Esra KOZBEK

23 NİSAN’ DA ÇOCUK İSTİSMARI

29 Nisan 2019, Pazartesi

     

İstanbul’ da 5 yaşında ki bir kız çocuğuna yapılan kötülüğü duydunuz mu bilemiyorum çünkü şuan gündem de İstanbul’ da reddedilen oy sayımları daha önemli yer kaplamakta!

Biz dünya üzerinde çocuklara bayram armağan eden tek ülkeyiz, bu ince düşünceye sahip atanın ülkesiyiz. Fakat gelin görün ki bu naif günde çocuk bayramında İstanbul’da bir küçük kızımıza tecavüz ediliyor ve evinin kapısının önüne yarı baygın şekilde bırakılıyor.

Sapık bir minibüs şoförüne denk gelen Özge Can Arslan, öz abisinin tecavüzünü kaldıramayan Aysun Altay, 3 buçuk yaşında tecavüz edilip katledilen Irmak bebeği gördü bu ülke. Hala bir kanun, önlem, aydınlanma ya da çare yok.

Eylül Cansız’ı sadece trans olması yüzünden biz intihar etmesine sebep olduk. Çünkü onu dışladık, hor gördük, cinsiyetine baktık insanlığına değil. Ona uygulanan bu baskı kadar o sapığa da uygulansaydı. Eminim o kişinin ilk vukuatı değildir bu daha öncesi vardır çünkü bu iğrenç kişiler çocukluktan yetişmekte. Ailenin ‘’Erkek!’’ diye yetiştirilen bu kişilerdir. Yani suçlu aile!

Kimsenin alnında sapık yazmıyor, yolda geçerken bir hayvanı arzulayan biriyle karşılaşmadığınız ne malum… Bu ve bunun gibi vahşi olaylarda en fazla sosyal medyada anılır 2-3 gün herkes ‘’Lanet olsun, kahrolsun, ölün, idam getirilsin’’ denir. Bunları yazanların içinde bile az çok sapık vardır.

İdam demişken bu kişilerin yeryüzünden silinip yok olmasını bende isterim ama kimsenin hayatı bizim elimizde olmadığı gibi ne kadar kötüde olsa canıyla birini sınamanın iyi bir bireye yakışacağını düşünmemle beraber idamdan önce hukuk sistemimizde ki açıkları kapatmamız gerektiğine inanıyorum. Sağlam bir temeli olmayan hukuk sisteminde kim bilir yine kaç tane canı suçsuz yere idam ederiz.

Tecavüz bir cinayetten daha ağır ceza, psikolojidir bence çünkü yaşıyorsun ama… Nasıl?

Büyüyen bu bireyler ilerde başkasına güvenemeyecek, evlenemeyecek, birini sevecek ama elini bile tutamayacak. Bunu hiç birimiz bilemeyiz. Yaşanılanların özü çok iğrenç, çok korkutucu!

Niyetlerimiz hep aynı, biz basın yazarız, vatandaş konuşur modern hukuk sistemi ‘’Çığlık atmamış yani rızası var’’ der çünkü tecavüze uğramadı daha önce o psikolojiyi bilmiyor, korkudan donakalmak, şok olmak, ya da susturulduğunu bilmiyor, bu yüzden salıverir sapığı.

Başımızın belası bu sapıklığı önlemenin tek yolu oğullarımıza kızlarımıza saygıyı, ahlakı, sevgiyi, öz güveni doğru yükseltmeyi öğretmektir.