Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

Aydın futbolu

14 Kasım 2015, Cumartesi

     

Geçen yıl tüm imkansızlıklara rağmen kurulan ve 11 maç yenilmezlik unvanı alarak şampiyonluğun en büyük adayı haline gelen Aydınspor 1923'e devre arasında yapılan yanlış transferler ve sokağa atılan paralarla şampiyon olması gereken takım Play-Off'a bile giremedi. Geçen yılın başarısızlığında baş rol oynayan iki kişi bu sezon hala kulübün en etkili isimleri olarak görev yapıyor.

Futbol takımının şuan en büyük problemi hoca değil. En büyük problem, yukarıda saydığım kişiler. Türkiye'nin en başarılı hocası gelse bile bu zihniyet değişmediği sürece başarılı olunması çok zor.

Geçen sezon başarılı olan günlük, güneşlik takıma gölge edenler; bu sezon güneş görmeyen takımın üzerine yağmur yağdırdılar. Eğer Aydınspor 1923'ün başarılı olmasını istiyorlarsa, Aydınspor 1923'ü bırakıp kendi mesleklerine dönmeli ve Aydınspor'u sevenleri daha fazla üzmemeliler.

Ayrıca siyasetçi ve Türk futboluna Gençlerbirliğispor Kulübü'nde hizmet eden tecrübeli Başkan Fatih Atay'ın iyi araştırıp, kadro olarak iyi futbolculardan kurulu takımı daha yukarı çıkartabilecek önlemler alması gerekiyor.

ÇİNE MADRANSPOR

Aydın'daki spor kulüplerinden 3. Lig temsilcimiz Çine Madranspor'da da bu sezon işler iyi gitmiyor. Sezon başından bu yana iki hocayla yollarını ayırıp bu hafta üçüncü hocayla anlaştı. Kulübe faydalı olan bazı kişilerin ayrılması kulüpte bir şeylerin olduğunu gösteriyor. Maçlarını izlediğim ve araştırdığım kadarıyla kulübün en büyük problemi hocadan daha çok takımın havası, motivasyonu, ilgi ve alakası. Oyuna giren futbolcuda hırs yok, çıkan futbolcuda hiçbir üzüntü yok. Çok rahat bir şekilde oyundan çıkıyor. Kadro olarak diğer kulüplerden değil, hatta üst sıralardaki bir çok kulüpten daha iyi futbolculara sahipler.

Takımın başına gelen Sportif Direktör Fatih Dereli, hoca değişikliği yapmış ve takımın başına çok iyi tanıdığım tecrübeli, hırslı, başarılı, takımı motive edebilecek bir hoca olan Armağan Turhan'ı getirmişler.

KUŞADASISPOR

Aydın'ın Bölgesel Amatör Lig temsilcilerinden Kuşadasıspor'da sezon başından beri yaşanan gelişmeler Türkiye'de belki ilk kez görülmüştür. Sezon başından bu yana dört hoca değiştirilmiş, transferde alınan futbolculardan bazıları penaltılarını atıp gitmişlerdir. BAL'da lider takımın yaptığı transferde harcadığı paranın yakınını, alıp yolladıkları hocalara ve futbolculara vermişler, büyük bir para sokağa atılmıştır.

Geçtiğimiz hafta oynanan Kuşadası-Uşak maçındaki Kuşadasıspor'un kadrosu büyük transferler yapan, büyük paralar harcayan bir takımın sergileyeceği performans olmamalıydı. Yönetim, hiç vakit kaybetmeden yolladıkları bazı futbolcuları geri çağırmalı. Geçen yıl 2. Lig'de oynayan Emre Gümüşkaya, PTT 1. Lig'de oynayan Seçkin'i kadroya almalılar ki şampiyon olabilsinler. Yoksa Aydın'ın diğer iki BAL takımı Didim ve Söke'yle düşmemeye oynar.

Sezon başından beri her imkanı sağlayan Başkan Demiroğlu'nun kulüpte bazı tedbirler alması gerekiyor.