GÜRHAN KARAŞAHAN

ZORUNDA MIYIM?

1 Mayıs 2019, Çarşamba

     

Merhaba değerli Denge Gazetesi okurları. Sizlere çok sevdiğim 29 Nisan 2019 günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Dilber Ay, gerçek adıyla Dilber Karakaş ile ilgili yazmak istiyorum.

Dilber Ay, resmi adı Dilber Karakaş. 1 Ocak 1956, Kahramanmaraş Pazarcık ilçesinde doğdu. Kureyşan aşiretine mensup olan Dilber Ay, Kahramanmaraş ilinde ilkokul 3. sınıfa kadar okudu. Ailesi ile birlikte Kahramanmaraş'tan önce Ankara'ya, oradan da Bolu-Düzce taraflarına göç ederek yerleşti. Düzce'de okula devam edemeyip 13 yaşında iken yaşlı bir adamla evlendirildi. Evlenmeden önce Düzce'ye güzel ses aramak için radyocular gelmişti. Gönül Gel Seninle Muhabbet Edelim türküsünü söyledi ve düzenlenen güzel ses yarışmasında birinci oldu. İki çocuk annesi olduktan bir müddet sonra evlendiği kişiden ayrıldı. Radyoda tanındıktan sonra 24 albümü oldu. Almanya'da iki kere hapis yattı. Flash TV'nin Kadere Mahkumlar adlı programın sunuculuğunu yaptı.

İlk olarak radyoda tanınan Dilber Ay, Hacı Ağa şarkısıyla ismini geniş bir kitleye duyurdu. ‘Beynelmilel’ filminde oynadı ve ilk rolünde Altın Koza Ödülü’ne layık görüldü. Murat Şeker'in yönettiği 'Hayat Sana Güzel' isimli filmde rol aldı. 1998’de şimdiki eşi İbrahim Karakaş ile evlendi. Bir röportajında evliliğiyle ilgili konuşan Dilber Ay, “İlk günkü sevgi ve heyecan ikimizde de hâlâ var. Zaten olmasa bugünlere gelemezdik.” açıklamasında bulunmuştu. Bir özel kanalın Ana Haber Bültenine bağlanarak, haber spikerinin "mahkumlar tarafından en çok istek alan beş şarkınızı söyler misiniz?" sorusu üzerine Dilber Ay'ın "Zorunda mıyım?" diye cevap vermesi haber spikerini şaşırtmış ve "hayır efendim değilsiniz tabi ki" demiş, fakat şarkının ismi "Zorunda mıyım" olduğunu öğrenince haber spikeri Dilber Ay ile birlikte canlı yayında kahkahayla gülmüştür. Yani Dilber Ay, orda bile içtenliğini göstermiştir.

Dilber Ay, cana yakınlığı, samimi davranışları, dobra dobra hareketleri ile tanıdığımız ve çok sevdiğimiz bir sanatçıdır. Oynadığı filmlerde ve şarkılarında izleyicilerin neşe kaynağı olmuştur. 29 Nisan 2019 günü geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden Dilber Ay'a Allah'tan rahmet ailesi ve tüm sevdiklerine başsağlığı diliyorum.

Tüm işçi ve emekçi kardeşlerimin 1 Mayıs İşçi ve Emekçiler Bayramı'nı kutlar, bir sonraki yazımda görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın.