GÜRHAN KARAŞAHAN

YAYA GEÇİDİ

30 Nisan 2019, Salı

     

BİZİMKİSİ BİR AŞK HİKAYESİ

Merhaba değerli Denge Gazetesi Okuyucuları. Sizlerle paylaşmak istediğim ve son zamanların gündem konularından birisi "Yaya Geçitleri." Yaya geçitleri trafik kuralları arasında yer alan ve bir çok araç kullanıcısının uymadığı kurallardan birisidir. Peki yaya geçidi nedir?

1. Caddelerde yayaların karşıya geçmesi için ayrılmış bölüm.

2. Yollarda, yayaların karşıdan karşıya güvenle geçmelerini sağlamak üzere, çivi, boya, renkli taş, ışık gibi belirtkelerle ayrılmış geçit.

3. Taşıt yolunda, yayaların güvenli geçebilmelerini sağlamak üzere, trafik işaretleri ile belirlenmiş alandır.

Yaya geçitleri, araçların yoğun olduğu karayolları üzerinde olması nedeniyle yayaların kullanması zorunlu alanlardır. Fakat çoğu yaya, karşıdan karşıya geçerken, bölünmüş yolda engeller de olsa, yaya geçitlerini kullanmadan hayatını veya başkaların hayatını tehlikeye sokuyorlar. Bu sadece yayalar için değil, araç kullanıcıları tarafından da tehlikeli bir olay. Hatta bu hatalar nedeniyle bazı araç kullanıcıları trafik kazaları şüphelisi olarak mağdur sıfatıyla yargılanmıştır.

Araç kullanan bir sürücünün, trafik ışıklarından sağa döndüğünde eğer yaya karşıdan karşıya geçmesi gerekiyorsa, durarak yayanın geçmesini sağlaması gerekir. TBMM'ye sunulan kanun teklifine göre, yaya geçitlerinde, yayalara öncelik vermeyen sürücülere uygulanacak ceza 488 TL olarak belirlenmiştir. Bu çıkan kanun gerçekten güzel bir kanun. Çünkü, bir çok sürücü yayaya saygı göstermeden hızlı bir şekilde yaya geçitlerinden geçiyor. Aslında gelişmiş ve çağdaş ülkelerde yol yaya önceliğinde bulunmaktadır.

Bunları yazarken, hemen akıllara şöyle bir soru geliyor. Yaya bana saygı gösteriyor mu? Bu konunun da tartışılması gerekir. Çünkü, araç kullanan kişi, yayaya yol verdiğinde, bazı yayalar elinde telefon veya yanındakiyle konuşurken geçip geçmemek arasında yaya geçidi üzerinde araçların geçmesinde zorluklar çıkarıyorlar. Bu da araç kullanıcısına saygısızlık. Bu konu ile ilgili nasıl bir kanun çıkar veya nasıl bir önlem alınır onu bilmiyorum. Alınması gerekir. Nasıl araçlar yaya geçidi üzerinde yol vermek için veya yayanın zarar görmemesi için yavaşlıyor veya duruyorsa, yaya da yolu ve yaya geçidini işgal etmeyecek.

Trafik kuralları hayatın kurallarıdır. Trafik kurallarına uyalım, hayatı güzelleştirelim. Kazasız ve yoğun olmayan bir trafik dileğiyle, bir sonraki yazımda görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın.