Süleyman ÇOKAY
Eğitim Uzmanı ve Psikolojik Danışman www.cokaypdr.com

BLACK Friday NEDİR? NASIL Pink YAPILIR?

29 Kasım 2017, Çarşamba

     

BLACK Friday NEDİR? NASIL Pink YAPILIR?

Son dönemde alışveriş kültürümüze yeni bir kavram girdi ‘Black Friday’  türkçe ifadesiyle “Kara Cuma”.

Alışveriş ilk akla geldiğinde güzel bir eylem ama neden black?

Hüzünlü, kendi içinde anlamı olan türkülerimizi oyun havalarına, tarihi mekanları  anlamsız yerlere çevirmemiz, vurgusunu bilmediğimiz yabancı şarkıları dinlememizden dolayı araştırma yapıp sizler ile paylaşmak istedim.

Black Friday, ABD’de Şükran Günü’nden sonra gelen ilk Cuma günü için kullanılıyor. Peki ABD vatandaşlarına göre kutsal bir günden sonra gelen Cuma’ya neden kara demişler.

İndirim kampanyalarının işin içine girmesiyle birlikte, alış verişe olan talep de artmış. Bu talep artışı, Şükran gününden sonraki Cuma günlerinin aşırı yoğun geçmesine neden olmaya başlamış. Öyle ki 1961 yılında Philadelpihia’da insanlar yoğunluktan adım atamayacak hale gelmişler.

Trafik yüzünden araçların yerlerinden kıpırdayamadığı ve yoğunluktan insanların birbirini ezdiği o yıl, bu etkinlik Black Friday olarak anılmaya başlanmış.

Aydın da hafta sonu trafiği Amerika’yı aratmıyor

Alışveriş çılgınlığı ya da belli noktalarda toplanılması trafiği gerçekten çok zor duruma sokuyor. Tatil anlayışının sadece alışveriş olarak görülmesi  bu sonucu doğuruyor. Ekonomik açıdan bir döngü olması olumlu. Fakat trafiğin dışında hayat ne zaman “Black” oluyor buna da göz atmak gerek.

+Duygusal onay boşluğumuz varsa ya da kendimizi  sadece giyim ya da araba gibi güçlü nesnelerle kapatmaya çalışmak

+Bir maske oluşturmak için alışveriş yapılırsa

+Var oluşumuzu sorgulamaya başladığımızda

+Reklamların etkisine kolay girdiğimizde (Kişiler ihtiyaçları olduğu için değil, ihtiyacı oldukları düşündürülen şeyleri alırlar.)

+Çevremiz ile rekabete girdiğimizde

Bunlar yaptığımızda ne olur derseniz rahatsızlığımızın adı hazır “Onyomani” yani takıntılı alışveriş yapma hastalığı.

SONUÇ;

Kendi değerinin farkında olan, iç dünyasıyla barışık, kendi onayını başkalarının onayından yüksek tutan kişi için “Black” her zaman “Pink”tir.

Komik bir twitter paylaşımı ile sonlandıralım.
“Oda arkadaşım Black Friday dan faydalancam diye fark etmeden çeyizini bile hazırladı”