Esra KOZBEK

Etkili zaman yönetimi

30 Temmuz 2019, Salı

     

Hepimiz iş yoğunluğu, sorumluluk yoğunluğu ve bir çok konuda yapması gereken iş yükümlülükleri var. Günün sonunda bu ‘Bir gün bana yetmiyor!’ diye bıkmış ve yorgun bir şekilde yaşantınıza sitem ediyorsanız tek sorun zaman yönetiminde hata olmasıdır.

Öncelik olarak hedeflerinizi, sorumluluklarınız saat ve konunun önemine göre sıralamalı çünkü günün en başında gün sonu raporu vermek saçma olduğu gibi 2 kere yapılacağı için tamamı zaman kaybıdır.

24 saatin 6 saatini uyuyarak geçirmek her insana yetecektir geriye kalan 18 saati bölmek ise çocuk oyuncağı. Her gün ne iş yaptığınız neyde ne kadar oyalandığınız belli. Bunları bir sırlamaya koyar ve tüm bu planlamayı yaparken aceleci davranmayın.

Çok küçük püf noktaları hayata geçirerek nasıl da etkili bir gün geçirdiğinizi göreceksiniz

1: İş sıralamanızı dikkatli yapın. Öncelik zamanlama ve konunun önemi olsun

2: Sıralanan işlerin zamanlamasına sadık kalacağınıza dair kendinize söz verin

3: Bir işinizi bitirmeden diğerine geçmeyin.

4: Yaptığınız işin üstünden 10 kere geçmek yerine 1 kere kontrollü ve nizamlı yapın

5: Zaman yaratmayı öğrenin ki bu zaman yönetimini uyguladıkça ortaya çıkacak bir mantıktır

6: Rutin işlerinizden kaçınmayın

7: Küçük pürüzleri el altından ayarlamayı, telaşa girmeden halletmeyi öğrenin

8: Görüşmelerinize birer sınır koyun. Kişiler sizi arayıp randevu istediğinde ’11:00’ da müsaitim görüşebiliriz’ gibi ucu açık cevaplar vermek yerine ‘Bugün 11:00 ve 12:00 arası müsaitim’ demelisiniz bu karşı tarafta farkında olmadan bir sınırlama koymaya her şeyi 1 saate sığdırma bilincini yaratarak ne sizi ne de kendisini sık boğaz eder

9: Verimliliğinizi engelleyen durumlardan uzak durun

10: İşi paylaşabileceğiniz birilerini edinin

Ve tüm bunların yanında en önemlisi bedenen, ruhen ve zihinsel olarak sakin ve dinç olmaktır. Günün sonunda kendinizi hırpalanmış hissetmeyecek ve vicdanen rahatça günü bitirdiğinizde bu uygulamanın ne kadar dinlendirici olduğunu ve hayatınızın her alanında sizi nasıl da etkilediğini göreceksiniz.

Sağlıcakla…