GÜRHAN KARAŞAHAN

BAYRAM TATİLİNİN DOKUZ GÜNE ÇIKARILMASI

25 Nisan 2019, Perşembe

     

Merhaba Denge Gazetesi okurları, sizlere Ramazan Bayramı tatilinin dokuz güne çıkarılması ile ilgili bir paylaşımda bulunmak istiyorum. "Eski bayramların tadı kalmadı" diyoruz hepimiz. Gerçekten kalmadı. Bunun için her zaman teknoloji, siyaset ve para gibi bir çok etkeni suçlarız. Ama bence asıl nedeni insanların tatili ön planı çıkarmasıdır.

Cumhurbaşkanlığı kararı ile Ramazan Bayramı tatili 9 güne çıkartıldı. Kamu kurum ve kuruluşlarındaki bütün çalışanlar, Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla 3 Haziran 2019 Pazartesi günü yarım gün ve 7 Haziran 2019 Cuma günü tam gün idari izinli sayılacak.

Bu karar, insanların daha çok tatil yapması gibi algılansa da, aslında bayramı doya doya yaşanması anlamına gelir. Fakat malesef öğrenciler, memurlar yani tüm çalışanlar, bayramın artırılarak daha fazla tatil yapmak düşüncesindeler. Bu yüzden eski bayramların tadı yok.

Bayramlar, küslerin barışması, ihtiyaç sahipleriyle paylaşımlarda bulunulması ve büyüklere saygı gösterilmesi için çok önemlidir. Fakat ne yapıyoruz, tatilin dokuz güne çıkması ile hemen otellerden yer ayırtıyoruz, kıyafetler alıyoruz. Yani tüm hazırlıkları yapıyoruz. Böylelikle büyüklere saygı, paylaşımcılık kalmıyor.

O eski bayramların tadının geri gelmesi dileğiyle, nerede kal o eski bayramlar diyerek bir sonraki yazımda görüşünceye dek şimdilik hoşça kalın.