Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

Kongreye giderken Aydınspor 1923

25 Nisan 2014, Cuma

     

İlk olarak 30 Nisan Çarşamba günü kongreye gidecek olan, çoğunluk sağlanmaması halinde 15 Mayıs'ı bekleyecek olan Aydınspor 1923'te neler yaşanacak bekliyoruz.

Şuan görev olan başkan ve yönetim kurulu ne yazık ki çok başarısız bir sezon geçirdi. Daha önce yaşanmış olan gerçek Aydınspor’un nasıl borç batağına sürüklendiği, kötü yönetildiği ve sahipsiz kalmasından hiç ders çıkartılmamıştır. Şuanda Aydınspor 1923 Kulübü borçlu ve başarısız bir halde. Kulübü o kadar borca sokarken, altyapı hocalarının maaşlarını ödemeyip gereken ilgiyi göstermemişler ve küstürmüşlerdir. Bu yapılacak kongrede yönetimin görevi daha iyi yapabilecek kişilere bırakması gerekir. Aydınspor 1923’ün Amatör Küme'den 2. Lig’e çıkmasında büyük pay sahibi olan Aydın Belediyesi'nin Eski Başkanı Özlem Çerçioğlu Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı olmasıyla artık Aydın'ın tüm ilçelerinin başkanı olduğu için il genelindeki tüm spor kulüpleri ile eşit ilgilenmesi gerekeceği için artık Aydınspor 1923 Kulübü'nü Efeler Belediyesi sahiplenmeli. Başkanlık çok zordur, hele ki desteği yoksa. Başarısızlığın arkasından 'başkanlık zor' mazeretine sığınmak yanlıştır. Kendisinden önceki başkanların zoru başardığını görmesi gerekmektedir. Aydınspor 1923’ün daha önceki başkanları ceplerinden hem para vererek, hem de işi bilen yöneticilerle çalışmışlardır. Aydınspor 1923, Büyükşehir’e yakışan şampiyonluğu hedefliyorsa işi bilen kişilerle ve daha önceki yıllarda Aydın’ı Türkiye’ye başarıyla tanıtan büyüklerimizden ders almaları gerekmekte. Başarılı olunan her dönemde başarılı Başkanlar tüm Aydın’ı kulüp çatısı altında toplamayı başarmıştır.

Gelelim kongreye...

Başkan Suha Bayırlı’nın yeniden aday olmaması halinde göreve gelmesi muhtemel olan, Aydınlı sporseverlerin ismini fazla duymadığı işadamı Şahin Kaya, bu sezon kulübün tüm transferlerinde ve tasarruflarında vardı. Bu sezonun başarısızlığında Başkan ve yöneticiler kadar pay sahibidir. Aydınspor 1923’ün bir sezonda 2. Lig için büyük borç kabul edilen, kesin rakamı bilmemekle brlikte kulübün 5 milyon lira civarında borçlandığını öğrendim ve çok üzüldüm. Ama Belediye Başkanı Özlem Çeçioğlu’nun görevlendirdiği kişilerin katkılarıyla transferler yapıldı. Herhalde bağış yapılmıştır diye düşündüm. Ama öğrendim eğer doğruysa kulübe verilen paralar borç olarak verilmiş ve şuanda kulüp bu kişilere borçlu. Gelecek olan Başkan ve yönetimin geçmişten ders alması geçmiş hataları yapmaması gerekiyor. Ayrıca gelecek olan Başkan ve yönetime yıllarca Fenerbahçe Spor Kulübü’nde çalıştıktan sonra ilk profesyonel futbol menajerliğini kuran bir Aydınlı olarak acizane tavsiyem, aynı menajerlerle çalışmamaları. Takımda çok sayıca futbolcu aynı menajerle çalışmamalı. Kulübün içine giren menajerlik şirketine menajerliğini vermeyen futbolcular korkuyla oynar, 'eğer menajerliğimi vermezsem, beni oynatmaz' düşüncesiyle mecburen menajerliğini verir. Bir takımda birçok futbolcunun menajerliği aynı kişide olursa, o kulüp için bu durum sakıncalıdır.

Yeni gelecek olan yönetimin bu konuya dikkat etmesi gerekmektedir.