Ahmet ÇELİK

Aydınlı antrenörleri duyan var mı?

22 Kasım 2017, Çarşamba

     

Gazetemizi yakından takip edenler bilirler. Cumartesi günleri 'Her antrenör bir yaşam' adlı bir söyleşi, röportaj köşemiz var. Aydınlı olan veya Aydın'da görev yapan antrenörlerimizle bu köşemiz için bir araya gelme imkanı buluyorum. Amacımız antrenörlerimizi daha yakından tanımamızı sağlamak ve onların sesine kulak vermek. Peki asıl duyması gerekenler onları duyuyor mu? Yoksa duyup kulağının üzerine mi yatıyorlar?

Genel olarak toparlayacak olursam konuştuğum antrenörlerin çoğu aynı sıkıntılarda yakınıyorlar. Nedir bu sıkıntılar? İlk olarak tesis sorunu. Haklılar. Bakınız Aydın'da amatör takımlarımız için sadece 2 tane idman sahası var. sadece 2. Bazen idmanlar da yarı sahalar bile 2'ye 3'e bölünerek kullanılıyor. Tam saha da idman yapılmayan yerden maçta nasıl iyi verim alınan oyuncu yetişsin ki? Aydın'ın 50- 60 bin kişilik stada ihtiyacı yok. sadece rahat antrenman yapabilecekleri sahalar istiyor hem antrenörlerimiz hem futbolcu kardeşlerimiz.

Diğer önemli husus alt yapı sorunu. bir kaç istisna hariç alt yapısı adam akıllı çalışan oyuncu yetiştirebilecek düzeyde takım yok. Bir kaç kulübümüz var onları da tebrik ediyorum. Gerçekten ciddi adımlar atılmış..

Soyunma odalarının yetersizliği konusu ayrı bir muamma. Hele ki 1. amatör küme maçından önce dışarda soyunup giyinen oyuncu kardeşlerimizi gördükten sonra PES dedik.

Herkesin ağzında tek kelime: Türkiye'de alt yapıdan oyuncu yetişmiyor. Bu şartlar altında nasıl oyuncu yetişecek. Almanya, Fransa, Belçika gibi ülkelerde her sokakta neredeyse top oynamaya imkan veren futbol sahaları varken koskoca Aydın'da sadece 2 tane maç sahası varsa, onu da hafta içi takımlar idman sahası olarak kullanırsa ne zemin sağlam kalır, ne de başarı gelir.. Herkes ibadet etmeyeyim ama yolun sonu cennet olsun diyor. Bu şartlar altında bekleyelim belki başarı gelir...