GÜRHAN KARAŞAHAN

ÇOCUKLARIMIZI YETİŞTİRME

16 Mart 2019, Cumartesi

     

Merhaba değerli Denge Gazetesi okurları,

Hepimizin dileği çocuklarımızı sağlıklı ve güvenli bir ortamda yetiştirmek. Ancak, çoğu ebeveyn bunu yaparken, çocukları bencil ve saygısız bir şekilde yetiştiriyor.

Bizler; çocukluk zamanlarında büyüklerimize karşı bir saygısızlık, onlara karşı bir kusur işlememek için her zaman özen gösterdik. Fakat, şimdiki zamanda ise, otobüste giden yaşlı kişilere yer vermeme, konuşurken büyüklerine saldıracakmış gibi konuşma, yolda yürürken çarpıp geçmeler.

Kızım dünyaya geldikten sonra hemşirenin kimseden özür dilemesin, bencil yetişsin dediğini biliyorum. Tabii ki ben çocuğumu öyle yetiştirmedim, ama okul çağında oldukları için arkadaşlarından ve çevresinden etkileniyor. Bu da bizleri zorluyor. Çocuklarımızdan bir şey isteyemez, onlara bir şeyleri öğretemez olduk. Tabii yetiştirmenin yanına teknoloji de eklenince, durumun içinden çıkılmaz hale geliyor.

Benim çocuklarım dahil, evde veya misafirliğe gittiğimizde, telefonu almak için kavga bile ediyorlar. Kötü niyetli kişiler de internet üzerinden sakıncalı ve korku ve şiddet içeren görüntü ve video çocuklarımızı kontrol etme güçlüğü kaçınılmaz oluyor. Bizim zamanımızda tüplü bir televizyon vardı ve akşamları onun karşısında dizi veya film izlerdik. O kadardı. Ebeveynler konuşmamızı bölmesin diye veya bebekleri sussun diye ellerine verdikleri telefon veya tablet ile çocuklarımıza yaptığımız bu kötülüğe başlamış oluyoruz. Bu olay sadece şiddete eğilimli olmasını sağlamak değil, aynı zamanda gözlerini ve beynini etkilemektedir.

Çocuklarımızı dışarıda nasıl "Yabancı kişilerle konuşmayın ve kimseden bir şey almayın." diye öğütlerimizle koruyorsak, internet ve medyadan da korumak zorundayız. Çocuklarımızın sağlığı her şeyin üzerinde yer alır. Ama sağlık yanında önce kendisine ve daha sonra topluma faydalı bir birey olarak yetiştirmek istiyorsak, çocuklarımızla konuşmalı, onları dinlemeli, hayatın koşuşturmasına kapılmamalı, ortak bir faaliyette bulunmalı ve onlarla birlikte kitap okumalıyız. Okumanın güzelliğini onlara öğretmeliyiz. Bir sonraki yazımda görüşünceye dek, saygılarımla. Şimdilik hoşçakalın.