Ufuk GEZEROĞLU
Futbol Menejeri

Aydın futbolunda unutulmaması gerekenler

15 Mart 2014, Cumartesi

     

Bu haftaki yazımda Aydın futboluna yaptığı katkılarla unutulmaması gereken büyüklerimizden bahsetmek istedim. 1983- 1988 yılları arasında Aydın’da valilik yapan Aykut Ozan, Aydınspor’a çok büyük hizmetler vermiş, 3. Lig'den 2. Lig’e çıkmasında çok büyük katkıları olmuştur.

2004- 2009’da Aydın’da Vali olarak görev yapan Mustafa Malay, görev yaptığı süre içerisinde Aydınlılara kendisini çok sevdirmiştir. 2008 yılında düşmesi garanti gözüyle bakılan Aydınspor’u ligin bitmesine 5 hafta kala, kurtuluş mücadelesi için yanına Mukan Perinçek ve dönemin Belediye Başkanı İlhami Ortekin'i alarak Aydınlı işadamlarını toplayıp kurtuluş mücadelesi vermiş ve Aydınspor’un kümede kalmasını sağlamıştır. Aydın’da çok sevilen Mustafa Malay isteseydi, Aydın’dan siyasete bile girebilirdi.

1989-1991 yıllarında Aydın’da valilik yapan rahmetli Recep Yazıcıoğlu'nun, Aydınspor’un Süper Lig’e çıkmasında emeği geçmiştir.

Saydığım Valilerin her döneminde olan, Aydınspor'un Efsane Başkanı Mukan Perinçek Aydın sporu için çok büyük bir kazançtır.

1. Lig'e çıkarak 3 büyüklere kafa tutan Aydınspor’un mimarı Mukan Perinçek, Şenez Erzik, Futbol Federasyon’u ile kurdukları Özerk Federasyon’daki çalışmalarıyla hem Türk futboluna, hem de Aydın futboluna çok güzellikler getirmiştir. Aydın'daki teknik direktörlere, kulüplere yaptığı yardımların yanı sıra, Aydın hakemliğinin yukarılara çıkmasında katkı sağlamış, birçok gözlemciyi üst klasman gözlemcisi yapmıştır. Aydınspor 1. Lig'e çıktığında Aydınspor’u hiç borçlandırmamış ve artıda bütçe bırakmıştır. Defalarca parti genel başkanlarının siyasete girmesini, hizmet etmesini istemelerine rağmen her zaman Aydın futboluna hizmet etmek istedi. Görev yaptığı sürelerde tüm partileri Aydınspor’a hizmet etmeleri için aynı çatı altında birleştirdi.

Tabi bu süreçte Aydınspor'a önemli katkılar yapan Naif Oto'yu da unutmamak lazım.

Aydın'da görev yapan Vali Yardımcısı Alp Aslanargun’u unutmak mümkün değil. Görev yaptığı süre içinde Aydınspor’un lisanslı futbolcusu kalmadığı 2006 yılında Başkan Ali Uzunırmak ile beraber Aydınspor’u ayağa kaldırmış ve yönetici olarak hizmet etmiştir. Aydınspor 1923 takımının Bölgesel Amatör Lig'den 3. Lig'e çıkmasında Denizli’ye tayin olmuş bir bürokrat olmasına rağmen yardımcı olmuş, şampiyonlukta emeği geçmiştir. Ayrıca Mustafa Malay döneminde Spordan Sorumlu Vali Yardımcısı olarak Aydınspor’a ve amatör spora çok fazla emeği olmuştur.

Nazilli'de Eski Belediye Başkanı Esat Ergüler’in Nazilli futbolu için yaptıklarını unutmamak gerekir.

Hele bir belediye başkanı var ki, turizm cenneti olarak bilinen Kuşadası’nı futbolda ve diğer spor branşlarında Türkiye’de tanıtan Eski Belediye Başkanı Engin Berberoğlu. Üç büyüklerden futbolcu transfer etmiş ve İlhan Mansız'ı Türk futboluna kazandırmıştır. Belediye başkanlığı döneminde Kuşadasıspor'u basketbolda Süper Lig'de oynatmış, spor tesisleri yapmış olan Engin Berberoğlu’nu unutmak mümkün değildir. Berberoğlu’nun 15 yıldır olmadığı süreçte Kuşadası sporu ağlıyor.

Böyle başarılı kişileri sporla ilgilenmeleri için teşvik etmek ve küstürmemek gerekiyor.

 

1973’te Aydın’da belediye başkanı olan rahmetli Cevat Aldemir, 1975 yılında son maça kadar lider olan Aydınspor’a çok büyük hizmetler etmiş ve fakat son hafta Aydınspor’un şampiyonluğu elinden alınmıştır.