GÜRHAN KARAŞAHAN

ARABA KULLANIRKEN CEP TELEFONUYLA KONUŞMAK

6 Mart 2019, Çarşamba

     

Merhaba değerli Denge Gazetesi okurları,

Trafik Kazaları, her yıl binlerce kişinin hayatını kaybetmesine neden olmaktadır. 2018 yılı içerisinde meydana gelen trafik kazalarında, 428.074 kazada 3.373 kişi olay yerinde hayatını kaybetmiş, 310.109 kişi de yaralanmıştır.

Tabii bu olayların çoğunluğu dikkatsizlik ve cep telefonu ile görüşmeler nedeniyle meydana gelmektedir. Araç kullanırken cep telefonu görüşmesi yapılmaması gerekir. Hareket halindeysek aracı sağ çekmeli ve araç kullanma bırakılmalıdır.

Benim çocukluk zamanlarımda cep telefonu yoktu. Tabii o zamanlar cep telefonu kullanımı ile ilgili bir ceza da bulunmuyordu. Ancak, minibüse bindiğimde gözüme ilk çarpan, "Şoför ile konuşmayın!" ve "Zaruri haller dışında şoförle konuşmayın!" yazılarıydı. Yani o zamanlarda bile şoförün veya sürücünün gereksiz yere meşgul edilmemesi gerektiği üzerinde duruluyordu.

Hatta öyle sürücülerimiz var ki bir eliyle cep telefonu ile konuşup, diğer eliyle ise yemek yiyor veya bir şeyler içebiliyorlar. Peki direksiyonun hakimiyetini sağlayan nedir? O zaman devreye bacak, kafa veya dirsek gibi direksiyon hakimiyetini sağlamaması gereken organlar giriyor.

2918 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’nun 73'üncü maddesi gereği 291 lira para cezasıdır. Bana göre para cezası miktarı çok az. Bu miktarın daha çok olması gerekir. Çünkü insan hayatını ilgilendiren konularda devletin daha acımasız olması gerekir. Alkollü araç kullanmak, araç kullanırken cep telefonu ile konuşmak, ehliyetsiz araç kullanmak gibi kaza riskini artıran konularda daha acımasız olmak gerekir.

Herkes çok iyi sürücü, ama her gün kaza haberleri izliyoruz. Daha hızlı giden veya otoyolda makas atan değil, dikkatli sürücü daha iyi sürücüdür. Bilinmelidir ki otoyolda makas atan veya hızlı giden araç sürücüler alkış almıyorlar. Bu sadece yarışlarda oluyor. Aynı durum, bazı sürücülerin yolu kapatarak gösteri yapması için de geçerlidir.

Herkese kazasız bir yaşam dileğiyle, bir sonraki yazımda görüşünceye dek saygılarımla. Şimdilik hoşçakalın.