GÜRHAN KARAŞAHAN

REŞİT OLMAYANLARLA EVLENME

11 Mart 2019, Pazartesi

     

Merhaba değerli Denge Gazetesi okurları,

Türk Ceza Kanunu m.104’e göre; “Cebir, tehdit ve hile olmaksızın, on beş yaşını bitirmiş olan çocukla cinsel ilişkide bulunan kişi, şikayet üzerine, iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır.

Reşit Olmayanlarla Cinsel İlişki suçu, 18 yaşından küçük kızlarla evlenen erkeklerin de işlemiş olduğu bir suçtur. Yani bu suçu işleyip cezaevine giren kişilerin yanında, 18 yaşından küçük kızlarla evlenerek aile kuran, ama daha sonra istemeden de olsa işlediği suç yüzünden cezaevine giren gençlerimiz bulunmaktadır.

Tabii ki evlenmek ve aile kurmak çok güzel bir olay. Ancak genç bir kızın evlenebilmesi için 18 yaşını doldurması gerekir. Çünkü, 18 yaşından küçük genç bir kız daha bilinçsiz ve aile kurabilmesi için küçük sayılır.

Bazı insanlar, evlilik olduğu için böyle bir durumu normal karşılasa da, yine de kızların en azından evlenmesi için 18 yaşını beklemesi gerekir. Çünkü olgun olmayan bireyin annesinin ve babasının olmadığı ailenin olgun bir ferdi olması, ileride bağlı bulunduğu aile içerisinde çatlakların olmasına sebebiyet verecektir.

İnsanlar her şeyi yaşında yaşamalı, yaşına göre yaşlanmalı, kızlarımız okumalı, hayata güçlü başlamalı, aile gelirine katkı sağlamalı, hayatı bilmeli, çocuk yaşta evlendirilmemelidir. Okuyan bir bireyin ve çevreye tanıyan kızların ailesine ve çocuklarına daha çok faydalı olur.

Bu yüzden, kızlarımız ve erkeklerimiz, sevgi çok güzel bir olay, aile kurmak daha güzel bir olay. Ama en azından hem kanunları çiğnememek, hem de daha sağlam temellere sahip bir aileyi kurmak zamanı bekleyin.

Herkesin çok iyi bir aileye sahip olması dileğiyle; bir sonraki yazımda görüşünceye dek, şimdilik hoşça kalın.