GÜRHAN KARAŞAHAN

7'DEN 77'YE

4 Şubat 2019, Pazartesi

     

01 Şubat 1999 günü kaybettiğimiz Barış Abimizi, 01 Şubat 2019 günü 20'nci ölüm yıl dönümünde hüzün ve saygıyla andık. Şarkılarıyla doğduk, şarkılarıyla büyüdük ve çok erken kaybettik. Belki benim hayatımın en güzel günleriydi, Barış Abinin 7'den 77'ye programını izlediğim günler. Belgesel tadında yaptığı yurt dışı programları, komik ve samimi davranışları ve çocuklara olan düşkünlüğü, gerçekten 7'den 77'ye herkesin kalbinde yer edindi. Barış Abinin programlarındaki çocuklar, şimdi büyüdü ve anne-baba oldular.

02 Ocak 1943 tarihinde dünyaya gelen ve Türk müziğinin en aykırı insanlarından birisi olan Barış MANÇO, besteci, söz yazarı, yazar, gezgin, müzisyen, ses sanatçısı ve televizyon programı yapımcısıydı. Uzun saçları, parmaklarına taktığı şövalye yüzükleri, yurt içinde ve yurt dışında yaptığı programlar, kazanmış olduğu bir çok müzikal başarıları ile unutulmaz bir sima olarak herkesin kalbinde taht kurmuş bir insandı.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olarak yaşadığı dönemde, 150'den fazla ülkeyi gezen Barış MANÇO, kırılması zor bir rekora imza atmıştır.

Yazmış olduğu Nane Limon Kabuğu, Kol Düğmeleri, Domates Biber Patlıcan, Arkadaşım Eşşek gibi sözlerden nasıl şarkı olur dedik. Ancak, mükemmel ve unutulmayan besteler arasına girerek dilimizden düşürmedik. Dağlar Dağlar, Gülpembe, Alla Beni Pulla beni, Dönence, Can Bedenden Çıkmayınca, Sarı Çizmeli Mehmet Ağa, Halil İbrahim Sofrasına, Unutamadım, Gamzedeyim ve Hal Hal, milyonlarca insanlar tarafından dinlenir. Barış MANÇO'nun bütün şarkılarını büyük bir zevkle dinlerim. Özellikle beni en çok etkileyen şarkılardın birisi de, Osman adlı bestesi. 17 yaşında bir genç ile 15 yaşındaki bir kızın acıklı aşk hikayesini anlatır. Barış MANÇO, Rock müziğini ülkemize kazandıran Erkin KORAY ve Cem KARACA gibi duayen insanlardan birisidir. Sadece piyano ve gitar değil, bir çok müzik aletini çalabilen büyük bir sanatçıydı.

Barış MANÇO sadece müzik dünyasında yer almadı. O dönemde, yurtiçi ve yurtdışı gezileriyle yaptığı programlar, günümüzde yayınlanmakta olan dünyaca ünlü belgesel programlarından daha kaliteli. Bu programlar sayesinde bir bilgiye sahip olduk. Örneğin, dünyayı kuzey ve güney olarak ayıran Ekvator çizgisinin üzerinde yaptığı deneyi hala unutamıyorum. Bu deneyde, su güney yarım kürede saat istikametinin tersine, kuzey yarım kürede saat istikametinde ve tam Ekvator çizgisinin üzerinde ise hareketsiz olarak dökülüyor. Hala unutabilmiş değilim.

Barış abimiz, İngilizce, Fransızca ve Japonca'yı ana dili gibi bildiğini, en az 10 dilde ise kendisini anlatabildiğini yaptığım araştırmalar sonucu tespit ettim. Sadece ülkemizde değil, dünya verdiği konserlerle de yurtdışındaki insanlarında kalbinde taht kurmuş birisidir. Barış MANÇO o kadar büyük bir insan ki; ölüm nedeniyle Japonya'daki bayraklar yarıya indirilmiştir. Yani ölümü, tüm dünyayı yasa boğmuştur.

Sizlere Barış Abimizi, Barış MANÇO'yu anlatmak, ne benim kalemim yeter, ne de bilgilerim. Çünkü, 56 yıllık ömrüne o kadar çok şeyi sığdırmış bir insan ki, kısa bir ömür ve dolu dolu bir hayat. Barış MANÇO aramızdan çok erken ayrıldı. Türk Sanat dünyasından bir dev geçti. Onun yakalamış olduğu başarılar ve rekorlar, kolay kolay kırılamayacağı kesin gibi gözüküyor.

Kendisini, ölümünün 20'nci yıl döneminde saygı ile anarken, onu bizlere kazandırdığı unutulmaz eserleriyle kalbimizde yaşatmaya devam edeceğiz. 7'den 77'ye sevgilerimizde Barış MANÇO. (GÜRHAN KARAŞAHAN)