kendinizi tanıyacak ve hayatınızda zamanla bir şeyleri yoluna koymaya başladığınızı ve mutlu olduğunuzu çünkü hayatınızı kendinize göre yaşadığını, keyif aldığınızı göreceksiniz.

Mutluluklar dilerim…