Esra KOZBEK

İrade nasıl güçlendirilir?

16 Temmuz 2019, Salı

     

İrade insanın güçlü olmasıyla alakalıdır. Keyfi erteleme becerisidir.

Yurt dışında yapılan Marshmallow deneyi tam olarak iradeyi tümüyle somurtlaştıran bir denedir. Odaya aldıkları iki 7 yaşlarında ki çocuklara marshmallow uzatılıyor ve şu söyleniyor ‘Yarım saat sonra tekrar geleceğim ve eğer önünüzdekileri yemezseniz size birer tane daha marshmallow vereceğim.’ Çocukların bir kısmı tatlıyı alır almaz yerken bir kısmı yarım saat bekliyor ve ikinci tatlı için bekliyor.

Görülen şu: İradesine sahip çıkan çocukların hayatın her alanında başarılı oluyorlar. Akademik başarıları daha çok, yetişkinliğe ulaşırken madde kullanımı gibi kötülüklerden daha uzakta olduğunu görüyorlar.

Peki iradeli doğulur mu yoksa sonradan kazanılan bir edinim midir? Spor yapmayan birini hayal edelim. Göbekli, tombul bir vücut sahibi spora gitmiyordur ama kaslı sağlıklı bir vücut sahibi kişi sporunu yapıyor kendini geliştiriyor demektir. İradede bu şekildedir, geliştirirsen güçlenirsin.

İrade ve aşırı disiplini karıştırıp kendini yoran insanlar gördüm. Çok karar alıyor, çok yoruluyor, çok yıpratıyor kendini bu da hoş değil. Kişi bunun ortasını deneme yanılma ile kendine özgü şekilde bulabilir. İrade, azim ve disiplin her zaman başarı getirir.

Demem o ki başarı için bireyin kedine ebeveyn olması gerek. Yeri geldiğinde elinden tutup kaldırmalı yeri geldiğinde bir şeyler için harekete geçirecek emiri verebilmeli.